Bandırma'nın Emperyalist İşgalden Kurtuluşunun 100. Yıl Kutlamaları

Bandırma'nın Emperyalist İşgalden Kurtuluşunun 100. Yıl Kutlamaları  gün ve gece boyunca coşkulu  etkinliklerle kutlandı. Sabah programında yapılan etkinliklerden sonra gece 100 metrelik bayrakla gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ve ardından çok büyük katılımla gerçekleşen sanatçı Haluk Levent konseriyle on binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı ve Sahil Bandını hınca hınç doldurdu. 

Sabah programında Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Atatürk heykeline çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve istiklal Marşı okundu ardından Atatürk heykeline çelenkler konuldu  Törene  CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Garnizon Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Selahattin Akalp, Belediye Başkanı Tolga Tosun, Cumhuriyet Başsavcısı Cüneyt Demirdaş, Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.  Törenden sonra program  Cumhuriyet Caddesinde devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun gerçekleştirdi. Tosun “16 Mayıs 1919’da, İstanbul’dan Samsun’a doğru bir vapur sessizce hareket etti. Memleketimizin üstündeki kara bulutların, kalpleri dağlayan çaresizliğin sebebi olanlar, o vapurdakilerin Anadolu’ya giderek işgalin sorunsuzca gerçekleşmesi için çalışacaklarını, halkın işgale karşı isyanını, direnişini bastıracaklarını, milletimizi emperyalizme köle edeceklerini zannediyorlardı. Yanılıyorlardı! O vapur, büyük bir gurur duyduğumuz şehrimizin adını taşıyordu. Bandırma Vapuru; milletimizle omuz omuza vererek kahramanca savaşacak, çakmak çakmak gözleriyle milletimize kurtuluş için umut ve cesaret verecek, yüce önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kurtuluş mücadelesinin ilk adımı olan Samsun’a ulaştırdı. Yunanlılar, kentte buldukları tüm erkekleri ve çocukları 16 Eylül günü Haydarçavuş Camisine kapatmışlardı, bombalarla masum insanları acımasızca katletmeyi planlayan işgalciler, şehri ateşe vermiş ve Erdek’te bekleyen gemilerle kaçmak üzere yola çıkmışlardı. Büyük şans eseri camideki bombalar patlamamış ve büyük bir vahşet kıl payı atlatılmıştı. Düşmanı kovalayan kahraman ordumuz, bugün Ayyıldıztepe bulunduğu bölgede düşmanla neredeyse göğüs göğüse bir savaşa başlamıştır. Burada yaşanan şiddetli çarpışmalarda, Kocaeli Grubu Kumandanlığına bağlı 61. Alay Komutanı Yarbay Vecihi Bey ve Binbaşı Süleyman Bey başta olmak üzere, 80 askerimiz şehit olmuştur. Bugün özgürce, gururla, geleceğe umutla yürüdüğümüz bu toprakları kanlarıyla sulayarak vatan yapan Her Bandırmalının büyük vefa, saygı, minnet duyduğu; 61. Alay Komutanı Yarbay Vecihi Bey, Binbaşı Süleyman Bey ve Ayyıldız Tepe’de son kurşunun kahramanları dahil tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet, minnet, saygıyla anıyorum. Ruhları şad olsun Şan ve şerefle dolu Bandırmamızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıl dönümü kutlu olsun”dedi

Konuşmanın ardından Bandırma Belediyesi Halk oyunları gösterimi gerçekleşti ve son olarak resmi geçit ile son buldu.

Akşam programıyla devam eden kutlamalarda Ordu Caddesi güzergahından  Cumhuriyet Meydanı’na yapılan geleneksel kortej yürüyüşü sonrası Haluk Levent  konseri öncesi açılış konuşmasını Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin ve  Garnizon Komutanı Selahattin Akalp gerçekleştirdi.   Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun da 100’üncü yıl dönümünü kutlayarak “Bandırma sanayisiyle, limanıyla çok güzel bir kent. Milli Mücadele’de adımız var. Bandırma çağdaştır. Bandırma Atatürk’tür. 100. Yılımızı en iyi şekilde kutlayalım istedik. Tarihçilerden akademisyenler turnuvalardan sergilerden tutun da bir çok etkinlik gerçekleştirdik. Böyle bir kentte başkanlık yapmaktan, hizmet etmekten gurur duyuyorum. Bugün bu meydanda hep beraber birlikteysek Mustafa Kemal Atatürk sayesindedir. Şehitlerimi rahmet ve minnetle anıyorum. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk, yaşasın Bandırma.” dedi. Konseri rekor bir kalabalıkla coşkuyla izlenen  ünlü sanatçı Haluk Levent’ zaman zaman izleyicilerin arasına da girerek şarkılarını paylaşırken konser sonrası münferit küçük çaplı olaylarda L iskelede tartışan gençlerin  denize düştüğü halde  kavgalarını denizde de sürdürdüğü gözlenirken Emniyet güçleri olaylara kısa sürede müdahale ederek  kontrol altına aldı.

17-09-2022/ FOTO/ BG HABER/ MUSTAFA YAMANER/ BANDIRMA BLD