BTO Başkanı Kılkışlı Mavi Liste Adaylarını Tanıttı

SERHAT OZAR

O ŞAPKADAN, O TAVŞAN ÇIKMAZ

Bandırma Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kılkışlı  9 Nisan 2018 tarihinde yapılacak olan BTO seçimlerinde mavi listeyle yarışacak olan  meclis üyeleri ve meslek komiteleri adaylarını tanıttı.

Bandırma Eken Prestij Otel’de yemekli olarak düzenlenen aday tanıtım toplantısında  konuşan Başkan Mehmet Kılkışlı  kendisine yönelik olarak basında yer alan muhalif kanadın eleştirilerine de açıklık getirdi. Kılkışlı özlellikle  Bandırma Ticaret Odası’nın Bandırma Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti’nden çıkarılmasına  yönelik muhalif tarafın iddialarına karşı sert açıklamalar yaptı.

 Kılkışlı Bandırma OSB de müteşebbis heyetin ve denetim kurulunun yapılacak olan ilk genel kurulla  görevinin sona erdiğini dolayısıyla  Bandırma Ticaret Odası olarak OSB müteşebbis heyetinden ayrılmasının nedeni  bununla ilgilidir çarpıtıldığı gibi değil gerçek sahipleri olan müteşebbislere devri   söz konusudur.” dedi.

Kılkışlı ; 1 buçuk yıl içinde BTO da neler yaptık. Ödenmemiş borçları tahsil yoluna gittik verdiğimiz sürede yerine getirmeyenlere yaptırım yaptık  belki düşman kazandık  ama oranın gerçek sahibi müteşebbislere haksızlık olurdu  Eğer buraya yatırım amacıyla değil rant amacıyla geldiysen bunu yapamazsın buraya yatırım yapmayanları uyardık ya yatırım yapı yada gereğini yaparız dedik düşman kazandık Benim ticari terbiyem bunu gerektiriyordu. Sevgili Osman Kocaman döneminden kalan bir yer vardı ihaleye çıkardık dört kat fazla bedelle sattık.  Bandırma OSB’de görevi 21 Mayıs 2013 tarihinde 1 milyon 822 bin TL  ile devraldıklarını  görevi 8 Eylül 2015 tarihinde 2 milyon 181 bin TL ile devrettiklerini söyledi. 2013 yılında göreve geldiklerinde 2012 yılının ait geçmişten gelen borçlarla birlikte  daha vadesi gelmemiş olan 2016 yılının borçlarını dahi ödediklerini açıkladı. 2 bin 50 dönümlük iBTO kinci etap için 601 bin 427 TL ot bedeli ödediklerini ,doğalgaz ve alt yapı inşaatı için özel bir şirkete 4 milyon 350 bin +KDV'ye anlaştık ve  ödeme yaptıklarını bununla birlikte geçmişten gelen kredi ve diğer borçlar içinde  yaklaşık 1 milyon TL ödeme yaptıklarını ve  görevde oldukları süre boyunca toplam 6 milyon TL yatırım ve borç ödemesi yaptıklarını açıkladı.

Kılkışlı konuşmasının devamında diğer eleştirilere de açıklık getirdi .Bandırma Ticaret Odasının beşinci katında burada kendisine teşekkür ediyorum Osman Kocaman döneminde açılan yeni işe başlayan girişimcilere yönelik  bir süre faal olan  Genç Girişimciler katının neden kaldırıldığına yönelik eleştiriye açıklık getiren Kılkışlı;  göreve geldikleri 2013 yılında Bandırma Ticaret Odası İş Geliştirme Merkezi’nde sadece iki ofisin dolu olduğunu ve o tarihte Bandırma için acil ihtiyaç olan  SGK Müdürlüğünün ilçeye getirilmesiyle ilgili olarak proje sebebi değişikliğine gidildiğini bu sayede Bandırma'ya artı değer olarak 15 Milyon TLnin Bandırma'ya  kazandırılmasının yanında  SGK ile ilgili ilişkilerini Bandırma'da çözülmesinden dolayı yapılan işin memnuniyet uyandırdığını ifade etti. Kaldırılan  İş geliştirme merkezinde bulunan Hasan Tosun ve Burak Tuzlu ’ya da başka ofis geçiş teklif edilmiş ancak bu arkadaşlar ofislerden ayrılacağını söylemişlerdir dolayısıyla bir mağduriyet söz konusu değildir açıklamasını yaptı.

Kılkışlı iddialarda söz edilen şekilde oda bünyesinde  ait özel bir ofis tesis etmediğini BTO ya pırıl pırıl bir alan kazandırdıklarını zaten böyle bir ofise ihtiyacı olmadığını "  benim BTO nun ne katına ne bürosuna ihtiyacım var Allah'a şükür şahsıma ait bürom var"  diyerek  orasının sahibi 2200 üye olduğunun altını çizdi ve yapılanların BTO işleyişine yönelik yatırımlar olduğunu beyan etti.

Mehmet Kılkışlı göreve geldiklerinde 960 bin lira olan odanın parasının söylendiği gibi 2 Milyon 600 bin TL gibi bir miktara  hiç bir bileşik faiz hesabıyla olamayacağını bir sivil toplum kuruluşu olarak yaptığı yardımları herkese açıklamak zorunda benim para değil o para faizci bir kurum olamayız  ben ODTÜ mezunuyum matematiği iyi bilirim ne yaparsanız yapın " O Şapkadan, O Tavşan Çıkmaz " diye bitirdiği   konuşmasının bilgilendirme amaçlı olduğunu belirttikten  sonra Mavi Listeyle yarışacak olan meclis üyesi ve meslek komiteleri adaylarını  görsel tanıtım eşliğinde tanıtarak tüm yol arkadaşlarına başarılar dileyerek teşekkür etti.

BANDIRMA GERÇEK - SERHAT OZAR - fotoğraflar az sonra