Bandırma Yerel Medyada "Korona"

BANDIRMA YEREL MEDYADA “KORONA”

Değerli okurlar, İlk Çin’de ortaya çıktığında, bazı ülkelerin pek fazla ciddiye almadığı korunma ve tedbir önlemlerinde geç kaldığı, dünyayı hazırola geçiren, insanların büyük bölümünü evlere hapseden, on binlerce can alan 21. asrın baş belası KORONAVİRÜS (COVİD 19).

Ne yazık ki; sınırlarımızda dış ülkelerden gelenlere karşı vaktinde alınamayan ve hala da alınmayan bazı önlemler sonucu ülkemize de hızlıca geldi ve her gün giderek artan sayılarda can almaya başladı.

Virüsün yayılmasını önlemek, korunmak ve toplumda “Farkındalık” yaratmak amacıyla günlerdir "Yetkililer ve Bilim İnsanları" büyük bir gayretle Ulusal medyada çok geniş açıklama ve önerilerde bulunuyorlar, Da.!!!....

*BANDIRMA’DA ve YEREL MEDYA’DA KORONAVİRÜSE KARŞI FARKINDALIK NE DÜZEYDE*? (hala tehlikenin farkında olamamış sokaklarda keyfi dolaşan insanlarımız olduğu görülüyor).

Bandırma’da, yerelde yayın yapan “İNTERNET SİTELERİNDE” yazan, sosyal ve toplumsal konulara duyarlı aydın insanlar, bu ölümcül virüs için tüm toplumda FARKINDALIK yaratmak ve korunma önlemleri hakkında toplumu bilinçlendirmek amacıyla, çok güzel ve anlamlı yazılar yazıyorlar ve ben bugün bu yazarlarımızın yazılarından kısa alıntılarla Virüs hakkında bir sentez yapmak istiyor ve bu güzelliklerin sosyal medyada sıklıkla paylaşılmasını öneriyorum.

* BANDIRMA GERÇEK GAZETESİ’nin İNTERNET SİTESİNDE VİRÜS HAKKINDA GÖRÜŞ ve DÜŞÜNCELER*’den kısaca örnekler vermek istiyorum.

* Sayın Ulviye AKCOŞ Hoca hanımın *DÜŞ ÖNÜME* başlıklı yazısıyla başlayalım. DÜŞ ÖNÜME, hem düşündürücü, hem de hoş bir mizahi yönüyle defalarca okunması gereken çok güzel bir yazı.! Tebrikler hocam.

* Sayın Ömür ALTINEL, *KORONA* başlıklı yazısında, bu virüs ile yaşamak veya pes edip ölmek. “Tercih bizim,” ya da mümkün olduğunca doğal beslenip, bağışıklık sistemimizi güçlü kılalım ki, KORONA 19 un gücü bize yetmeyip o pes etsin diyor.!

* Sayın Süha ORAL  *YERLİ ve MİLLİ İDİ* başlıklı yazısında, HIFZISIHHA kurumunun kapatılmasından doğan çok büyük tıbbi kayıplarımızın olduğunu tarih ve rakamlarla dile getirirken, bu kurum kapatılmasaydı şimdi ele muhtaç olmaz , kendi yağımızla kavrulurduk, yani  çok haklı serzenişle çare bizdeydi demek istiyor.!

* Bir harika yazı da Sayın Selma HAYAL hanımefendi den *SESİM GELİYOR MU?  başlıklı muhteşem yazısında yazar, virüse karşı önlem almayanlara umursamayıp sokaklarda fink atanlara “ÖLMEK Mİ İSTİYOSUNUZ?” diye sesleniyor ve kendi olanaklarıyla ölmelerinin yol ve yöntemlerini gösteren yazısını, “Şimdi otur evinde, katilimiz olma”, “Hayatımızı elimizden alma”, Dışarı çıkma diye noktalıyor, Defalarca okunması ve sosyal medyada çokça paylaşılması gereken müthiş bir yazı.! Kalemine sağlık Sayın Hayal.

* Sayın Aşkın KURT, *VİRÜS* başlıklı yazısında, Kara bulut gibi dünyanın üzerine çöktü, her gün çok can alıyor, merak ediyorum, tarihçiler bu dönemi nasıl yazacaklar, yoksa yazacak tarihçi kalmayacak mı? diyor.! (Kimbilir?).

