Bandırma'nın Çişi Var!

BANDIRMA nın ÇİŞİ VAR !  TOLGA TOSUN - YÜCEL YILMAZ BAŞKAN... 

( Bandırma Belediyesi CHP’li, Millet İttifakının bir Belediyesi yani...) 

ÇİŞ konusunu değerlendirirken, CHP’ni unutmayın. Belki de 10 yılı geçen zamandır, ama muziplik olsun, ama sessiz halkın sesi olabilmek için, 1959 Yılından beri, TEK BİR BELEDİYE TUVALETİ yapmamış Belediye Başkanlarına inat ;  ÇİŞİM VAR ! ÇİŞİM GELDİ ! diye... bağırıp çığırıyorum ve bu konuda ÇİŞİM VAR diye, sayfa bile açtım ve defalarca bu sorunu da, gazete ve sitelerimde yazıp çizdim.  

Önceki Belediye Başkanımız Dursun MİRZA da, şimdiki Belediye Başkanımız sayın Tolga TOSUN da (Hatta yardımcısı Metin OK’a basın önünde talimat vererek) bu sorunun çözülmesi için talimatlar verdi. B.Ş Belediye Başkanımız sayın Yücel YILMAZ da bu konuda, Bandırmadaki bir toplantıda, benim sorularıma karşın... SÖZ verenler arasında tabii...   ( Halen bu konu çözümsüz, kangren ve müzminleşti ve adım da atılmadı !) 

Bu konuda çok eleştiri de almış olsam da, Bandırma nın sahil bandında ve meydanlarında, gezinti yerleri Çamlık-Livatya da ve bir çok yerde... Belediyeye ait TUVALETLER in (ücretsiz ve hijyen) bulunmaması konusunu, tesislerin ücretli tuvaletçilik yapmalarını eleştiren ve dile getiren biri olarak, kamuoyundan yeterli destek alamadığımı ve yalnız kaldığımı da düşünüyordum ki... 31. Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivalinde, 9 Haziran Perşembe günü sahne alan, tek kişilik güldürü sanatçısı sayın MÜFİT CAN SAÇINTI, bu konuyu kendi üzerinden dile getiriverdi..! Ağzına sağlık ! 

Ve dedi ki ; “ ......Gösterinin ilk bölümünde, sizlere kapitalizmin insanoğluna ne zorluklar yaşattığını anlatmıştım. Az önce yaşadığım bir olayı, şimdi sizlere iletmek istiyorum. Gösterimin birinci bölümü bittiğinde, insanlık hali tabii ki, ihtiyacımı gidermek için, birlikte program yaptığım arkadaşımla, hemen arkamızdaki HAPPY MOON’S denilen yerin tuvaletine gittik. Kapıdaki görevli, ‘ dışarıdan kişi almıyoruz’ diyerek, bizi tuvalete almadı. Bunun üzerine arkadaşım, PET ŞİŞEYE çiş etmek zorunda kaldı. İşte KAPİTALİZM böyle bir şey ! “ Dedi ve ; HAPPY MOON’S u... oradaki seyircilerine protesto ettirdi. Yetmedi...! Benim, sahnede yanına giderek ÇİŞİM VAR dememden sonra da, ( Belediyemiz zabıtaları, görev ve yetkileri bakımından haksız ve yanlış olarak bana müdahil olmuşlarsa da...)  konuyu uzatmadan programını bitirdi ama, Belediye görevlilerinin  kendisine verdiği katılım plaketini almayarak ta, tepkisini gösterdi. Hoş mu oldu ? Elbette Bandırma için hiç hoş olmadı...! 

Ama, beni yalnız bırakmadığı ve bu müzmin ÇİŞ sorunumuzu,  binlerce kişinin önünde dile getirdiği için, sayın sanatçı Müfit Can SAÇINTI’ya, özel teşekkür etmek istiyorum. Var ol arkadaş ! 

İmdiiiii ! Bandırma da biraz gezelim isterseniz. Yabancı hayranlığından ecnebi tabelaların çokluğu karşısında, kendinizi Avrupa Kentinde falan sakın zannetmeyin haaa! Sahil bandındasınız, dalga kırandasınız, Livatyadasınız, Askeri Çamlıktasınız, Sevgi Yolundasınız, Atatürk Caddesi veya Ordu Caddesindesiniz v.d fark etmez... Yürüyüş yapıyorsunuz veya Geziyorken, yanınızda yaşlı anne veya babanız, laf dinlemeyen haşarat çocuklarınız, eşiniz de, kızınız da olabilir. Gezmek, onlarında hakkı.  (Herkes yanında PET ŞİŞE taşıyamaz veya PET ŞİŞE kullanımı, sadece erkeklere ait bir eylemdir değil mi ?)  Haaa, çiş yaptığınız PET ŞİŞEYİ de bi yerlere atmak veya konteyner aramak da, ayrı bir sorun. Bandırma sahil bandına bir erken sabah yürüyüşüne iyok-oksijen almak için çıkın mesela...kayalıklardan gelen asit kokusundan ve diğer kokulardan rahatsız olmanız gerek değil mi ?  

