Boş Zaman(!)

Dünyanın en tembel ülkeler sıralamasında 15. sırada  olduğumuzu biliyor muydunuz?

Peki diğer ülkeler hangileri?

Tabiki geri kalmış ülkeler. 

Tembelliğin bahanesi genellikle boş zaman oluyor. Boş zaman kavramının varlığına inanmıyorum.

Bir insanın boş zamanı olamaz!

1489-1588 yılları arasında 99 yıllık ömründe Mimar Sinan 81 cami, 51 mescit, 55 medrese, 26 darülkurra, 17 türbe, 17 imarethane, 3 darüşşifa, 5 su yolu, 8 köprü, 20 kervansaray 36 saray, 8 mahsen ve 48 de hamam olmak üzere 375 eser yapmıştır. Sanırım Mimar Sinan boş vakti olmayanlardandı. 

Bazen zamanın nasıl geçtiğini anlayamayız.

Çünkü saate bakıp zamanla yarışmaya, onu yenmeye çalışmayız. Bazen de gaflete düşeriz, umursamayız. Her geçen saniyenin aleyhimize ya da lehimize olduğunu düşünmeden, bunun idrakine varmadan yaşarız. Bir zamanlar varmışsakta unutmak, umursamamak gibi hatalara düşeriz. “Ömrüm boşa geçmedi” diyecek kadar dolu yaşıyor muyuz, yaşayabilecek miyiz bu hayatı? Bir tane hayat şansımız var, onu nasıl değerlendireceğiz, hakkıyla tadını çıkara çıkara, dolu dolu benimseyerek, keyfine vararak değerlendirebilecek miyiz?  Yaşamak istediklerimizi erteleye erteleye yaşayamadan yaşlandığımızda pişman olmayacak mıyız? 

Bütün bunlar çok önemli. Hayatımız sadece işten ya da sadece aileden veya zevkten ibaret değildir. Hayatımız bunların bütünüdür. Her şeye layık olduğu ölçüde yer vererek yaşamalı bu hayatı. Boş zaman kavramı olmamalı. Bu hayatta da boşa geçen ömür olmamalı. Dolu dolu her şeyiyle yaşamalı, tadına varmalı...

 Her şey bizim elimizde.

Saat, sen bakmıyorsun diye çalışmaya ara vermiyordu ki... (Ken Grimwood)

Selma Hayal/15-02-2020