Bandırma'lı Berrak Ecem Ozan Gururumuz Oldu.

Dünya Akıllı Evler Proje Yarışmasında  Bandırma doğumlu Berrak Ecem Ozan'ında dahil olduğu Türk öğrencilerinden oluşan 40 kişilik ekip dünyanın en büyük üniversitelerarası sürdürülebilir konut yarışması olarak bilinen Solar Decathlon Afrika   uluslararası akıllı şehirler projesi yarışmasında  3 alanda dünya birinciliği kazandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) , Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğrencilerinden oluşan,İstanbul Üniversitesi ile İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin de  dahil olduğu,Solar Decathlon Africa yarışmasında, "Team Bosphorus" ekibi olarak,

1.) İnovasyon,

2.) Mühendislik,

3.) İletişim ve Sosyal Farkındalık dallarında Türkiye'yi temsil ettikleri yarışmada  Dünya 1.si olarak ödüllerini aldılar.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Çevre Mühendisliği son sınıfında okuyan ve Solar Decathlon Africa yarışmasında, birincilik ödülü kazanan Team Bosphorus ekibinin içinde yer alan Bandırma doğumlu Berrak Ecem Ozan yaptığı açıklamada: 

"Türkiye'nin ilk defa katıldığı dünya çapında bir yarışmanın önemli üç kategorisinde  ekibimizle dünya 1.si olmamız çok önemli . En büyük gururumuz ise ardımızdan gelen bilimselliği önceleyen üniversiteli gençlerimiz için örnek teşkil edecek bir proje çıkardık. Bundan sonraki tüm yarışmalarda da Türkiye’yi temsil eden takımların olması ve bizim kazandığımız başarının çıtasini yükseltmesi çok önemli.Türk bayrağını yarışma sonrasında dalgalandırmanın mutluluğunu kelimelerle anlatamam. Genelde Türkiye'nin ve Üniversitemin başarısı olmakla,Özelde Bandırma'nın başarısı diyorum nedeni ise bir Bandırma'lı olarak başarılı bir eğitim aldığım yer olduğu içindir."dedi.

2019 Eylül ayında Fas’ın Ben Guerir şehrinde gerçekleşen Solar Decathlon Afrika yarışmasında, Türkiye’yi temsil eden "Team Bosphorus" takımı  ödül kazandığı "ReYard Evi" projesini 21 Ağustos tarihinde inşaa etmeye başlamıştı.

04-10-2019/BANDIRMA GERÇEK/MEHMET LEVENTOĞLU