Veya, Askeri Çamlıkta-Livatya da-Leventte... erken sabah yürüyüşüne çıktınız. Ağaç diplerinden gelen asit ve diğer kokular da, sizi rahatsız edecektir diye düşünüyorum. Rahatsız olmamışsanız, mesele yok!  

Diyeceksiniz ki ; Sahil Bandındaki bütün tesislerde TUVALET VAR...Haydar Çavuş Camiisinde ve karşısında da var. Çarşıdaysanız, Mülkü Bey İşhanında da var. Elbette, dediğiniz hepsinde TUVALET var tabii. Tıpkı oturduğunuz evde olması gerektiği ve olduğu gibi.  

Saydığım yerlerdeki her yer ticari işletme. Hatta Haydar Çavuş Camiisindeki, tuvalet bile bir ticari işletme. Ticari işletmeler ne demektir ? Size verilecek hizmetin bedelini alacaklar demektir. Öyle ya, affedersiniz ama, kimse sizin b.kunuzu, s.diğinizi bedavadan temizlemez ve temizlemek zorunda değillerdir değil mi ? Hatta, sadece çiş için gelenleri, müeseselerine almak zorunda da değillerdir.  Amenna ve sadakna arkadaş ! 

O zaman ne yapılacak ?  

Sayın Yerel Yöneticiler yani Belediye Başkanları, Belediye Kanunlarına bakacak, Hıfsısıhha Kanunlarına ve yönetmeliklere bakacak ve...yerleşim yerindeki sakinlerin insan olduklarını ve insanların da TUVALET diye bir ihtiyaçlarının olduğunu hatırlayacaklar ve halkın gezip-tozduğu her yerde, hemde ücretsiz hem de hijyen TUVALETLERİ tesis edecekler arkadaş ! Herşey için buldukları yatırımın belki de binde biri ile, bu ihtiyacı karşılayacaklar arkadaş !  

1959 Yılından beridir Bandırma Belediye Başkanlarının hiçbiri bu soruna eğilmedi de, arkadaş 1959 nire 2022 nire ? O zamanki nüfusumuz ile bugünkü ve yarın ki nüfusumuzu düşününce bu hizmeti yapmayı neden kabullenmiyorsunuz ? Merak etmeyin tuvaletler kuran Belediye Başkanına hiç birimiz b.kçu-s.dikçi başkan falan demeyiz ! Bilakis, minnettar oluruz arkadaş ! Hayır Duaya ihtiyacınız varsa onu bile yaparız merak etmeyin. Ama bu hizmeti yapmazsanız...? 

Yapmaz iseniz, işte böyle yüzümüzü ağartacak bir festival etkinliğinde getirdiğiniz misafirimiz feryat figan eder ve PET ŞİŞEYE çiş yapmak zorunda kaldığını, mikrofonda seslendiriverir ! Oysa, 1959 da Bandırma ya gelen gazeteciler ve elit bir grup, iki katlı tuvaletimizi görüp, AAAAA BANDIRMA DA TUVALET VARMIŞ ! diye Cumhuriyet Gazetesinde manşet bir haber yapmazlardı değil mi ? Nereden nereye ? Bugün gelenler ise, PET ŞİŞEYE çiş yaptıklarını söylüyorlar da dua edin, ulusal basında bunu haber yapmıyorlar veya yaptırmıyorlar da, biz de 31. FESTİVAL diye havamızı atmaya devam ediyoruz.  

Bizzat bana, benim bulunduğum ortamlarda şahitli-ispatlı SÖZ VEREN sayın Belediye Başkanlarımızı, B.Ş Yücel YILMAZ ı ve Tolga TOSUN u, sözlerini yerine getirmeye, hatta kanunlardan gelen ödev ve sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyorum. Bandırma nın ÇİŞİ VAR ve bu sorunu çözmeniz gerekir. Üstelik sosyal demokrat İYİ Belediyesiniz, AK Belediyesiniz... Her tuvalete bir maaşlı adam koymak külfet diyorsanız, kendi kendini temizleyen mob tuvalet teknolojisi var. Hiç adam çalıştırmadan, sadece kamera güvenliği ile, bu tuvaletleri lütfen gereken yerlere yerleştiriniz ki, bir daha MÜFİT ler gelip, pet şişede çiş yapmasınlar !

 11/06/2022 /RAMAZAN NARİN / NOGAYTÜRK