Bandırma Gönen Manyas'ta Helikopterle Trafik Kontrol Uygulaması

Helikopter Destekli Trafik ve Asayiş Denetimi
Balıkesir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Manyas-Bandırma-Gönen karayolunda helikopter destekli trafik ve asayiş denetimi yaptı.
Jandarma Genel Komutanlığının trafik kazalarını ve asayiş olaylarını önleme faaliyetleri çerçevesinde Balıkesir'de helikopter destekli trafik uygulaması yapıldı.
Trafik güvenliğine yönelik olarak denetim faaliyetlerinin etkinliğinin artırılarak Balıkesir Jandarma Trafik sorumluluk bölgesindeki karayollarında, "Sağ şeritte-bankette uygunsuz durumda bekleme, ağır taşıtların uygunsuz şerit kullanımı, tehlikeli şerit değiştirme/makas atma, hatalı sollama, yakın takip, karayolu üzerinde zorunlu haller dışında duraklama/park etme" gibi ihlallerin önlenmesi maksadıyla trafiğin yoğun olduğu karayolları üzerinde helikopter destekli trafik denetimi yapıldı.
Helikopter destekli trafik denetiminde trafik kuralları ve işaretlerine uymayarak trafiği tehlikeye düşüren araçlar helikopterle havadan tespit edilerek, karayolu üzerinde denetim yapan jandarma trafik ekiplerine bildirilerek kurallara uymayan sürücüler hakkında trafik kanununun ilgili maddeleri gereğince gerekli yasal işlem uygulandı.
Balıkesir İl Jandarma Komutanlığına bağlı "Trafik Timleri" tarafından; İçişleri Bakanlığınca hazırlanarak uygulamaya konulan "Bu Yolda Hep Birlikteyiz" projesi kapsamında; Manyas Kaymakamı Muhammed Kaya'nın da katılımı ile Manyas-Gönen-Bandırma (E-10-01) İl Yolunda, "Havadan Helikopter Destekli Trafik Denetimi" faaliyeti icra etmiştir. 
Eş zamanlı olarak Manyas-Gönen-Bandırma (E-10-01) İl Yolunda oluşturulan denetim noktalarında havadan gelen bilgiler ve yerden yapılan kontrollerde; (287) araç denetlenirken, (13) araca (2.587) TL idari para cezası uygulanmış olup, (4) araç trafikten men edilmiştir.
Trafik kazalarının en aza indirilmesi, güvenli trafik ve huzurlu yolların tesisi için bu tür denetimler rutin olarak devam edecektir.
BALIKESİR VALİLİĞİ HABER - 25-06-2019