Bandırma Hidrojen Peroksit İşletmeleri A.Ş. Alman Firmasına Satıldı

Bandırma Hidrojen Peroksit İşletmeleri Almanlara Satıldı. Edinilen bilgilere göre Hayyam Garipoğlu'na ait olan Bandırma Hidrojen Geçtiğimiz günlerde Alman firmasının temsilcilerinin katılımıyla Bandlrma Ticaret Odasında gerçekleşen ve rekabet kurumunun da onay verdiği hisse devir işlemlerinden sonra satış  süreci başlamış oldu.Konuyla ilgili açıklamaların yakın zamanda yapılacağı Gazetemıze gelen bılgıler arasında.

Bir dönem Türkiye'nin  en ünlü iş adamlarından biri olarak adı spekülasyonlarla anılan  Hayyam Garipoğlu nun sahibi olduğu Türkiye’nin en büyük hidrojen peroksit üreticisi olan Garipoğlu Şirketler Grubu’na bağlı Hidrojen Peroksit A.Ş’nin tamamı alanında dünyanın en büyüğü kabul edilen Alman sanayi devi United Initiators’a devredildi. 

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde üretim yapan Hidrojen Peroksit A.Ş. 2001 yılında Bakanlar Kurulu kararınca kuruldu. O dönem yüzde 28.2’si Eti Maden İşletmeleri’ne, yüzde 71.8’i ise Garipoğlu Şirketler Grubu’na bağlı olarak kurulan şirketin 40 bin ton yıllık üretim kapasitesine sahip Türkiye’nin birinci, dünyanın ise 8’inci büyük hidrojen peroksit üreticisi olan firma, 70’ten farklı ülkeye ihracat yapıyordu. Garipoğlu, geçen yıl Temmuz ayında ise Eti Maden’den geri kalan hisseleri de alarak firmanın yüzde 100’ünün sahibi oldu.

ALMAN UNİTED İNİTATORS DÜNYA TEKELİ
Garipoğlu, şimdi de firmayı en önemli rakibi Alman United Initiators’a devredecek. 1911 yılında Gustav Adolph ve Albert Pietzsch tarafından kurulan firma, 1935 yılında denizaltı ve uçaklar için yakın üretimi gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük hidrojen peroksit üreticisi olan Alman şirketin Çin, Avustralya gibi ülkelerde de 7 tesisi ve sahası bulunuyor. Firmanın cirosu ise 300 milyon euroya yaklaşıyor. Firmanın Hidrojen Peroksit konusunda  organik peroksit patentini elinde bulundurduğu  ve Almanya'nın en büyük organik peroksit üreticisi olarak  dünyanın birçok yerinde fabrikaları olduğu ogrenildi.

Alınan bilgilere göre fabrikanın üretime devam edeceği ve çalışma programının aynen sürdürüleceği  öğrenildi diğer Gelişmeler az sonra..

BANDIRMA GERÇEK - 16-07 2019 -