Bandırma'ya iz bırakanlar - Rıdvan Kavruk -Yemmak

Bandırma'ya iz bırakanlar. - Rıdvan Kavruk - 1928 / 27 Temmuz 2003
Fabrikalar yapan fabrikayı kuran usta
Gönül insanı , yardımsever , ülke aşığı sanayici.
Makina imalat sektörünün duayeni Ridvan Kavruk 
1928 yılında Silistre / Bulgaristan da doğdu.
Cumhuriyet kurulduktan sonra çeşitli tarihlerde Balkanlardan Anadoluya yapılan göç dalgaları içinde ailesiyle birlikte 1934 göç'ünde anavatana gelip, devlet tarafından Eskişehire yerleştirildiler.Babası Eskişehir şeker fabrikasında işe başladı.O dönem fabrikanın kolay işyerlerinde çırak olarak çalıştırılan çocuklar arasında Küçük Ridvan'da sandık çivileme işinde günlük yevmiyeci olarak işe alındı.
Rıdvan Kavruk'un çalışma hayatı başlamıştı artık.Fabrikanın Torna tesviye atölyesinde kaynakçı olarak görevlendirildiği zaman asıl mesleğide belli olmuştu .
Kaynak ustası Torna tesviyeci .
Gençlik yıllarında ülkenin birçok bölgesinde çalışma imkanı yarattı.
Ustadır ve nerdeyse elinden her iş gelir diploması vardır .
Sakarya barajı inşaasında kepçe operatörü , İstanbulda aldığı minibüsle hatlarda çalışan Patron şöfördür.1952 yılında Bandırma Hava üssü inşasında İtalyan şirketinde kaynakçıdır.
İçindeki yaratıcı ruh çalışma isteği onu hep yukarılara taşımak ister.Eskişehirde üç arkadaşıyla GEMAK isimli yem makinaları yapmak için şirket kurarak imalata başlarlar.Şirket uzun ömürlü olmayınca Rıdvan Kavruk tası tarağı toplayıp Bandırmanın yolunu tutar.Kurduğu Torna tesviye kaynak atölyesinde işe başlar.
Ustalığı yaratıcı gücü ve çalışkanlığı ile kendini çok sevdirir.
600 evlerdeki Banvit Yem Fabrikasının kuruluşunda Bandırmanın Bir başka duayeni girişimci işadamı i Bandırma aşığı Vural Görener'le tanışır ve birlikte çalışmaya başlar.
Artık oda kendi çapında ama aklı hep yukarılarda azimli bir sanayicidir.
1962 yılında hayalindeki " YEMMAK "ı kurar.
Yemmak kısa zamanda sektörde sesini duyurur Yem fabrikalarının ihtiyacı olan yedek parça üretimi tamir bakım , makina yenileme işlerinde çok başarılı işlere imza atar.
Fabrika kısa zamanda gelişerek ileri teknoloji kullanan teknik , idari personeli kalifiye işçisiyle komple anahtar teslim Yem fabrikaları yapmada , makina imalat montajında Türkiye ve dünyada birçok ülkede aranan lider firma olmuştur.
Çağdaş teknolojinin takipçisi yeniliğe herzaman açık duruşuyla hızla büyür.
Rıdvan Kavruk gençlere önem veren yaratıcı ruhu gözünden okuyan biridir. Birgün arkadaşının  Atatürk caddesindeki Tuksallar marangoz atelyesinde Almanyada makina Mühendislik eğitimi almış genç Mühendis Nihat yazıcı ile karşılaşır ve kendisini Fabrikasında çalışmaya davet eder.
Nihat Yazıcı Almanyadan Askerlik görevini yapmak için yurda gelmiştir.İşi kabul eder ama kısa sürede askerlik ( 15 ay ) için ayrılır.
Rıdvan Kavruk elindeki cevherin kıymetini anlamıştır.Nihat yazıcının Eşi Ayfer Yazıcıyı işe alır ve sigortasını aylığını düzenli öder.
Nihat Yazıcı askerlik dönüşü gelişmesi büyümesi ve yenilenmesine çok şey katacağı " YEMMAK " ın Genç mühendisidir artık.
Bilgi ve birikimiyle fabrikanın teknik müdürüdür , bütün yurdışı bağlatılarında onun imzası vardır.
Bu başarısı
YEMMAK'ın aile bireyleri dışında ona tek hissedarı olma ödülünü getirir.
Aileye bir Evlat / Damat katılıyor.
- Fikret Yırtımcı
( Yönetim kurulu başkanı genel müdür )
1980 yılında Ridvan Kavruk'un kızıyla evlenir.
Üniversite mezunu Mali müşavir vergi dairesinde çalışırken aileye katılan Fikret Yırtımcı Kayınpederinin isteği ile görevinden ayrılarak Şirketin mali sorumlu müdürlüğünü üstlenir.
Başlarında duayen bir patron teknik kısımda Genç yetenek Nihat Yazıcı Mali işlerin yürütülmesinde donanımlı maliyeci Fikret Yırtımcı fabrikaya yeni bir heyecan yeni bir ruh katarlar.
" YEMMAK " artık dünyada lider bir kuruluştur.
RİDVAN KAVRUK 27 Temmuz 2003 yılında öldüğünde arkasında sanayi devi bir fabrika , şerefli bir isim , unutulmaz iyiliksever , gönül insanı olarak anılacak izler bırakmıştır.
Ruhu şad olsun.
Nurlar içinde uyusun.
Bıraktığı şerefli ismi ve emaneti yücelterek bugünlere getirenlere yarınlara taşıyacaklara gönülden teşekkürler.
Bandırmanın , ülkenin sizlere ihtiyacı var.
Gittik Fabrikayı çalışanları o devasa ileri teknolojiyi yerinde gördük.
300 çalışanı ile Ülkeye artı değer katıyor.
Önlerinde saygıyla önümüzü ilikledik.
Teşekkürler sevgiler saygılar sizlere.

23-01-2023 -SEBAHATTİN PRAVADILI