Bandırma Ticaret Odasından Nefes Kredisi

 

İçinde bulunulan ekonomik süreçte üyelerimiz olan KOBİ’lerin en büyük sorunlarından birisinin de finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar ve enflasyonun çok üzerindeki kredi faizleri olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, ülkemiz ekonomisinde önemli yer tutan KOBİ’lerin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere, 2017 yılında başarı ile gerçekleştirilen ve Düşük faiz oranlarıyla KOBİ’lere cansuyu olan "TOBB Nefes Kredisi"nin tekrarlanmasına karar verilmiştir.

TOBB öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes Kredisi için imzalar Başbakan Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla 31 Mart Cumartesi günü İzmir’de atıldı.

Nefes Kredisi’nin vadesi, faiz/kar payı oranı, limiti ve destek tutarı bu sene artırılmış ve ayrıca ilgili banka sayısı da; Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankaları olarak altıya çıkmıştır. Bu bağlamda söz konusu bankalar ile TOBB ve KGF arasında bir protokol imzalanmıştır.

Söz konusu projeye Bandırma Ticaret Odası olarak 1.200.000 TL (Bir Milyon İki Yüz Bin TL) katkıda bulunacak olup, bu rakamın on beş katı olan yani 18.000.000 TL (On Sekiz Milyon TL) tutarındaki kredi hacminden KOBİ vasfına haiz üyelerimiz yararlanabilecektir.

Üyelerimiz, Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank’ın ilçemizdeki tüm şubeleri üzerinden söz konusu krediye başvuruda bulunabileceklerdir.

· Kredi toplamda 18 ay vadeli olup, bunun ilk 6 ayı anapara ödemesiz (üyeler ilk 6 ay kredinin sadece faizini ödeyecekler) takip eden 12 ay aylık eşit taksitli olmak üzere toplam 18 ayda geri ödenecektir.

· Kredinin brüt faiz oranı / kar payı aylık % 0,99, yıllık % 11,88’dir.

· Kredi azami limiti (grup iştirakleri dâhil) 120.000 TL’dir.

· Kredinin teminatı %85 oranında Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile kalan %15’lik kısım ise ilgili bankanın mevcut kredi teamülleri çerçevesinde şekillenecektir.
Kredi değerlendirme sürecinde Odamız’ın kredi onayına ilişkin herhangi bir etkisi ve referans olma durumu olmayacaktır.

· Protokol imzalanan bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek tutar en fazla kefalet oranının %0,03’ü (on binde üç) ile sınırlı olacak, dolasıyla bankalar tarafından 30,60 TL’nin üzerinde masraf talep edilmeyecektir.

· Nefes Kredisi’ne başvurular 2 Nisan 2018 Pazartesi Günü başlamış olup, KOBİ'lerin Nefes Kredisi'ne başvurabilmeleri için öncelikle Odamıza gelerek “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir” ibaresini içeren Faaliyet Belgesi almaları, (bu belge olmadan banka talep kabul etmeyecektir), daha sonra üyelerimizin Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank’ın ilçemizdeki herhangi bir şubesine giderek bankanın talep edeceği kredi evrakları ile söz konusu krediye müracaat etmeleri gerekmektedir.

· “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir” ibareli faaliyet belgesi Odamızda ücretsiz olup, belgeyi firma adına herhangi birisi alabilmekte ve herhangi bir talimat, yazı, vs. gerekmemektedir.

Nefes Kredisi’nin üyelerimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

Mehmet KILKIŞLI

Bandırma Ticaret Odası

Yönetim Kurulu Başkanı