Birleşik Kamu İş Konfederasyonu'ndan Eti Maden Basın Açıklaması

Birleşik Kamu İş Sendika Konfederasyonu Bandırma'da basın açıklaması etkinliği düzenledi.  Bandırma   Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Yağar, Enerji İş Sendikası Başkanı Ekim Devrim Yıldıray, Eğitim İş Sendikası Şube Başkanı Kadir Taylan, Petrol İş Sendikası Şube Başkanı Tuncay Topuz, Emekli Sen Şube Başkanı Levent Balkış, Gıda İş Sendikası Balıkesir Bölge Sorumlusu Recep Gökdeniz, Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı, Demokrat Parti İlçe Başkanı Bülent Öztuna, İYİ Parti İl Başkanı Necmi Sert, Genç Parti İlçe Başkanı Ali Karaaslan ve Kent Konseyi eski  başkanı  Dr.Murat Ergöz ve vatandaşların  katıldığı basın açıklaması etkinliğinde Bandırma Eti Maden'de liyakate aykırı olduğu iddia edilen görevde yükselme  atamalarına tepkiler dile getirildi. 

Eti Maden Bandırma İşletme Müdürlüğü girişinde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan  Birleşik Kamu İş Sendika Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Özgür Aras
 “Milletçe büyük umutlar beslediğimiz 2023 yılının ilk iş gününde kamu emekçileri olarak karşınıza olumsuz bir durumla çıkmak istemezdik. Kurumumuzda; Eylül ayında
gerçekleştirilen ‘Görevde Yükselme Sınav’ süreci ile başlayan olumsuzluklar, 2022 yılının son haftasında çalışanların iş huzurunu bozan, iş ahengini yaralayan yeni görev yeri değişiklikleriyle devam etti. Bu durum kamuoyunu bilgilendirme zorunluluğunu doğurmuştur. Yaşanan sıkıntılar ilk olarak 2022 yılı içerisinde kurumumuzda gerçekleştirilen, ‘Görevde Yükselme Sınav’ süreci ile baş göstermiştir. Son yılların hep tartışmalara yol açan uygulaması olarak, bu sınav sürecinde de yazılı sınavın ardından maalesef mülakat gerçekleştirilmiştir. Mülakat sonuçları neticesinde, yazılı sınavda çok yüksek puanlar alanlar, hayatın olağan akışına aykırı çok düşük puanlar verilerek elenmişlerdir. Bu durum kurum içerisinde ciddi rahatsızlıklar yaratmış, tam anlamıyla bir infiale neden olmuştur. Sonuçlara karşı her türlü baskıya rağmen onlarca itirazda bulunulmuş olup, bu konu gerek kişiler gerek konuya duyarlı davranan sendikalar tarafından yargıya taşınmıştır. Eti Maden emekçileri henüz bu yaşananların şokunu atlatamamışken, 2022 yılının son haftasında çalışanların iş huzurunu bozan, iş ahengini yaralayan yeni görev yeri değişiklikleri fırtınası ile karşı karşıya kaldı. Üretim ve satış rekorları kıran, ülke ekonomisine çok ciddi katkı sağlayan bir kurumda bu başarılı işlerin altında fedakarca emekleri bulunan kamu çalışanlarının görev yerleri hangi saik ve nedenlerle değiştirildiği anlaşılamamıştır. Rotasyon adı altında; özünde tenzil-i rütbe olarak ‘Birim Sorumlusu’ pozisyonundaki arkadaşlarımız üretim sorumlusu pozisyonlarında görevlendirilmiştir. Bu arkadaşların sicil notları memuriyet hayatları boyunca hep ‘A’ olmasına rağmen bir anda yaptıkları yöneticilik görevleri için yetersiz oldukları anlaşılmıştır. Görev yeri değişiklikleri  mülakat sonuçlarına itiraz edip, haklarını dava yoluyla arayanlara yönelik olması dikkat çekicidir” dedi.

Basın açıklamasının devamında ; Kurumda çalışan bir çok memurun lojmandan çıkartılma, başka bir şehre sürgün edilme korkusu ile hakkını arama çabasına giremediğinin altını çizen Aras  “Bu yer değişikliklerine böylesine üstü kapalı tehditlere boyun eğmeyip idari ve hukuki olarak haklarını arama çabaları ve sendikal tercihleri neden olmuştur. Aklımıza getirmek istemesek te bu görev yer değişikliklerinin aynı zamanda cinsiyetçi bir yönü de vardır. Tenzili rütbe alan çalışanların hepsinin kadın olması bir tesadüf değildir. Bu konularda dişe dokunur bir açıklama yapılmadığı müddetçe, Eti Maden emekçilerinin zihinlerinde bu yaşananların verimliliği arttırma çabasından uzak, başka saiklerle yapılan keyfi uygulamalar olduğu fikri kesinlik kazanacaktır. Ayrıca mevzuata aykırı bir şekilde, vekalet listesinde; bir başmühendisin bir normal mühendisin altında görevlendirilmesi yapılan uygulamanın ne kadar keyfi olduğunun göstergesidir. Bu yanlışlardan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini belirtiyor ve konfederasyon olarak yapılan tüm yanlış uygulamalara karşı Anayasamızdan doğan idari ve hukuki itiraz haklarımızı kullanacağız. Hiçbir kamu emekçisi kendisini yalnız hissetmesin, yanlarında 200 bin kişilik Birleşik Kamu İş ailesi olduğunu unutmasınlar” ifdesini kullandı.
02-01-2023/FOTO:ÖMÜR ŞEN