BANÜ 1. Uluslararası Görsel Sanatlar Bienali Sona Erdi

Bandırma 17 Eylül Üniversite'sinin Düzenlediği 1. Uluslararası Görsel Sanatlar Bienali Sona Erdi

BAÜN'DEN YAPILAN AÇIKLAMA

"Ülkemizde en çok eser gönderilen Bienal olma alanında rekor kırılarak, 52 ülkeden 944 sanatçının 1.110 eser ile katılım sağladığı Bienalde eserlerin titizlikle incelenmesi sonucu aralarından sergilenmeye değer bulunan 214 eser, sanal gerçekliğe uygun 360 derecelik dijital ortamda, Kazlıçeşme Sanat Galerisi’nde 3-17 Mayıs tarihleri arasında ziyarete açık kaldı. 15 gün boyunca sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği ve çok sayıda sanatsever tarafından ziyaret edilen Bienal’deki eserler büyük beğeni topladı.

Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir’in, kente dokunan, kentle bütünleşen ve kent insanına her alanda katkı sunan bir Üniversite oluşturma vizyonu çerçevesinde düzenlenen ve Türkiye’de görsel sanatlar alanında yapılmış ilk online bienal ve Balıkesir’in ilk bienali olma özelliklerini taşıyan “1. Uluslararası Görsel Sanatlar Bienali” ile kentimizin kültür-sanat alanında uluslararası bilinirliğine ve Balıkesir’imizin marka şehir olma yolundaki hedefine büyük bir katkı verilmiştir. Bienalin kuratörlüğünü üstlenen Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyelerimiz Dr. İbrahim Yılmaz ve Dr. Ersan Sarıkahya’ya, eserlerin seçimi için titizlikle çalışan jüri üyelerine, birbirinden kıymetli eserleriyle Bienalimize katılım gösteren kıymetli akademisyenler ve değerli sanatçılara gönülden teşekkür ediyoruz. Bienalimizin jüri üyeleri arasında yer alan Prof. Velislav Minekov’un Bienal sürecinde Bulgaristan Kültür Bakanı olarak atanmış olması da Bienalimiz açısından ayrıca bir mutluluk vesilesi olmuştur. Prof. Velislav Minekov’a Bienalimize katkılarından dolayı teşekkür ediyor, ülkemiz ile Bulgaristan arasında kültür-sanat alanında yapılacak çalışmaların daha büyük bir ivme kazanması temennisiyle kendisine yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Resmi olarak 3-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen ve dijital ortamda 360 derece görsellik ile ziyaret edilebilen Bienalimiz sanatseverlerin göstermiş olduğu yoğun ilgi nedeniyle 10 gün süreyle daha ziyarete açık kalacaktır.

Kentimiz için bir ilk olma özelliği taşıyan “1. Uluslararası Görsel Sanatlar Bienali” ana sponsoru olarak destek veren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz."

21-05-2021/BAN ÜNİ/ etisim@bandirma.edu.tr