BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. Cevap ve Düzeltme

BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. CEVAP VE DÜZELTME

Bandırma Gerçek Gazetesinin http://www.gercekbandirma.com alan adlı internet sitesinin 06.10.2019 günlü sayısında “Ünlü Market Zinciri Bim'den Skandal Kaldırım İşgali” başlığı ile yayınlanan gazete haberi yapılmıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla işbu açıklamayı yapma zorunluluğu hasıl olmuştur.

Öncellikle belirtmeliyiz ki müvekkil Şirket BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. yüksek kalitede temel gıda ve tüketim malzemelerinin mümkün olan en düşük fiyatta ve çok düşük maliyette halka sunulduğu hard discount zincir marketlerinin işletmesi konusunda faaliyet göstermektedir. Müvekkil şirket şu anda Türkiye de 56 depo ve 6900 mağazaya sahip borsaya açık bir şirkettir. Sadece Türkiye’de değil yurtdışında da birçok mağazası olan müvekkil şirketin Fas’da 466, Mısır’da 301 mağazası bulunmaktadır. Bununla birlikte çalıştırdığı tam zamanlı ve yarım zamanlı olarak 47980’in üzerinde personelle sağladığı istihdam ve ülke ekonomisine sağladığı katma değerle, gıda ve perakende satış sektöründe Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden birisidir.

Bununla birlikte internet sitenizde “Ünlü Market Zinciri Bim'den Skandal Kaldırım İşgali” başlığı ile yayınlanan haberde; Balıkesir’in Bandırma ilçesinde İnönü Caddesi üzerinde bulunan BİM mağazasında gerçekleştirilen yapı işlerinin “Bandırma'da halkın yoğun olarak kullandığı alanlarda son aylarda görülen kişisel rant amaçlı işgaller vatandaşların yoğun şikayetine yol açmaya devam ediyor. Bandırma'nın en yoğun yaya trafiğinin yaşandığı İnönü Caddesinde son olarak gece saatlerinde yapılarak oldu bittiye getirildiği iddia edilen skandal işgal girişimi ünlü market zincirinden geldiği iddia edildi. Kamuya ait alanların gelişigüzel işgal edilerek kişisel rant alanlarına çevrilmesini veya göz yumulmasını hırsızlık olarak şiddetle eleştiren vatandaşlar Bandırma Belediyesi'nın bu konuda aciz kaldığını veya görevini yapmaktan imtina ettiğini belirtirken Sabah saatlerinde İnönü Caddesinde bulunan Bim marketin önünde yaya trafiğini olumsuz etkileyen görsel çirkinlik üreten demir kapamayı görenler şaşkınlığını gizleyemedi ve sosyal medyada paylaştı. Demir kapama için izin alınıp alınmadığı belirsizliğini korurken konuyla ilgili zabıta birimlerinden de bilgi verici bir tabela ve bir tepki olmaması kafaları karıştıran unsur oldu.” İfadeleri ile hukuka aykırı olarak yapıldığı ve kişisel rant amaçlı işgaller olduğu iddia edilmiştir.

Ancak söz konusu binada bina kat maliklerinin aldığı karar ile dış cephe kaplaması yapılmakta olup gerekli yasal izinler belediyeden alınmıştır. Dolayısıyla vatandaşların yaşadığı iddia edilen mağduriyetten dolayı müvekkil şirketin herhangi bir ihmalinin ve kusurunun olup olmadığı; gerek şirket nezdinde gerekse de ilgili belediye nezdinde gerçekleştirilecek araştırmalar neticesinde ortaya çıkabilecekken söz konusu haber içeriğinde herhangi bir delile dayanmadan açıkça müvekkil şirket BİM’in, hedef olarak ve vatandaşların yaşadığı mağduriyetinin suçlusu gibi gösterilmesi haksız ve hukuka aykırı olup müvekkil şirketin ticari itibarını da zedeleyici niteliktedir.

Yapılan açıklamalar neticesinde haberin görünür gerçeğe uygun olmadığı açıktır. Söz konusu yapı işleri ve yaya kaldırımına kurulan iskele müvekkil tarafından rant amacıyla gerçekleştirilen bir işgal değil bina kat sahiplerinin aldığı karar neticesinde yapılan dış cephe kaplaması nedeniyle yapılması zorunlu işlerdendir. Dolayısıyla basın özgürlüğü halkı ilgilendiren haber ve görüşleri iletme özgürlüğü ise de söz konusu yazı bakımından basın özgürlüğünden yahut haber alma hakkından bahsetmek mümkün değildir. Söz konusu haber, gerçek dışıdır ve kamuoyunun yararına yahut bilgisine konu teşkil edebilecek nitelikte değildir.

Dolayısıyla söz konusu haber doğrudan müvekkil şirketi hedef alırken haber içeriğindeki tüm iddia ve beyanlar gerekli araştırma ve gerçeklikten uzak, müvekkil şirketin kurumsal yapısına ve marka değerine yönelik asılsız iddialar ile zarar vermeyi amaçlayarak müvekkil şirket hakkında toplum nezdinde olumsuz yanlış kanaat oluşmasına neden olması ve nesnel bir temelinin olmaması nedeniyle hukuka uygun olmadığından Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla işbu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur.

BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş. VEKİLİAv. Abdullah PEHLİVAN

08-10-2019