BOR Madeninden yeni buluş, yeni bir ürün

Mehmet Leventoğlu haber yorum..

Gün geçmiyor ki Bor madeninden elde edilen yeni bir türev ve ürün keşfedilmesin. Geleceğin stratejik madeni olarak bir numarada olan Bor madeni ile ilgili  devlet  yatırımlar yerinde sayarken  özel sektörün de kontrol ve denetim  zaafları nedeniyle devre dışı bırakılması Türkiye'nin  dünyada bor piyasasında yıllık 100 milyar dolarlık bir payhakkından  yararlanamıyor.

Bor endrüstrisinde  günlük yaşam ve bilimsel ürünlerde teknolojinin giderek yükselmesiyle paralel  madenin  önemi  giderek artarken Türkiye bu avantajını değerlendiremiyor. Üstelik dünya küresel bor şirketlerine sadece hammadde sağlayan bir aracı oluyor.

Bor Endrüstrisi için stratejik yeni bir ürünü ise askeri öğrenciler gerçekleştirdi. Ürün radyoaktif korunma ile ilgili olduğu için son derece önem kazanıyor.

Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencileri tarafından ‘Milli Kalkan: Sodyum Pentaborat Projesi’ kapsamında geliştirilen radyasyondan korunmaya yönelik materyal, Dünya Liselerarası Proje Yarışmasında kimya dalında ikinci seçilerek, NASA ödülüne layık görüldü.

Lisede görevli Hava Öğretmen Binbaşı Mustafa Şevik, iki yıldır yürüttükleri projenin, “Dünyanın sorunu olan ve etkileri giderek artan radyasyonun zararlı etkilerine karşı insanlığı korumak için neler yapabiliriz?” sorusuyla ortaya çıktığını söyledi.

İki yıllık çalışma süresinde NASA ve CERN gibi kurumların yanında 8 üniversite ve birçok kamu ile özel kuruluşlarla da çalışıldığını belirten Şevik, “Proje geçen sene Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından gerçekleştirilen okullar arası yarışmada kimya kategorisinde Türkiye birincisi seçildi, ayrıca yarışmanın en prestijli ödülü olan ‘Yılın Genç Araştırmacıları Ödülü’nü kazandık.” dedi.

Bor madeninin dünyada en büyük üreticisi ve fiyat belirleyicisi Türkiye'nin en kısa sürede çıkarıllması gereken Bor kanunu ile milli bir bor stratejisini hayata geçirip dünya bor piyasasından elde edilen gelirin ülkeye kazandırılması için  sektörel girişimleri uygulamaya konması isteniyor.

/Bandırma Gerçek/ M.Leventoğlu /10/07/2015