Baski Kazıları Tamir Ücretleri Bandırma Belediyesine Ödenmiyor

BU YOLUN BİR ÇIKIŞI VAR

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza Bandırma’da pek çok kurum tarafından yapılan kazıları ve Büyükşehir ile yaşanan alacak verecek sorunu hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu.

Bandırma’nın şu anda en büyük sorununun kazılar olduğunu belirterek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Dursun Mirza: “Belediye olarak asfalt veya parke iş yapıyoruz. Yapmış olduğumuz işleri vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla sosyal medya platformlarından paylaşıyoruz. Yapmış olduğumuz paylaşımlara hemşerilerimiz; “Başkanım yollarımız köstebek yuvası gibi…” ya da “Bizim sokağı ne zaman düzeltecek siniz?” tarzında yorumlar yapıyorlar. Haklı olarak vatandaşlarımız şikayet ediyor. Ekiplerimiz ise var güçleri ile çalışmaya devam ediyorlar. Ekiplerimizin tamir ettikleri sokaklar ertesi gün tekrardan kazılıyor. Bazen aynı yeri defalarca tamir ettiğimiz oluyor. Yani bu bir çıkmaz yol haline geldi. Beş yıldır Balıkesir Büyükşehir Meclisinde ve Bandırma’da konuştuğum her yerde dile getiriyorum. Sonra vatandaşlarımız; “Başkan hep şikayet ediyor” diyorlar ama çözüm yok görüyorsunuz” dedi.

Bu işin çözümü nedir?

Büyükşehir olmadan önce Bandırma’da bu kadar büyük kazı sorunu olmadığını söyleyen Başkan Mirza: “Bu konu beni çok üzdüğü için gündeme getirmek istedim. Bugüne kadar şehir içi kazılarla ilgili çeşitli bilgilendirmelerde bulunduk. Sistemin yanlışlığını hem yetkili kurumlara, hem de vatandaşlarımıza anlattık. Kazı izinlerini Balıkesir Büyükşehir Belediyesine bağlı AYKOME vermektedir. Kazılacak yerler ile ilgili Bandırma Belediyesine hiçbir bilgi verilmemektedir. Kazıların ücretleri onlara (Büyükşehir Belediyesine) yatırılmaktadır.  Kazıların tamirini yapmak, yaptırmak ve denetlemek onlara aittir. BASKİ kazılarının tamiri Bandırma Belediyesine 2017 yılının Ağustos ayında verilmiştir ancak tamirlerin ücreti ödenmemektedir. Diğer kurumların ve bireysel kazıların tamirini yapmakla AYKOME görevlidir. Çözüm; tüm izinleri Bandırma Belediyesi vermelidir. Tüm kazılarda tüm yetkili Bandırma Belediyesi olmalıdır. Aslında en iyi çözüm Bandırma’nın il olmasıdır” dedi.