Bandırma'lılar İçin Kaçırılmayacak Fırsatlar -1

Bandırma'lılar İçin Kaçırılmayacak Fırsatlar -1

Müzik Aleti Çalmak Zeka Geliştiriyor

Müziğin ruhun gıdası olduğunu hepimiz duymuşuzdur. Bunu birebir hissedenlerimizde var. Bir Dmitri Shostakovich dinlerken bende oluşturduğu huzuru tarif edecek kelimeleri lugatımda bulamıyorum.

O müziğin eşsiz tınılarını oluşturan, bunu enstrümanlarla bizlere fısıldayanlara hayran olmuşumdur hep. Lise yıllarımda daha asi olan ruhumla gitar çalmayı öğrenmeye başlamıştım. Pek zorlandığımda söylenemez. O zamanlarda gençlerin dilinde olan en meşhur birkaç parçayı gitarla çalmayı bir iki ay içinde öğrenmiştim. Fakat yaşım biraz daha ilerleyince bana hitap eden müzik aletinin gitar olmadığını anlamak uzun sürmedi.

Geçen sene Amerika'da bulunduğum süre zarfında büyük bir Kolejde keman dersleri almaya başladım. Profesyonel bir hocanın, konservatuvar düzeyinde ilerlememi istediği için, aşırı ince eleyip sık dokuması ve beni çok yavaş ilerlemeye itmesi kemana olan şevkimi kırmaya yetti. İlerleyemeyeceğimi, belki başarısız olacağımı düşünerek enstrüman aletini değiştirmeye karar verdim ve tabi gittiğim koleji de. 

Daha ufak bir müzik evinde piyano derslerine başladım. Evde tuşlarıyla alıştırma yapmak içinde kendime bir org aldım. 

Geçen ay Türkiye'ye dönüş yapınca derslerime devam etmek için Bandırma'da kurs arayışına girdim. Birkaç yer baktıktan sonra Haydar Çavuş Mahallesi Evyapan Sokaktaki Ayhan Çağlar Müzik Merkezinde derslere başladım ve çok memnun kaldım. Ayhan bey çok ilgili bir müzik hocası. Haftada bir verilmesi gereken dersleri ekstra ücret almadan çoğaltıyor. Bazılarımız onun gözetiminde çalışmak için hergün yanına gidiyor.

Ayhan Çağlar Hacettepe Üniversitesi Konservatuvar bölümü mezunu, 27 yıllık tecrubesiyle hocalık yapmaktadır.  15 yıl Ankara'da operada çalmış, bin beşyüze yakın öğrenci yetiştirmiş ve birçok haberde bahsedilecek kadar büyük başarılara imza atmış değerli bir eğitimcidir. Yetişkin ve çocuk olmak üzere, piyano, keman ve gitar dersleri veriyor.

Müzik aleti çalmak bir eğlenceden çok daha fazlasıdır. Londra da bir üniversitenin yaptığı araştırmalar doğrultusunda müzik aleti çalmanın beynin sol tarafını güçlendirdiği tespit edildi. Müzik dersleri alan öğrencilerin IQ'sunun artış gösterdiği, öğrencilerin sosyal çevreleriyle iletişiminin daha güçlü bir hale geldiği ve kendilerine saygınlık kattığı da vurgulandı.

Selma Soybası-Bandırma