BÖLGE ADLİYELERİ (ADALET SARAYLARI-MAHKEMELERİ)

BÖLGE ADLİYELERİ (ADALET SARAYLARI-MAHKEMELERİ)
RAMAZAN NARİN·

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), bölge adliye mahkemelerinin ilk etapta 7 merkezde faaliyete geçirilerek, bazı yer bölge adliye mahkemelerinin yargı alanlarının yeniden belirlenmesinin uygun olacağına karar verdi. Konuya ilişkin HSYK'nın kararı, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Buna göre, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Genel Kurulu, 20 Temmuz 2016'da faaliyete başlayacağı duyurulan ve kamuoyunda istinaf mahkemeleri olarak bilinen "bölge adliye mahkemeleri"nin sayısını 15'ten 7'ye, "bölge idare" mahkemelerinin sayısını 8'den 7'ye indirdi.
* Benim birkaç yıldır yazdığım 7 BAYRAK DİREĞİ yazım var ya...
Türkiye de sadece Bandırma Adliyesinin ön bahçesine, 7 bayrak direği dikildi ya, ama Bandırma BÖLGE Mahkemesi olmadığı halde varsayımla 7 Bölge mahkemesini temsil eden direkler niçin Bandırma da ? Ve BU BARAK DİREKLERİNE NİÇİN İHTİYAÇ DUYULDU ?  onu bi hatırlayalım...
Dün HSYK 7 Bölge Adliye Mahkemelerinin hakimlerini atamış...
İdari yargı içinde 7 ayrı bölge idare mahkemesi varmış !
7 Bölge Adliyesinin kurulduğu şehirler ;
1- ANKARA ;  Ankara, Aksaray, Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Eskişehir, Kırıkkale, Karaman, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas, Yozgat, Zonguldak...19 vilayet. 
2-ANTALYA ;  Afyonkarahisar, Antalya, Burdur, Denizli, Isparta, Mersin...6 vilayet.
3- İSTANBUL ;  Bilecik, Bursa, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova...9 vilayet 
4-İZMİR ;  Aydın, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak...8 vilayet. 
5-ERZURUM ;  Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Tunceli, Van...15 vilayet. 
6-SAMSUN ;  Amasya, Çorum, Giresun, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon....9 vilayet.
7- GAZİANTEP ; Adana, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak...15 vilayet.
Çevrelerindeki iller de, güya buralara bağlanmış.
Bu ne demek biliyor musunuz ?
1-AYM, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay dediğimiz Ankara merkezli üst yargı, elimine edilecek. Çünkü üst yargının arkasından dolanılıyor.
Bu demektir ki ; 15 yıllık AKP İktidarı, hala üst yargıdan istediği sonuçları, istediği gibi veya tam alamıyor...
2- Bu bölünecek Türkiye'nin ön haritasıdır ayrıca...
Peki BÖLGE ADLİYELERİ, İktidara Yargı gücünü tam teslim eder mi ?  Bence eder ve ötesine bile geçer. Muhalefetin bu konulaar neden sessiz kaldığının takdirini size bırakıyorum çünkü YENİ ANAYASA ve YENİ TÜRKİYE nin mimarı AKP ise de, taşeronları galiba muhalefet !
Peki, işbu 7 Bölge niye ? 
Önce FARKLI sayıda bölgeler diye planlanmış ama sonra sayı 7 ye indirilmiş. Coğrafya bilgisi olanlar düşünsün...!  Türkiye'nin de 7 coğrafi bölgesi var demi ? Peki bu seçilen 7 vilayet, işbu coğrafi bölgelere göre mi düzenlenmiş ? HAYIR !
Sayın İKTİDAR AKP si, Muhalefeti ve Adalet Bakanlığı ile HSYK sı beni affetsin veya beni yalanlasın veya benim endişelerimi giderecek bişeyler yapsın derim, yapmazlarsa ; yıllardır dediğim gibi YENİ TÜRKİYE nin temel taşlarını atıyor ve Başkanlık sisteminizde  BÖLDÜĞÜNÜZ haritaya bizi alıştırıyorsunuz ! TÜRKLERE ayrılan yer ise ; Ankara dahil 19 vilayettir.   27.03.2016 NOGAYTÜRK 
>Bu yazımın kaynakları, aşağıda olduğu gibidir...
7 BAYRAK DİREĞİ YAZIM ;  https://www.facebook.com/nogayyturk...
*TC’si kaldırılan ADLİYE, (7) Bayraklı ADALET SARAYI oldu, neden (1) YAZIM ? (1)http://www.gercekbandirma.com/…/1847-tc-si-kald-r-lan-adliy…
**7 Bayrak Direği ve Eyaletlere bölünen Türkiye (2) YAZIM ; http://www.gercekbandirma.com/…/1849-7-bayrak-diregi-ve-eya…
***TÜRK BAYRAĞI DİREĞİ YÖNETMELİĞİ ;http://bayrakdiregi.co/index.php
****2013 RADİKAL GAZETESİ : http://www.radikal.com.tr/t…/eyaletten_korkmamaliyiz-1127347

RAMAZAN NARİN...27 MART 2016 PAZAR