Bandırmalı Uzman Avukatlar Sandık Güvenliği İçin Gönüllü Oldu

Bandırmalı gönüllü avukatlar seçim güvenliği için görev paylaşımı toplantısı yaptı.
Seçimlerin ilk turunda hiçbir adayın kazanacak sonuç  alamaması nedeniyle  28 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 2. tur öncesinde vatandaşların yüksek hassasiyet gösterdiği sandık güvenliği konusunda Balıkesir Barosuna bağlı Bandırmalı avukatlar 1. turda olduğu gibi yeniden 40 kişilik gönüllü ekip kurdu.

Türkiye Barolar Birliği 'nin  14 Mayıs için  kurduğu Seçim Güvenliği Merkezi’ni 28 Mayıs’ta da faaliyete geçirmesine paralel olarak görev paylaşımı yapan Bandırmalı uzman avukatlar seçim hukuku çerçevesinde sandık müşahitlerine ve vatandaşlara gün boyu hukuki destek verecek ve seçim güvenliğinin ihlal edildiğine yönelik tüm ihbarları değerlendirecek. İhbarlara yerinde ve hızlı müdahale için yapılan tespitler  barolarla paylaşılarak seçim sonuçlarının sağlıklı olarak kayda geçmesi sağlanacak. 

Seçimlerin tüm halkımız için öneminin farkında  ve  bilincinde olduklarını belirten  Avukat Güven Subaşı gönüllü görev paylaşımı toplantısına  ilişkin şunları söyledi:   
"Bandırma'lı bir grup avukat olarak amacımız, seçim  iş  ve işlemlerinin  yasalara uygun, adil ve doğru olarak yürütülmesine, sandığa giren oyların eksiksiz, tam ve doğru olarak  kayıt altına alınmasına nezaret etmektir. Bu konularda seçim günü ortaya çıkabilecek  sorunları ve yasaya aykırılıkları gidermek için  Barolar birliği ve Balıkesir Baromuz Seçim Güvenliği  Merkezi'nin açıklamaları doğrultusunda   gerekli müdahaleleri yapmak ve hukuksal destek vermektir.  Bizim için önemli  olan, yasalara uygun, adil, demokratik bir seçim  olmasıdır,  o ya da bu adayın seçilmesi  bizler açısından önemsizdir. 28 Mayıs seçim gününde, her görüşten, partili partisiz 40 kişilik gönüllü avukat grubu ile  ilgili okullarda gün boyu  hukuksal destek vereceğiz. Çünkü  inanıyoruz ki, Demokratik Hukuk devletinin gerçekleşmesi  yolunda çaba göstermek her  avukatın kamusal görevidir. Avukat, sadece müvekkilinin değil, adaletsizliğe, haksızlığa  uğrayan  herkesin,  halkının da sesidir vekilidir.
Kuşkusuz,   adil ve demokratik seçimlerden söz edebilmek için yalnızca seçim günü değil,  propagandalar da dahil tüm seçim süreçlerinin  tüm adaylar için eşit adil yasalara uygun olması gerektiğinin  de bilincindeyiz."

27-05-2023/ MEHMET LEVENTOĞLU