Bandırma'da Yaya Geçidi Manzaraları

Bandırma  ana caddelerinde  yer alan yaya geçitleri işlevini kaybetti. Yaya geçitlerinin  bakımsızlığı yoğun şikayetlere neden oluyor. Özellikle ana caddelerde ve her zaman yoğun trafiğin yer aldığı arterlerde bulunan zaten yetersiz olan  yaya geçitlerinde çizgilerin tamamen  ortadan kalkması nedeniyle yaya  geçişlerinde tam bir kaos yaşanıyor.  Caddelerde karşıdan karşıya geçmek isteyen vatandaşlar araçlarla adeta köşe kapmaca oynarken yer çizgilerinin ve uyarı levhalarının olmaması nedeniyle  özellikle öğrenciler yaşlılar büyük tehlike altında  tehlike altında geçiş yapabiliyor.

Ana caddelerin bakım ve kontrolü Balıkesir Büyükşehir'e geçtikten sonra Bandırma nın en işlek caddeleri olan Atatürk, İnönü ,Cumhuriyet Caddesi  uzun süreden beri ilgisizlikten dolayı perişan halde olması nedeniyle  Bandırma Belediyesi zamanında verilen hizmetleri adeta mumla aratıyor. Liman AVM mevkii acil çözüm bekleyen noktalar arasında. Yaya geçidi olan yerlerde araçların park etmesi sıradan görüntüler arasında.

Yayaların sıkıntı çektiği bir diğer konu yaya geçitlerinde bile araçların vatandaşlara geçiş hakkı tanımaması  ve yayaların geçiş hakkını engellemesi  oluyor. Batı kentlerinde en küçük kasabada bile herhangi bir yaya geçidinde öncelik yayaların kullanımına titizlikle dikkat edilirken Güney Marmara'nın modern metropol kent adayı  Bandırma'da araç sahiplerinin  yayaların karşıdan karşıya geçiş üstünlüğünü tanımama eğilimi adeta gelenek haline geldi.  Araç sürücülerinin yaya geçidini kullanan vatandaşlara bile geçiş üstünlüğü tanımaması ve araçlarını yayaların üstüne sürmesi sıkça gerçekleşen görüntüler olmaya devam ediyor.. 

Duyarlı vatandaşlar gazetemize ilettiği mesajlarda yaz sezonu başlangıcı olan bugünlerde Bandırma Trafik Komisyonunu göreve çağırdı. İsmail Öztekin adlı vatandaşın önerisi ilginç; Öztekin  " Trafik polislerince Bandırma Caddelerinde acil pilot uygulama yapılarak kurallara uymayan sürücüleri uyarması ve yasaların devreye sokularak yayaların hakkını engelleyenlere yönelik ceza kesilerek kurallara uyma alışkanlığı kazandırılabileceği" şeklinde önerisini dile getirdi..

BANDIRMA GERÇEK - 04-04-2018- SERHAT OZAR