Bandırma'yı Seviyorlarmış!

BANDIRMA'YI SEVİYORLARMIŞ

Benim Bandırma'm sevgi şehridir.

Bandırma'mın sevgi şehri olması,M.Ö. bir belediye başkanımızın sahilde yaptığı 'ASMA KÖPRÜ!' ile başlar.Milli parayla yapılan bu köprü,ülkenin bedava geçiş yapıldığı tek köprüdür.Köprümüze kent sevgimizi göstermesi için 'AŞK KÖPrÜSÜ!' ismi verilmesi bazıları tarafından yadırgansa da,halkın sevgisi ve bedava yönüyle, köprünün ismi bandırma tarihinde bu isimle yerini almıştır.

Kentimizdeki seyyar satıcıların şehrinin tek meydanını ve ana caddelerini işgal etmeleri, belediyemiz ile seyyar satıcılarımız arasında iftihar edilecek br sevgi bağıdır! Bu güzel oluşum,kent sevgimizin pekişmesine yol açtığı için,diğer kentlere de örnek gösterilmiştir!

Caddelerimizde "her yerin" yaya geçidi olması,hele yayalara üstünlük sağlayan yasa ile yayalar ile sürücüler arasında 'Önce siz geçin, estafurullah öncelik sizin!'gibi saygı gösterimleri bir başka sevgi ortamı oluşturmuştur. Hatta ara sıra olan trafik kazalarında, sürücüler ile yayaların helaleşmeleri,bazı yetkililerin göz yaşlarının akmasına neden olmaktadır!

İnönü caddemizde çöp toplama aracının trafiğin yoğun olduğu saatlerde mesai yapması ayrı bir güzelliktir!Vatandaş olarak,en azından çöp alma işlevinin nasıl yapıldığını görerek,bilimsellik kazanmamız,temizliğin imanın şartı olduğunu öğrenmemize yol açması da ayrı bir kent sevgisidir!

Mesala,kentimizin en işlek caddelerinde yürürken,elindeki sigaranın izmaritini çaktırmadan yere atma becerisi olan kent insanı kaç kentte vardır? Çöp sepeti yanında iken, dondurma külahını yere atma, içtiği su şişesini Atatürk büstünün çiçekliğine atma,hep kent sevgisinden kaynaklanmaktadır!Kaşif Acar caddemizdeki bazı esnafların,boşalmış karton kutularını veya ayran gibi içecek kasalarını,çiçek refüjlerinin içine bırakmaları ve bir Allah kulunun serzenişte bulunmaması da halkımız ile esnafımızın birbirlerini ne kadar sevdiklerinin ayrı bir sembolüdür!

Kent bilimcileri,'Meydanı olmayan kentler, şehir değildir!' derler ya,işte benim Bandırma'm böyle bir kenttir.Balıkesir'in Büyükşehir oluşumundan sonra,Bandırma Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arasındaki sevgi bağları nedeniyle,kendimizin meydanı bir ara 'AŞK!' ayrılığı yaşamış,günümüzde ise hep birlikte alınan su zamlarından sonra oluşan sevgi bağları sayesinde meydanımızdaki kısmi bölünmüşlük kalkmıştır!

Halkımızın ve siyasilerimizin 'SENİİ SEVİYORUM BANDIRMA!'slagonun nedenlerini anlamayanlara,'GEZ BANDIRMA'YI, GEÇ AŞK KÖPRÜSÜNÜ!'dememiz de kent sevgimizdendir !

24-12-2019/BANDIRMA