Bandırma Kurtuluş Gününde Yine Kenetlendi

Bandırma'nın  düşman işgalinden kurtuluşu  vatandaşlarca yoğun ilgi gösterilen törenlerle kutlandı. Bandırma Belediyesi tarafından hazırlanan kutlama programında, resmi törenlerin yanı sıra çeşitli sergiler ve akşam programında konserlere de yer veriliyor.

Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı İmparatorluğuyla galip devletler arasında imzalanan ateşkes ve   Sevr Antlaşması sonrası  Bandırma 2 yıl süreyle  Yunanistan ve diğer ittifak devletleri kuvvetlerince işgal edilmiş Yunanlılların 9 Eylül'de İzmir'de denize dökülmesi akabinde Bandırma  17 Eylül  1922 de İzmit'ten gelen alay tarafından AyYıldız Tepe'de yapılan çatışmalar sonrası işgalcilerden kurtarılmıştı.

 Bu yıl 95. yılı  kutlanan  kurtuluş törenlerine yine her yıl olduğu gibi  yoğun ilgi gösterildi. Kutlamalara Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, CHP Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Namık Havutça, Bandırma Garnizon Komutan vekili Selahattin Akalp,İlçe Jandarma komutanı Recep Cansu  ,Bandırma Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil  siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, gaziler ve çok sayıda Bandırmalı katıldı . Saygı duruşu ve sonrasında İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan tören, Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılması ile devam etti.  Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, yaptığı konuşmada  “ “Büyük zorluklarla kazanılan özgürlüğümüzün değerini çok iyi bilmek zorundayız. Adeta yoktan var edilen ve bugün bir vatandaşı olmaktan gurur duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’ni hala yok etmek isteyen hainler var. Her fırsatta Cumhuriyete ve O’nun kurucusu Büyük Atatürk’e saldırıyorlar. Çok farklı isimlerde ve farklı kimliklerde terör örgütlerini maşa olarak kullanıp bizleri bölmeye çalışıyorlar” dedi. Özgürlüğe tutkun bir ulusun, tüm yokluklara, olanaksızlıklara rağmen, Büyük Atatürk önderliğinde kazandığı unutulmaz zaferin adıdır kurtuluş. Acıları sevince, esareti özgürlüğe, ümitsizliği onurlu bir geleceğe dönüştürmenin adıdır kurtuluş günü.. Başkomutan Mustafa Kemal yönetiminde dünya savaş tarihine unutulmaz bir not düşen kahraman ordumuza duyduğumuz sonsuz minnettir kurtuluş. Kurtuluş 19 Mayıs’tır, Bandırma Vapurudur. Kurtuluş Erzurum’dur, Sivas’tır. Kurtuluş 23 Nisan’dır. İnönü’dür, Dumlupınar’dır, Sakarya’dır, Afyon Kocatepe’dir kurtuluş. Kurtuluş 30 Ağustos’tur, 9 Eylül’dür. Kurtuluş 17 Eylül’dür. Kurtuluş Cumhuriyet ve Mustafa Kemal’dir” dedi.
Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan törenden sonra  Ay Yıldız Mahallesi’nde bulunan Son Kurşun Anıtı'na gidildi ve orada  tüm şehitlerimize hitaben saygı atışı ve duaların okunmasının ardından tören sona erdi.

BANDIRMA GERÇEK - ÖMÜR ŞEN