Bedavacılar!

BEDAVACILAR!

Adam, elinde bastonu olduğu halde, titrek bir yürüyüşle Ulaşım AŞ ‘nin aracına bindi.

Araç o kadar kalabalıktı ki, aracın tabelasında yazan ; “30 ayakta ,20 oturarak “kuralına tam uygundu!

Neyse, bastonlu adam önce, birileri kalkar da yer verir diye bakınsa da, önde oturan kesim, telefonları ile meşgul oldukları için  bastonlu yaşlı adamı görmediler!

Aracın şoförü en sonunda bastonlu adama merdivene oturmasını söyledi. Adam , buna da şükür der ifadesi ile , şoföre teşekkür edip, merdiven boşluğuna çömeldi.

Aracımız ilk durakta durunca , bastonlu adam da araçtan iniverdi . O sırada genç yolculardan biri :

-65 yaş yukarısı bedava ya, bir durakta binerler , öteki durakta inerler…

Bu tepkiye bir yaşlı olarak sadece ;

-Bu dünya etme- bulma dünyasıdır evlat. Yarın sen de o yaşa geldiğinde , sana da böyle birileri der, merak etme dedim . Ve ona ,tüm araçtakilerin duyabileceği gibi her zaman çantamda taşıdığım ve böyle ukala tiplere söyleyeyim diye , ilgili yasanın , bununla ilgili maddesini okudum .

“Türk vatandaşı olan 65 yaş ve üzeri kişiler , belediyelere , bunların kurdukları şirketlere , birlik , müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanılır.” denilir.

Baktım , bizim "ukala" genç bir şey demiyor diğer yolcular da meraklı gözlerle bana bakıyordu. Bunu fırsat bilerek konuşmama devam ettim :

“Ayrıca , yasa gereği , devlet bu otobüslere her ay 1300 TL gelir yoksunluğu ücreti adı altında yardımda bulunuyor. Bu nedenle , 65 yaş üstü olan kişilere “BEDAVACI” diye bakmak çok yanlış bir harekettir” .

Yolculardan birisi her halde beni tanımış olacak ki “ Boş ver hocam"dedi." Delikanlı gereken cevabı aldı. Gelebilirsen gel ,ben sana yerimi veriyorum.”

Teşekkür ettim gel gör ki ,araçta ilerlemek mümkün olmadığı için ,ineceğimiz yere kadar ayakta ve sarmaş dolaş bir şekilde yolculuğa devam ettik.

Bedava yolculuk , herhalde böyle olur!

BANDIRMA GERÇEK- 23-06-2019- YAŞAR KIRBIYIK