Bandırma'ya artık kadın eli değmelidir.

Bandırma'ya artık kadın eli değmelidir.

 

Kent Konseyinin kuruluş amaçları, “kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek”tir.

Görev, yetki ve kimlerin katılımıyla seçileceğini bu gazetede geçmiş günlerinde detaylı olarak yayınladık.

Kadının toplumda eşit olduğunu savunurken bir nevi çelişki yaşıyoruz, geçmişin beynimize biçtiği rol modellle hareket ederek erkek egemen toplum dayatmasına karşı duramıyoruz, her örgütlü birimin başında erkek yöneticiler seçiliyor yada atanıyor.

Oysa ki,

Kadın elinin değdiği her yer güzelleşir çünkü kadın üretendir, var edendir eğer ki Bandırma içinden bir tek emekçi/emekten yana, yeni projeler üretecek kente katkı sağlayabilecek kadın aday/adayları çıkartamıyorsa bizim, Bandırma halkının ayıbıdır.

Bandırma, erkek egemen toplum kalıplarını kırabilecek sosyal ve kültürel yapıya sahiptir, bilincindedir.

Dünyada pek çok örneği varken, ülkemizden bir kaç başarılı yönetici kadın örneği vereyim...

Türkan Saylan, eğitimde yarattığı farkındalık ve başarısını kim yok sayabilir?..

Özlem Çerçioğlu, Aydın belediye başkanı olarak yaptıklarını görmezden gelebilirmiyiz?..

2 5 yıllık İstanbul belediye başkanlığını örgütlü ve bilimsel verilerle destekleyen unutulmaz emeğiyle  kazanılmasında en büyük pay sahibi olan yep yeni umutlara  halkın umutlarını yeşerten Canan Kaftancıoğlu'nu yok sayabilirmiyiz?..

Eğitimli, çağdaşız diye övündüğümüz kentimizde kadına verdiğimiz önem ve güvenin oylanmasıdır

Kent konseyinin imajı maalesef Türkiye genelinde çokça görüldüğü gibi zengin eşraf komprador kent burjuvazisinin  boş zamanlarını değerlendirip kendilerine siyasi arka bahçe sağlama amaçlı bir yer asla olmamalı, projelerin üretildiği, halkın yaşamına dokunan mahalle sorunları hakkında çözüm üretebileceği, çocuktan, yaşlı/gence, kadından,erkeğe bu kentte yaşayan insanların sorunlarına duyarlı olmanın ötesinde onların sorunları için rasyonel uygulanabilir proje üreten ve gerçekleşmesi için de mücadele eden bir yapılanma olmalıdır..

Bandırma'ya artık kadın eli değmelidir, vakti gelmedi mi?..

Vesselam

Bandırma

Ozan Ozanca - 03-07-2019