Bir ON KASIM Daha

BİR ON KASIM DAHA

     10 KASIM 1938 yılının üzerinden yıllar geçti. Ben ilkokula başladığım yıl Atatürk'ü Anma törenine ilk kez katıldım. Hayal mayal hatırlıyorum; okunan şiirleri, topluca söylediğimiz marşları, yapılan konuşmalar ve sınıfımızda kasımpatI'larıyla süslediğimiz Atatürk köşesini. O gün yüreğimize çöreklenen yoğun yoksulluğu. O gün hangi çizgide ilerlememiz gerektiğini anlatan kavramI !

   ( Atatürk ölmedi, kalbimizde yaşıyor) ( İzindeyiz !) gibi bugüne taşıdığımız önemli vurgular. 

    Evet, gerçekten kalplerde yaşattık yaşatıyoruz. Evet bir çoğumuz  yine izindeyiz. Unutanlar, unutturmak isteyenler, unutturmaya çalışanlar da oldu. İzini silmeye çalışanlar, yaptıklarını yok etmek için elinden geleni yapmaya çalışanlar da...

     Atatürk ve inkilapları, yaşamın içinden elenerek seçilmiş, testlerden geçmiş, ciddi sınavlar vermiş; iyi güzel ve doğrulardan oluşan bir  felsedir, bir duruştur. Atatürk' e körü kürüne bağlanılmaz. O' nun izinde olmak; akıl mantık ve şuurla şekillenmektir.  

     O'na ve düşüncelerine karşı olan her davranış, eninde sonunda onun düşünceleriyle yaşamımıza giren çağdaş oluşumlara çarpar. En karanlık, en örümcekli kafa bile ürettiklerini paylaşmak için, özgür iradesini kullanmak zorundadır. Atatürkçü felsefe; yaşamın her alanında, her alanın yapı taşında vardır.

     Bir insan ne kadar engellense, biat kültürüyle yetiştirilse, kör , sağır ya da ağır engelli olsa da; sadece düşünebilme yetisi bile  onu bir noktada  bu muazzam felsefeyle buluşturur.

Sadece ülkemizde değil, tüm dünya ülkelerinde; ehlileşme, modernleşme, bilim ve ilim yolunda aydınlanma vardır. Gözlerimizi  ışığa sımsıkı kapatsak bile; kısa bir süre sonra üçüncü göz devreye girer, beynimizde bir aydınlanma olur. Renk renk ışıklar görmeye başlarız. Bu ışıklar bize; insan beyninin karanlıkta yaşayamayacağı mesajını verir. Bu ışıklar; ilkellikten, bağnazlıktan, tutuculuktan, renksiz ve çeşitsizlikten daima  uzak durmamızı söyler.

Atatürk ilke ve inkılapları  işte bu renk ve çeşitlilikle  özgür ruhu temsil eder.

Işıklar içinde yat ULU ÖNDER!

İzindeyiz!

  ULVİYE KARA AKCOŞ/09-11-2021/BANDIRMA