Bandırma Elektrikli Otomobil Fabrikası'nın Alternatifi Yok

Tam Yerli pilli otomobil projesi, hayal değilse en doğru adres Bandırma'dır.

On beş yıllık iktidar süresince uçak gemisi , savaş uçağı gibi uçuk  seçim yalanlarıyla çokça avutulduğumuz ortada . Ama bu proje uçuk değil gerçekçi ve gerekli. Çünkü araç artık lüks değil herkesin ulaşabileceği bir meta oldu. Üstelik ülkemizde bu işi yapabilecek yabancı markalar zaten üretime hazır bekliyor. Halihazır da yapıyorlar da!  Ama uluslarası fosil yakıt endrüstrisiyle  entegre oldukları için umurlarında değil. Ne üretiyorlarsa zaten satılıyor. Oysa yerli malı damgasına halkımızın ilgisi hassasiyeti var. Dışarıya transfer ettiğimiz milyar dolarların adresi değişebilir.

Yerli otomobilin Bandırma'da üretilmesini isterim. Bu kişisel  fantezi bir istek değil .Bandırma'nın bulunduğu coğrafi alan ,sahip olduğu ulaşım avantajları, yetişmiş insan gücü istihdam olanakları  itibariyle en akılcı yatırım yapılacak yer olduğunu düşünüyorum.

Bu konuda yakın hinterland da on binlerce işsiz bekleyen  eğitimli genç kardeşlerime de büyük ümit vereceğini  düşünüyorum.

Bu işin Bandırma'ya gelmesi yönünde hiç bir girişimde bulunamayan,hiç sesi çıkmayan  Bandırma parti örgütlerini ,oda başkanlarını kısaca tüm  STK yönetimlerini  duyarsızlıklarını kınıyorum. Bandırma Sanayi Odası ,Bandırma  Ticaret Odası,işi tarımsal olsa da Bandırma Ticaret Borsası yurt içinde ve dışında olmak üzere önemli kurumlar.  Yerel basında sosyal medyada bir sürü ıvır zıvır işlerle  meşgul medyatik gündemler peşinde olma  yerine bu önemli konuyla ilgili çabaları olması gerekirdi.  Kent içindde ticaret esnafı tükenmiş durumda  Esnaflarımızı ilgilendirmez mi ? Esnaf Odalarını ilgilendirmez mi ? Direk ilgilendirir!  Henüz ilk 50 de adı anılmasa da  gözbebeğimiz gibi  baktığımız Üniversitemiz var . Ekonomi Zirvesi yapıyorlar mesela  konuyla ilgili tek  görüş bilgi  yok, temas yok.

Yazık.

Bu konuda hiç bir fikir yok kelam yok. Oysa hepimiz biliyoruz ki ; yeni Bandırma Liman projesiyle Amsterdam benzeri büyük yeni liman girişimiyle müthiş bir avantaj sağlayacak bölgenin en azından halkımızın asla sıcak bakmadığı  kimyasal ve demir çelik gibi ağır yatırımlar yapılması istenen bölgemizi bu kabustan kurtaracak  farklı perspektifi konuşma şansı olurdu. Üstelik yan sanayilerle birlikte bölgemiz geleceğe yönelik ivme sıçraması yapabilirdi.

Türkiye'nin mega projelerinden birisi olabilecek vasıfta tam yerli otomobil üretiminin Bandırma'da üretilmesi halinde, halen çok az kapasiteyle işleyen demiryolu karayolu ve deniz yolu lojistik ağının nasıl güçleneceğini  bölgenin hızla  kalkınacağını herkes hayal etsin. Kısa vadede  en az 20 bin kişinin istihdam edileceğini düşünün. Hep diyorum Bandırma ekonomik ve sosyal gelişim bakımından geri değil ama hakettiği  yerde de kesin değil.

Her ne kadar Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yapılması gereken yüzbinlik on binlik beşbinlik planların şimdiye kadar  kaplumbağa misali  gaflet derecesinde netleşmemesi yavaş ilerleyişi olsa da Bandırma Manyas Gölüne doğru sahip olduğu uydu kentleşme alanlarıyla  sürekli göç alabilir konuma sahip. Bandırma  bir türlü kabuğunu kırıp neden  hızlı kalkınamıyor diye ağlamasın kimse çünkü tembellik inanılmaz.  Bandırma  emekli ve asgari ücretliler şehrine döndü. Hızla büyüyen Üniversite potansiyeline ve "BALO" nun sunduğu avantajlara  rağmen kısır kalması,Bandırma çarşısının sadece telefon bayiliğine çay kahve ocağı gurme yatırımı yapılan yer haline gelmesi üzücü. 

Baktığımızda takip ediyorum Edirne'den Kars a kadar yerli otomobil üretimine talip çok sayıda şehir var. Ancak Bandırma'nın çoğumuzun göz ardı ettiği müthiş bir avantajı daha var. Bor madenini hammadde vasfında işleyen Eti Maden işletmeleri de burada. Bu ne demek? Bildiğimiz gibi yeni üretilecek araçların tamamı kısa gelecekte tümüyle elektrikli araçlar olacak. Hybrid denilen iki yakıtlı araçlar dahil üretilecek tüm araçların motoru demek PİL demek. Pil konusunda Lityum şu an ki teknoloji ama biz biliyoruz ki asıl güç Bor'da. Yani öncelikle pil le çalışacak otomobil yapılacaksa Hidrojen Bor teknolojisi nin bu konuda yakın gelecekte başat rol oynayacağı kesindir.

Bu konuda Uzman olmadığım için ayrıntılı bilgileri okuyucuların araştırmasını isterim.

Hiç öyle imza kampanyaları ile duygusal yaklaşımlara , iktidar bakışıyla siyasal rüşvetlere de gerek yok. Bandırma Belediyesine ait büyük alanlar var kamulaştırılabilecek alanlarda eklenirse yatırım için rantabl  ve yeterli alanlar  kolayca sağlanabilir. Bandırma Organize Sanayide 150 hektar boş alan 1997 den beri yatırım bekliyor. Açıkça görünen köy ortada. Başta Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza olmak üzere Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yeni Başkanı Kafaoğlu ile birlikte odaların desteğiyle Sanayi Bakanlığına ayrıntılı dosyalarla başvurmalarını somut olarak hayati önem arzeden girişimi yapmalarını bekliyorum.

BANDIRMA GERÇEK - MEHMET LEVENTOĞLU