Bandırma'da Başkanların "Korna Polemiği" Gündem Oldu

Bandırma Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, CHP Bandırma İlçe Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Meydanında düzenlenen alternatif 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde İstiklal Marşı ve konuşmaların yapıldığı esnada Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın araç konvoyuyla tören alanına yakın mesafeden korna çalarak geçmesine tepki gösterdi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı  alternatif törenleri kutlama konuşmaları esnasında  araç konvoyu ile kenti gezmekte olan Balıkesir Büyükşehir  Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Ak Parti Bandırma İlçe Başkanı nında bulunduğu araç konvoyunun korna çalarak  konuşmaları sabote ettiği  gerekçesiyle  başlayan karşılıklı polemik Bandırma'nın gündemine girerken  2 yıllık süreç içinde başkanların karşılıklı dostluk ilikileriyle sürdürlen siyasi ortam yerini gerginliğe bıraktı.

TOSUN: YAKIŞTIRAMADIM. BU BİR ŞAMPİYONLUK KUTLAMASI DEĞİLDİR

Tosun, açıklamasında “ “Zor zamanlardan geçiyoruz. . Önceden bayramlarımızı büyük bir coşkuyla törenlerle konserlerle kutlardık. Hem pandemden kaynaklı olarak hem deüzerimizde biraz önce  örneğini görmüş olduğunuz siyasi baskıdan da kaynaklı olarak bu şartlarda  kutluyoruz. Bizim burada tören yapacağımızı Büyükşehr Belediye Başkanımız biliyordu.  Dünden atılan programları vardı. Biz de kendilerine programımızın olduğunu ve  katılamayacağımızı nazik şekilde dile getirmiştik. Sabah da konuşmuştuk. Fakat biz  törenlerimiz burada gerçekleştirirken, saygı duruşumuzu, istklal marşımızı konuşmalarımızı
yaparken toplu bir şekilde buradan geçmeler özellikle  korna çalarak konuşmaları etkileyecek şekilde  çaldırılmasını  ,Balıkesir’i şiir gibi yöneteceğim diyen  Büyükşehir Belediye Başkanımıza yakıştıramadım. Bu bir şampiyonluk kutlaması değildir. Bu takımlar arasındaki müsabakanın sonucunda kazanın bir galibiyetin kutlama sevinci de değildir. Bu Türkiye’nin en önemli milli bayramlarından olan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının kutlamasıdır ”
ifadesini kullandı.

ŞAHİN . BANDIRMALI HEMŞEHRİLERİMİZ SELAMLANMIŞTIR

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun’un bu ifadelerinin ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığınca konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Mehmet Birol Şahin tarafından yapılan videolu açıklamada Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun'u eleştirrken   şunları söyledi  “İlçe belediye başkanları farklı partilerden de olsa hepsi katılım sağlamaktadır. Nitekim bir yıl önceki 19 Mayıs kutlama programına Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun ve CHP İlçe Başkanı Selim Punç’ta katılarak aynı araç üzerinde  Büyükşehir Başkanımız Yücel Yılmaz ve Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Doğan ile birlikte  Bandırmalı hemşerilerimiz selamlanmıştır. Ancak bu yıl ki 23 Nisan kutlamasına Tolga Tosun ve CHP ilçe Başkanı Selim Panç katılmamıştır. Üstelik bir yıl önce aynı şekilde yapılan kutlamaya katılan CHP İlçe Başkanı Selim Panç 23 Nisan kutlama sonrasında eleştiri açıklaması yapmıştı. Bu seferde Belediye Başkanı Tolga Tosun Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’ın kutlama programını eleştirerek futbol takımı konvoyuna benzetmiştir. Kendisinin 1 yıl önce katıldığı konvoya bu yıl karşı olmasının sebebi kendi iradesine sahip olmaması, siyasi talimatla başkalarının yönetimine girdiğinin göstergesidir.” dedi. Mehmet Birol Şahin'in videolu açıklaması için -https://www.facebook.com/balikesirgercek/videos/773953473261651

19-05-2021