Bandırma Deprem Toplantısı ve ASKERİ ÇAMLIK

BANDIRMA DEPREM TOPLANTISI 
Bandırma DEPREMİ diye diye bugünlere geldik te, bir de baktık ki, CHP li Belediye Başkanımız Tolga TOSUN, kararlarda etkili olmayacak bürokratlarından bir kısmını alarak DEPREM KONULU bir toplantı yapmış ! https://www.bandirma.bel.tr/haber/bandirma-belediyesi-afet-calismalarini...  Hiç yoktan iyidir diyecektim ama toplantı içerikleri tarafıma geldikçe ve sonuçları ve alınan kararlar basına açıklanmayınca, asıl toplantının bir Bandırma Depremi olduğuna kanaat getirdim. 
Toplantının adı ; ...Dinamikleriyle Depreme hazırlıklı bir Kent yaratmak !
Öncelikle ; deprem bölgesinden şehrimize gelen göç ün tedbirleri için bu toplantının çok çok önce yapılması gerekirdi. 6 Şubatta deprem oldu, biz 20 Şubatta güya (geç) toplandık. Önce toplantıya katılanlara bakalım ; Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun başkanlığında gerçekleştirilen Toplantıda; Mimarlar Odası Bandırma Temsilcisi Mehmet Ali Ozar, İnşaat Mühendisleri Odası Bandırma Temsilcisi Gürkan İlgin, Harita Mühendisleri Odası Bandırma Temsilcisi ve Belediye Meclis Üyesi Mesut Özdemir, Elektrik Mühendisleri Odası Bandırma Temsilcisi Mutlu Onganar, Makine Mühendisleri Odası Bandırma Temsilcisi Gürbüz Gözcüler, Bandırma Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Selamettin Karaca, Bandırma Belediyesi İmar Komisyonu Üyeleri Adil Levent Coşkun, Onur Çon, Yusuf Ziya Çelikoğlu, Bandırma Belediyesi Deprem ve Doğal Afet Komisyonu Üyesi Fatma Salı Karabacakoğlu yer aldı...  Bu yetersiz ve yetkin olmayan ekiple, depreme dayanıklı bir KENT yaratılamaz ! Bunu, katılanlar bilmiyor mu ? Elbette biliyor. 
Toplantı da ilginçtir, Bandırma Belediyesi CHP Meclis üyesi, Belediye İmar Komisyonu Başkanı, Bandırmanın çarpık kentleşmesinde 40 yıldır olumsuz hizmetleri de bulunan Şehir Plancısı/Mimar Yalçın CÖMERT yok ! Ben, Yalçın Beyin istifa etmesini istemiştim de, acba Belediye onu tasfiyeye mi hazırlanıyor diye düşünmeden edemedim. Böylesi toplantıda onun olmaması, ilginç ötesi çünkü...
Aynı odada yapılmış pekçok toplantı hatırlıyorum. O toplantılarda konuşulanlardan, tek bir tanesinin dahi yapılmadığını-yapılamadığını da biliyorum. Bkz. Son Kurşun Anıtına yapılacak hizmetlere ! 
Toplantıyı yapan Belediye Başkanının bir yaptırım gücü varsa da, depreme hazırlıklı bir Bandırma deniliyorsa orada niçin, zemin etüdlerinize asıl imza atacak bir JEOLOJİ Mühendisiniz yok ? Sürmüşsünüz... Jeoloji Mühendisleri Oda Başkanı Belediyenizde .. PARK Bahçelerde çiçek yetiştiriyor, o neden yok ?  Son 4 dönemdir İmar işleri müdürlüğü yapan, Filiz Kayaoğlu da yok ?  Bandırma Kaymakamlığı/ Bandırma Sivil Savunma Müdürü (Afetler de o da lazım) nerede mesela ? Sahi Bandırma 17 Eylül Üniversitesi diye bir akademik kuruluşumuz da var değil mi ? Üniversitenin hocaları nerede ? Yapı Denetim Firmalarından biri de yok ? Deprem risk ve analizlerini ve performans raporlamalarını yapan ÇEVRE Bakanlığından lisanslı ekiplerden biri de, neden yok ? Çevre Bakanlığı temsilcilerinden de biri... neden yok ? Şehir Planmacıları Odası veya bir şehir planlamacısı neden yok ? 
