BDP'den "Hukuk Skandalı Değil Darbe Girişimi" Basın Açıklaması

Bandırma Demokrasi Platformu Yargıtay ve, Anayasa Mahkemesi üzerinden yapılan siyasi polemiklere karşı  “Hukuk skandalı değil, darbe girişimi" başlıklı  basın açıklaması etkinliği gerçekleştirdi.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen ve CHP Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Atak, Sol Parti İlçe Başkanı Ferhat Kaya, Türkiye İşçi Partisi Bandırma İlçe Başkanı Şerife Sevim Şenel,Bandırma  Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, Emekli Sen Şube Başkanı Levent Balkış ve vatandaşların  katılım gösterdiği basın açıklamasını platform sözcüsü  Erdal Erdoğan okudu..

AÇIK BİR ANAYASA İHLALİDİR

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin Hatay milletvekili Ş. Can Atalay’ın başvurusu üzerine verdiği ihlal kararını tanımayacağını ve kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklaması açık bir anayasa ihlali ve suçudur Yargıtay 3. Dairesinin bu girişimi Saray çevresinin iddia ettiği gibi hukuksal bir yorum değil bir kabile devletinde bile görülmeyecek
derecede bir yargı darbesidir, Anayasa’nın askıya alınmasıdır. Tek adam rejiminin kendi bekasını garantiye alma ve suçlarını örtme, toplumsal muhalefeti bastırma ve sindirme aracı haline getirdiği yargı; hukukun asgari normlarını dahi bir kenara bırakarak kendine iktidar alanı yaratmaya çalışmaktadır” 
Kısa süre önce yargıdaki bu kirliliğe dikkat çeken basın emekçilerine yönelik yine yargı üzerinden gerçekleştirilen operasyon ve tutuklama da çok tehlikeli bir aşamaya geldiğimizi göstermektedir. Yargıtay 3. Dairesinde karara imza atan Yargıtay üyeleri derhal görevden el çektirilmeye davet edilmeli ve haklarında ilgili organlar tarafından ceza soruşturması başlatılmalıdır. İktidar yargıyı siyasallaştırma ve muhaliflere yönelik bir  sopa olarak kullanma politikasına derhal son vermelidir. Bandırma Demokrasi Platformu olarak; yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü kaygısını taşıyan, her  türlü darbe girişiminin karşısında olan tüm kesimleri üzerlerine düşen görevi yapmaya, demokratik haklarını kullanmaya, birlikte ve ortak mücadeleye çağırıyoruz

14-11-2023/fotoğraflar. SEDAT KUTBEK