Bandırma Demokrasi Platformu'ndan Askeri Çamlık Basın Açıklaması

Askeri Çamlık “Demokrasi Parkı” olacaktır
Bandırma Demokrasi Platformu Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçede yapılması planlanan meydan ve yaşam alanı projesiyle ilgili basın açıklaması yaptı. Projenin uygulanacağı Askeri Çamlık’ta yapılan basın açıklamasında konuşan Platform Dönem Sözcüsü Erdal Doğru “Bandırma Ayyıldız Mahallesi’nde bulunan Eski Askeriye olarak adlandırılan yeşil alanın, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli ticari ve konut projeleri için talan edilmesine karşı çıkıyoruz. Kentimizin giderek betona boğulmasına, kentimizde bulunan az sayıdaki yeşil alanın, sermaye çevrelerine rant yaratmak için hazırlanan imar değişikliklerine ve projelerine karşı çıkıyoruz!” dedi.

-Halk yeşil alan kalmasını istiyor

Doğru “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin’in, ilçemizdeki 203 dekar büyüklüğündeki bu alanın çeşitli konut ve ticari işletme projelerini hayata geçireceklerini açıkladı. Bu açıklama sonrasında Bandırma Demokrasi Platformu olarak başta siyasi partiler olmak üzere çeşitli ziyaretlerde bulunduk, halkımızla istişarelerde bulunduk ve sonuç olarak gördük ki halkımızın tamamı bu alanın imara açılarak konut, avm yada ticaret  merkezi, otel ve benzinlik değil, yeşil alan olarak kalmasını ve halkın ücretsiz bir şekilde kullanabileceği çeşitli sosyal donatılara kavuşturulmasını istiyor” ifadesini kullandı.

-Kimse ham hayallere kapılmamalıdır

Doğru “Yerinde yaptığımız incelemelerde de halkımızın talebine uygun hale getirilmesi için çok büyük bütçelerin gerekmediği, Bandırma  ve  Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin bütçesi ve kent dinamikleri ile çok kolay finanse edilebileceğini gördük. O bakımdan Bandırma Halkı elindeki son fırsatı da kaçırmak istemiyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetinde olması bu alan üzerinde  Bandırma halkı için bir güvence olarak görülmeli ve halka burayla ilgili fikri mutlaka sorulmalıdır. Halktan habersiz bu bölge üzerinde kimse rant amaçlı ham hayallere kapılmamalıdır. Büyükşehir yapamıyorsa bölgeyi Bandırma Belediyesine devretmeli , gerekiyorsa Bandırma Halkı kendi imkanlarıyla, kazmasıyla ,küreğiyle, esnafıyla, işçisiyle, genciyle bölgeyi kullanılabilir hale getirir. Buldukları her yeşil alanı sermaye için ranta çeviren zihniyete karşı, halkın yeşil alanlarının savunucusu olacağız!” şeklinde konuştu.

-Bu alanın rant projeleriyle talan edilmesine izin vermeyeceğiz

Doğru devamında şunları söyledi “’Demokrasi” söylemini ağızlarından düşürmeyenlerin  ,anti-demokratik bir şekilde, tüm Bandırma halkının hakkı olan, bu alanı rant projeleriyle talan etmelerine izin vermeyeceğiz! Rant projesini kamuoyuna kabul ettirebilmek adına, projenin kent yararına yatırımlarda kullanılacağını söylemeyi bu kente yapılmış bir haksızlık olarak görüyoruz. Bandırmaya yapılacak yatırımların bedeli kentin son yeşil  alanını da yok etmek, ranta sunmak mıdır? Evet Bandırma’da  yapılması gereken birçok şey vardır ve bunu yapmakta Bandırma ve Balıkesir Büyükşehir Belediyelerinin görevidir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi şimdiye kadar yapmadığı işlere kılıf arar görüntü vermektedir. Bandırma büyük potansiyelleri olan bir kenttir ve kentin geleceği için gerekli yatırımları yapmak için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi gereken yatırımları yapmak zorundadır. Bunun karşılığında bizden kentin akciğerlerinden vaz geçmemizi kimse beklemesin. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne sesleniyoruz;  yeşil alanlarımız bizimdir! Ambalajlı projelerinizle, aldatmaca bahanelerinizle, Bandırma halkının yeşil alan hakkını gasp edemezsiniz! Mimarlar Odası Bandırma Temsilciliği’nin desteği ile bu alanın ‘Demokrasi Parkı’ adıyla, yeşil alan kalmasını, halkın ücretsiz olarak kullanabileceği, rekreasyon ve gezinti alanı şeklinde düzenlenmesini, Bandırma halkı adına talep ediyoruz! Bandırma Halkına çağrımızdır; gelecek kuşaklara daha güzel ve yaşanılası bir kent bırakmak sorumluluğumuzdur. Bu gün ücretsiz, keyifle dolaşıp, stres atabileceğimiz, yarın çocuklarımıza, torunlarımıza miras bırakabileceğimiz yeşil alanlar için ‘Demokrasi Parkı” talebimize destek verin! Bugünden itibaren bu alanı daha yoğun kullanmak kararındayız.. İlk fırsatta burada şenlik havasında büyük bir halk pikniği yapmak niyetindeyiz”

Basın açıklamasına Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, Belediye Meclis Üyesi Fatma Sibel Salı Karabacak, Emekli Sen Şube Başkanı Levent Balkış, Eğitim İş Şube Başkanı Kadir Taylan, Tükder Şube Başkanı Nuray Hügül, Gümçed Şube Başkanı Gültekin Mutlu,  CHP İlçe Başkan Yardımcısı Hüseyin Çeri, Sol Parti İlçe Başkanı Ferhat Kaya, Ses Şube Başkanı İpek Çetinkuş,Kadın-Der Başkanı Esen Ersoy  ve çok sayıda vatandaş katıldı.

18-07-2022 - HABER: MARMARA OLAY -  https://marmaraolay.net/askeri-camlik-demokrasi-parki-olacaktir/