* Sayın Ozan OZANCA, *YENİ DÜNYA DÜZENİNDE YAŞLILARA YER YOK* başlıklı yazısında, “KORONAVİRÜS’E” atıfla 65 yaş üstü insanlar, küresel kapitalist sisteme yük oldukları için uzun yaşamalarının istenmediğini detaylarıyla anlatıyor ve ayrıca, Nano teknolojik gelişmelerin insanlığı nereye götürüp nasıl yöneteceğini de bilimsel bir şekilde açıklıyor.!

*Sayın HACI Muharrem ŞEN, Namı diğer “AKSAK KARGA”nın YAHU SİZ BİZİ (65 yaş üstünü) GERÇEKTEN SALAK MI SANIYORSUNUZ?* başlıklı yazısına “ÖYKÜ” DİYE BAŞLAMIŞ. Alınan yetersiz tedbirlerle, bir çok emekçinin zorunlu dışarda olmasının çözümü bulunmadan sadece  65 yaş üstüne "EVDE KAL" uygulamasının haksızlığını ve saçmalığını dile getiren güzel bir yazısı var.! Kalemine sağlık Hacım…

*Sayın Özer ERGÜN, "KORONA HEPİMİZİ EŞİTLEDİ" başlıklı yazısında, emekçiyi de patronları da eşitleyen belki de nadir konulardan biri oldu KORONAVİRÜS , çocukların acımasızca öldürüldüğü savaşları yapanlar da, yoksulların sömürülmesine kurgulanmış savaşları destekleyen yetişkinler de ayırımsız tek tek düşüyor demiş.! (Yani Virüsün kucağına..)

*Bu yazıya atıfla, Sayın Mehmet LEVENTOĞLU "BİR VİRÜS EŞİTSİZLİĞİ GİDEREBİLİR Mİ?" başlıklı yazsında, KORONAVİRÜSÜN, insanları etkileme biçiminin sosyal boyutu var, gerçi zengin yoksul aynı risk altındayız ama yoksulun rüyasında bile göremeyeceği, ultra lüks tatil yapmak gibi, lüks mekanlardan marka alış verişler yapmak, vs. vs gibi konforlu bir yaşamdan mahrum kalanlarla, günlük ekmeğinin derdinde olup riske rağmen çalışanlar eşitlenebilir mi? demek istiyor.! Leventoğlu…

BANDIRMA YAŞAM  GAZETESİNDE, Psikolog sayın Melda DÖNMEZ, KORONAVİRÜS nedeniyle ortaya çıkabilecek psikolojik rahatsızlıkların nasıl en aza indirilebileceği üzerine geniş bilgiler veriyor.! Teşekkürler Melda kızım, çok insanımızın şu an morali bozulmuş durumda.

Ve *BANSES'ten * sayın Tufan DALGIÇ, "KORONA SINAVINI GEÇENLER ve KALANLAR" başlıklı yazısında, bir gazeteci olarak, virüsle ilgili sağlık birimlerinden istenilen ve gereken bilgileri alamadıklarını, dolayısıyla halkı yeterince bilgilendiremedikleri için “EVDE KAL” çağrılarının halkta - öncesinde- karşılık bulmadığını, bu konuda neler yapılması gerektiğini detaylı bir biçimde kaleme almış DALGIÇ. Aldığı gazetecilik eğitimini her zaman olduğu gibi yine konuşturmuş!…

Facebook sosyal mecrasında da çok sayıda faydalı paylaşımlar var emeklerine sağlık ben çok takip edemesem de iletiyorlar.

Yürekleri VATAN ve MİLLET sevgisiyle dolu, toplumun dertlerini dert edinen bu duyarlı insanların yazılarını internet sitelerimizden bulup sosyal medyada paylaşarak halkta geniş çaplı farkındalık yaratmaya katkıda bulunmak hepimizin insanlık yükümlülüğümüzdür!…

EVDE KALIN SAĞLIKLI ve HAYATTA KALIN…

Fikret ÇAĞIN/BANDIRMA/ 28-03-2020