Bandırma'nın Kedileri..

Bandırma'nın kedileri yaşam desteği bekliyor.

Bandırma Belediyesi Hayvan Barınağının özverili başarılı çalışmaları sonucu Bandırma İstanbul'dan sonra  sokak hayvanlarının en mutlu yaşadığı ender kentlerden biri oldu. Yasaya göre barınaklarda hayvanların uzun süre tutulamaması nedeniyle öncelikle kente dışardan getirilip bırakılan ve başıboş sokak hayvanlarının en kısa sürede barınağa alınarak  gerekli sağlık koşulları aşı ve etiketleme işlemlerinden sonra  başta uyumlu köpekler öncelikli olarak alındığı yerlere  doğal yaşam alanlarına bırakılma zorunluluğu var.

Sonbahar'la birlikte yaklaşan kış şartları nedeniyle sokaktaki başıboş kedi ve köpekler için zor bir süreç başlıyor. Çünkü barınaklarda uzun süre bakım ve barındırma  yasak. Soğuk ve yağışlı havalarda barınma ihityacı artan sokak hayvanlarına yönelik Bandırmalı Hayvanseverlerden insanın en yakın dostu olan sokak hayvanlarına karşı duyarlılığın artması yönünde sosyal medyada yoğun paylaşımlar yapılırken Bandırmalı hayvanseverler özellikle sokaklarda bırakılan kedilerin sahiplenilmesini istiyor. Belediyenin belli noktalarda kurduğu kiosklarla yem ve su ihtiyacı karşılanmaya çalışılan  kedi ve köpekler için bu mevsimlerde vatandaşlardan daha duyarlı olmaları istenirken özellikle köpeklerin baskın olması ve özellikle yavru kedileri  doğası gereği öldürmeleri  nedeniyle kedilerin yaşam alanlarının daha da daraldığı ve zorlaştığı gözleniyor. 

Bandırma sahil bandında ve mendirekte sabah yürüyüşüne çıkan Nilüfer K.adlı bir hayvansever  " Kediler mendirekte hayatta kalmaya çalışıyor ama fırtınalarda çoğu ölüyor. Ben her sabah evden çıkarken mutlaka yanımda mutfakta kalan taze yiyeceklerimi mendirekte hemen her sabah yolumu gözleyen kedilerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Bir yavru kediyi shaiplendim ama daha fazlasına evim müsait değil  gerçekten bu dilsiz can dostu hayvanların sevgiye daha çok ihtiyacı var. Evde beslenilenler zaten yeterince sevilmektedir. Sokak hayvanları da benim senin herkesin  tarafından korunması insanlık borcumuz. Başkan Mirza gerçekten bir hayvansever ve elinden geldiğince destek olduğunu görüyoruz sağolsun ama bu görev hepimizin. Hayvan seven insan  insandır. Avrupa'da  sokakta gezinen hayvan pek yok..insanın tüm negatif enerjisini aldığına şahit olarak  söylendiği gibi de asla nankör değiller  dolayısıyla herkesin duyarlı olmasını istiyorum bu bizim insanlık borcumuz" diye konuştu.
Antik dönem tarihçilerin ilettiği bilgilere göre  Milattan önce yaklaşık  5000 yıllarından bu yana  Mezopotamya ve Mısır civarında vahşi olarak yaşayan kedi ve köpeklerin  insanların tarım yaptıkları yerlere yanaşarak tarla ve bağlardaki fare, yılan ve diğer zararlı böceklerle mücadelesinde verdiği ortak yaşam desteğiyle kedilerin insanlarla kader ortaklığı bugün varlıklarının önemini  sürdürüyor.. Mısır'da Kedi nin fonksiyonel özellikleriyle bir dönem Tanrısal güçle  sembolleştirilirken Ortaçağda Kedilerin cadılıkla özdeşleştirilip katiama uğraması bilindiği gibi Avrupa şehirlerinde büyük toplu ölümlere neden olan veba salgınlarına yol açarak milyonlarca insanın ölümüne neden olmuştu.

BANDIRMA GERÇEK - MEHMET LEVENTOĞLU