Bandırma'da Bahar Temizliği Devam Ediyor

Mehmet Leventoğlu

Toplumsal yaşamımızda öyle  hizmetler vardır ki aksamadıkları müddetçe yapıldığını farkında olmayız.

Örneğin her sabah ekmeğimizi bakkalımızdaki marketimizdeki dolaptan aldığımızda bize rutin bir durum gibi gelir. Yine örneğin her sabah işe alışverişe giderken sokağa çıktımızda tertemiz cadde ve kaldırımlar da sanki normal bir durum gibi gelir çoğumuza. Herşey kendiliğindenmiş gibi gelir. Farkına varılsa dahi  hak ettiği değeri vermeyip küçümser bedava mı çalışıyorlar para alıyorlar diyenine çokça rastlarız . İşte çöplerin toplanarak sokakların temizlenmesi de bu çeşit bir hizmettir. Ve bu hizmetin sürdürülmesini sağlayan kahramanların yüzlerine bakmazsınız genellikle. Konteyneri sağa sola çeken kamyona yükleyen isimsizlerdir. Oysa gecelerin sabahların kahramanıdır onlar. Üç otuz paraya sömürülen emeklerine rağmen işlerini aksatmak akıllarından geçirmez üstelik  boş konteynere rağmen çöpünü  içine bırakmayıp dibine sağına soluna bırakan vicdansız kötülüğün sahiplerinin alçaklığını da sessizce  süpürürler.  

Bandırma da çevre kültürü bilinci ortalamanın üstünde olmasa da duyarlılık yok diyemeyiz ancak her büyüyen kentte  olduğu gibi kent bilinci kent vatandaşlığı  kentte yaşamanın gerekleri yeterince özümsenip  benimsenemediği gözleniyor.. Son otuz yıldaki  hızlı kentleşmeye eğitim yetişemedi ve doğallıkla böyle duyarsız bir kitle oluştu .

Bandırma Temizlik Hizmetleri ekipleri gece gündüz ara vermeden kentin çöplerini topluyor meydan ve caddelerini süpürüyor. Onların verdiği emeğin kutsallığını bir kez daha ifade ederken geçtiğimiz gün  Sunullah Mahallesinde ki bu görüntüden gerçekten rahatsız olmamak mümkün değildi. Bitişik nizam yapılaşma arası boş arsaya yığınla atılmış çöpler bir kez daha özeleştiri yapmamızı gerektiren bir durumu yüzümüze çarpıyor.

Sonuçta boş arsadan çöpler dozerle kamyona yüklendi ayrıştırma merkezine gönderildi. Ve temizlik ekibimiz yine rutin güzergahına, bir başka çöp dolu arsaya doğru devam etti. 

BANDIRMA GERÇEK - 30-04-2019 edit: MEHMET LEVENTOĞLU