Barınağı Olmayan İlçelere Dikkat Çekti

VALİ HASAN  ŞILDAK : HAYVANLARI SEVMEYEN İNSANLARI SEVMEZ

Vali Şıldak’ın himayeleriyle Balıkesir Valiliği bünyesinde oluşturulan, sokak hayvanlarının koruma ve beslemesini gerçekleştiren özel ekiplerinin çalışmalarının değerlendirilmesi ve sokak hayvanlarının korunmasıyla bunlara yönelik sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla “Sokak Hayvanlarının Korunması” konulu  değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.
 
Vali Hasan Şıldak başkanlığında Balıkesir Valiliği Necatibey Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Mitat Gözen, Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Tuncay Dönmez, İl Yazı İşleri Müdürü Hulusi Öztürk, Tarım İl Müdürü Erkan Alkan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Nurullah Gürkan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Hayvan Besleme Grubundan Ertan Şenol, Kazım Sak, Ömer Karameşe, İl Emniyet Müdürlüğü Hayvan, Çevre ve Doğa Koruma Timi Ekip Sorumlusu Komiser Arda Karataş ve ekipte görevli Polis Memuru Özlem Özdinç, İl Jandarma Komutanlığı ekip sorumlusu Uzm. J. Cihan Boyraz, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı İdari ve Mali İşler Şube Müdürü  Emre Bulut, AB ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Tülin Akgül katıldı.
 
Toplantıda; İl genelinde yüksek olan sokak hayvanının belediyelerin çalışmaları sonucunda aşağıya düştüğü, ancak pandemi sebebiyle yapılan kısıtlamalardan dolayı sokak hayvanları sahiplenen kişilerde artış olduğu belirtildi. Pandemi sonunda sahiplenilen bu hayvanların sokağa salınacağı endişesinin yaşandığı da katılımcılar tarafından dile getirildi.
 
Vali Şıldak sokak hayvanlarına yönelik sorunlarla ilgili katılımcılarla bilgi alışverişinde bulunarak gerçekleştirdiği toplantıda İl genelinde sorunların giderilmesi yönünde çözüm önerilerini de değerlendirirken, ikisi Büyükşehir Belediyesine ait olmak üzere Marmara, Ayvalık, Susurluk, Burhaniye ve Gönen İlçelerinde bulunan barınak sayısının arttırılması gerektiğini dile getirdi. 
 
Vali Şıldak; İlçe belediyelerinin üzerine düşen görevler olduğu ve bu görevlerin ifası için Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin koordineli bir şekilde çalışmasının gerektiğini vurguladı. 
 
Sokak hayvanlarının beslenmesine yönelik Vali Şıldak’ın öncülüğünde oluşturulan özel ekiplerce tüm ilçeleri kapsayacak şekilde gerçekleştirilen çalışmalara aksatmadan devam edildiğinin belirtildiği toplantıda Şıldak; “Sokak hayvanlarına yönelik yapılan çalışmaların tüm İlçelerde yapılması önemli. Barınağı olmayan İlçelere barınak kurulması, olanlarda ise mevcut barınakların daha iyi koşullarda işletilmesi, barınak kurulması zor olan nispeten küçük İlçelerde ise belediyelere sokak hayvanlarının ekiplerce Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan barınaklara taşınabilmesi için sorumluluk verilmeli.” ifadelerini kullandı. 
 
Şıldak; “Hayvanları Sevmeyen İnsanları Sevemez”
 
Sokak hayvanlarına yönelik sorunların, bu konuya odaklanılarak çözülebileceğini dile getiren Şıldak; “Balıkesir’de sokak hayvanlarına yönelik hassasiyet yüksek ve bu sevindirici bir durum. Öyle ki hayvanlarla kurulan dostluk tarif edilemez bir duygu, hayvanları sevmeyen insanları da sevemez.  Bizler İlin yöneticisi olarak bu konuda kurumlar arası işleyişi birleştirmek durumundayız. Belediyeler, Doğa Koruma ve Milli Parklar, Tarım İl Müdürlüğü, sivil toplum kuruluşları, kolluk birimleri ve gönüllülerle bir çatı proje altında koordineli şekilde çalışarak bu konuda Türkiye’ye örnek bir modeli oluşturmayı hedeflememiz gerekir.” şeklinde konuştu.

05-06-2021/BALIKESİR VALİLİĞİ