BELEDİYE BAŞKANI MİRZA BANDIRMADAKİ KAZILARLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

 

Belediye Başkanı Dursun Mirza Bandırmada gerçekleştirilen kazılar, yol yapım çalışmaları ve tamiratlar hakkında açıklama yaptı.

 

Bandırmada ki farklı kurumların yaptığı kazılarla ilgili değerlendirmelerde bulunana Belediye Başkanı Dursun Mirza: “Büyükşehir Yasası ile görev alanlarının değişmesi nedeniyle bazı sıkıntılar yaşıyoruz. En büyük sıkıntılarımızdan biri de bizim kazmadığımız, çeşitli kurumların kazdığı yolların yapılmaması veya geç yapılması. Kazıların sorumluluğu bizde değil. BASKİ su ve kanalizasyon için, TEDAŞ elektrik için, Telekom, Süperonline fiber hatlar ve telefon hatları için, Doğalgaz hatları için kazılıyor. Büyükşehir Yasasından önce bütün kazıların izinleri Bandırma Belediyesinden alınırdı. Biz de kazıları belli bir programa koyardık. Kazılan yerlerin tamiri için harcanacak ücretini tahsil ederek belli bir program doğrultusunda tamiratlarını yapardık. Şimdi kazı iznini biz vermiyoruz. Ayrıca kazılar usulüne uygun yapılmıyor. Asfaltı keserek, parke taşlarını önce kaldırıp bir kenara koyarak kazılması gerekir. Şimdi kepçeyle hoyratça kazılıyor. Ayrıca tamirat işlemlerinde de hatalar yapılıyor. Kazılan alandan çıkan toprak asla içine konmaz. Önce kum, üstüne gömlekleme yapılır, onunda üstüne mıcır, sonra ezme ve sıkıştırma yapılır en son da üzeri asfalt yada parke yapılır. Bu şekilde yapılmayınca o yol çöker. Şu anda tamir etiğimiz yerler yapılmış ve çökmüş yerler.

 

Şu ana kadar Bandırma içindeki kazıların sorumlusu bizler değiliz. Ancak kazılardan sıkıntıyı Bandırmalı hemşehrilerim çekiyor. Vatandaşımız bizim tamir etmemizi istiyor. Biz de vatandaşlarımız daha fazla sıkıntı çekmesin diye Bandırma içinde ne kadar kazılmış yer varsa tamir ediyoruz. Şu anda tüm ekiplerimiz şehir içi kazılarının tamiratını yapıyor. Tamiratlarla ilgili planlama yaptık. Bandırma’yı 18 bölgeye ayırdık. Bölge bölge tüm sokaklara giriyor, sokakları dolaşıyor ne eksik görürsek tamamlayarak gidiyoruz. Şu ana kadar 3 bölgeyi tamamladık. 2 bölge de tamamlanmak üzere. Henüz hiç girmediğimiz 13 bölge daha var. Dört ekibimiz şu anda Bandırma içindeki kazıları tamamlamak için çalışıyor.

 

Biz yaşadığımız kentten sorumluyuz. Kentimizin sorunlarını çözmek, daha güzel bir kent haline getirmek için çalışıyoruz. Büyükşehir yasası ile gelirlerimizin yarısı Balıkesir Büyükşehir Belediyesine gitse de, yılda 50 trilyon Balıkesir’e gitse de vatandaşlarımızı daha fazla mağdur etmeyeceğiz ve bu sorunu biz çözeceğiz. Planlamamız çerçevesinde tüm kazıların tamiratını yapacağız. Ancak yaptığımız yerlerin ya da yakınlarının bizden habersiz kazılmayacağının garantisi yok. Çünkü kazı için bizden izin alınmıyor. Yaptığımız yerler yeniden kazılabilir. Vatandaşlarımızın şu anda başka işleri bırakarak tüm ekiplerimizle bizim dışımızda kurumların kazdığı yerleri tamir ettiğimizi bilmelerini istiyorum.

 

Bandırma olarak, bir Bandırmalı olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Bandırma’ya hizmet için aldıkları bütçeyi Bandırma için kullanmalarını istiyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 200 trilyon para Bandırma’ya hizmet için Balıkesir Büyükşehir Belediyesine yatmıştır. Biz de Bandırmalılar olarak hizmet istiyoruz” dedi.

BG-HABER :HAYRETTİN İLDAM