Bandırma ve Balıkesir Ezeli Rekabetinde Tehlikeli Provakasyonlar

MEHMET LEVENTOĞLU

Balıkesirspor'un kendi sahasında  Bandırmaspor'u farklı mağlup etmesinin ardından Balıkesirspor yönetiminin ezeli rekabeti rencide edici girişimleri Bandırma kamuoyunda tepki topladı.

Bandırmalı sporseverler Büyülkşehir Belediye Başkanı Edip Uğur'un iki kent arasındaki ezeli rekabetin  dostluk ve kardeşlik çerçevesinde sürdürülmesi için  gösterdiği pozitif yaklaşım ve desteğe rağmen ve yaklaşık 1000 Bandırmaspor  taraftarına verdiği ulaşım desteğiyle birlikte  tek örnek formalarla gidilen Balıkesir Atatürk stadında örnek taraftarlık çerçevesinde  ve farklı mağlup olmalarına rağmen  ,farklı  yenilgiyi bir spor müsabasına yakışır biçimde hiç bir olaya sebebiyet vermeden olgunlukla kabul etmelerine rağmen Balıkesirspor yönetim ve camiasında bazı kesimlerin  ezeli rekabete yönelik gösterdikleri hazımsızlığın dışavurumuyla gösterilen ve gerginliği arttıracak provakatif eylemlerin bir il takımıjna yakışmayacak girişimler olduğunu belirterek  basında da yer aldığı biçimde gelişmelere tepki gösterdiler. 

Sözcü gazetesinde de geçen habere göre "TFF 1’inci Lig’de ki Balıkesir derbisinde Bandırmaspor’u 5-0 mağlup eden Balıkesirspor, 1976’ta başlayan 41 yıllık rekabette en farklı galibiyeti alırken, kırmızı beyazlı yönetim, bu müsabakada kullanılan toplardan 5’ini satışa çıkardı.
Teknik Direktör Can Cangök ve futbolcular tarafından imzalanan toplardan birinin müzeye konulacağı, diğer dört topun satılacağı açıklandı. Toplardan birini derbide 2 gol atan kaptan Burak’ın satın aldığı, diğerlerinin bağış karşılığı isteklilere verileceği belirtildi. Bu arada kırmızı beyazlı taraftarlar, sosyal medyada 5-0’lık galibiyetle ilgili esprili paylaşımlar yapmaya devam ediyor. İlginç paylaşımlardan bazıları şöyle: “Valilik’ten açıklama: Yoğun gol yağışından dolayı, Bandırma’da yaraları sarmak için 5 gün tatil ilan edildi…

Bandırmaspor, ismini Bandırma5sp0r olarak değiştireceğini KAP’a bildirdi… Vilayet 5 İlçe: 0…”
Balıkesir ile Bandırma arasında, spor ekseninde yaşanan kayda değer ilk gerginlik ve ilk kıvılcım, 2 Nisan 1967 tarihinde Atatürk Stadı'nda oynanan Bandırmaspor-Zonguldakspor maçında çıktı. Zonguldakspor'un sahaya, yeni kurulan Balıkesirpor'a başarılar dileyen bir pankartla çıkması ile birlikte, tribünde bulunan bir kısım Bandırmaspor taraftarı misafir takımı uzun süre yuhalamış ve Balıkesirspor aleyhinde olumsuz tezahüratlarda bulunmuşlardı.
Balıkesirspor ile Bandırmaspor yıllarca aynı gruplara verilmedi. Sadece hazırlık maçı için birkaç kez karşılaşan iki takım, tarihlerinde ilk kez 1976-77 sezonunda 2.Lig Kırmızı Grup'ta birlikte mücadele ettiler. Balıkesirspor ve Bandırmaspor daha sonraki yıllarda 2.Lig, 3.Lig ve amatör küme de muhtelif defalar aynı gruplarda yer alsa da, çoğunlukla aynı gruba konulmamaya özen gösterildi."

Bilindiği gibi Bandırmaspor Balıkesirspor arasındaki 50 yıllık futbol rekabetinde Bandırmaspor'un 13 galibiyeti bulunurken Balıkesirspor son maçta 8. galibiyetini elde etti.

BANDIRMA GERÇEK - MLEVENTOĞLU