Siyasi Parti temsilcilerini de iplememişsiniz de, Millet İttifakının Belediyesisiniz ya, CHP-İYİ Parti temsilcileri neden yok ? Aynı gün ve saatlerde Bandırma İYİ Parti teşkilatında, doğum günü partisi yapılıyordu. Belediyenin davet etmemesine inat !  neden yok....neden yok...? Sahi depremlerde ençok Müteahhitleri suçlayacağız ya, Müteahhitlerin odası yoksa bir temsilcisi müteahhit, neden orda değil, neden yok ? Haaa Başkanımız müteahhit, meclis üyelerimizden de... çok müteahhidimiz var, onlar bize yeter diyorsanız bilemem. Listeyi, uzatabilirsiniz efendim ! 
Ama doğru, BANDIRMA ACİL EYLEM PLANINIZ bilem yok...Bu planlamayı yapacak, liyakatlı insanlar, demek ki Bandırma da yok ! Masada oturanlar, allame-i cihan !
Belediyenin Zemin Etüdlerini yapacak ekip ve ekipmanı da yokmuş/yok. Zemin Etüdleri hizmetini kaldıran bir Belediyenin, Depreme hazırlıklı bir Kent yaratması... nasıl olacak acaba ?
Toplantıya katılanlardan, BANDIRMANIN DEPREM MASTERİNİ yapalım teklifi geldi mi mesela ? Öyle ya, BANDIRMA adını taşıyan bir Üniversitemiz de var değil mi ? Üniversite ne alemde ? Üniversite/Belediye işbirliği diye bir işbirlik neden yapılmıyor ?
Dilek ve temennilerle geçen bir toplantı yapıyorsunuz, sanırım basına da kapalı ve sonuçlarını da kamuoyu ile paylaşmıyorsunuz... şaka gibisiniz arkadaşlar ! Ben ; “BİR ŞEY YAPMIŞ OLMAK, HİÇBİRŞEY YAPMAMAKTAN İYİDİR !” i düstur edinmiş biriydim de, sizin BİRŞEY YAPMIŞ OLMAK anlayışınız buysa, yanmışız veya ölmüşüz de farkında değiliz ! İşbu TOPLANTI, Bandırma yı resmetmiş...BANDIRMA nın deprem ve doğal afetlere ne kadar hazırlıksız ve sadece rant için oluşmuş topluluklardan oluştuğunu resmetmiş ! BANDIRMA Depremi için ACİL EYLEM PLANI yapmayan, Bandırmanın DEPREM MASTER Planını yapmayan, KENTSEL DÖNÜŞÜM için tek hazırlık yapmayan, Bandırmadaki 6 dere yatağına inşaa edilmiş binaların Deprem risk analizlerini yapamayan, binaların performans analizlerini yapamayan, deprem haricinde sel-seylap ve heyelan gibi felaketlere önlem almayan bir Belediyeden bahs ediyoruz maalesef. Bir tane toplanma alanı olmayan, bir tane deprem malzemelerini depoladığı alan olmayan... Bizim Belediyemizden. İlk seçimde, değiştirilmesi gereken yer sanırım Bandırma Belediyesi...
Yani bu yapıldığı görülen toplantı, gaz alma toplantısından, takkiyeden, aldatmacadan başka bir şey değildir efendim. Bişeyler yapıyormuş gibi görünmeniz için, böyle resimler vermeyin ! Birşeyleri yapıyorsanız yapın, elinizden tutan yok... Ama yapıyormuş gibi göstermenize, gösterişlere gerek yok. Öncelikleriniz belli, oluşturun ekiplerinizi sel seylap heyelan ve deprem için zemin etüdlerinizi yapın, binaların risk analizlerini ve performans raporlamalarını yapın...

22/02/2023 /RAMAZAN NARİN/ NOGAYTÜRK