Burhaniye Günlüğü

MHP diğer partilere geçiş için postacı mahallesi ara istasyonu gibi olmuş maşallah. MHP den dolmuşa biniyorsun dilediğin partide iniyorsun...

Efsane MHP ilçe başkanımız Hüseyin İnceefe'yi CHP listesinden ÇMK meclisinde görmek gözlerimizi yaşarttı!
Yeni partisi hayırlı olsun.
2014 seçimleri MHP meclis üyeleri listesinden seçime katılıp bugün CHP listesinden Murat Özbey'i ÇMK murakabe heyetinde görmek gözlerimizi kamaştırdı, yeni partisi hayırlı olsun. 
2014 seçimleri MHP meclis üyemiz olan Şevki Yücel'i AKP listesinden Plan bütçe komisyonunda görerek mutlu olduk, yeni partisi hayırlı olsun. 
2014 seçimlerinde MHP belediye başkan adayımız, 1 Kasım 1915 seçimlerinde MHP 3. sıra Balıkesiir adayımız ağır siklet Bülent Başaran'ı 
CHP listesinden "yağlı pelevanlar birliği meclisine üye seçilmesi ile gönlümüz yağ bağladı. Yeni partisi hayırlı olsun.

***
"CHP Meclis Grubunun önerdiği, ‘’Ünsal Çalışkan (32 oy ile), Tahsin Özdemir (33 oy ile), İsmail Başa (33 oy ile) Hüseyin İnceefe (34 oy ile), Aydın Baydar (31 oy ile), ‘’ Asil üyeliklere seçildiler. Yedek üyeliklere ise; ‘’Hasan Dönmez – 31 oy, Mehmet Demirel – 31 oy, Hasan Vural – 31 oy, Sedat Sönmez – 31 oy, İsmail Özdemir – 31 oy’’ ile seçildiler.

2.nci gündem maddesinde ise, ‘’Çiftçi Malları Murakabe Heyetine’’, 5 asil – 5 yedek üye seçimi (kapalı zarf usulü ile) yapıldı. Oylama sonucu;

‘’Tolga Akbey - 33 oy ile, Erhan Belgin – 33 oy ile, Erol Bıçak- 31 oy ile, Mustafa Öztürk- 31 oy ile, Murat Özbey – 30 oy ile’’ Asil üyeliklere seçildiler. Yedek üyeler ise; ‘’Behzat Topçu- 30 oy, Zafer Eker-32 oy, Alibey Karaarslan-30 oy, Recai Emre-31 oy, Yalçın Kocabey-31 oy’’ ile seçildiler.

3.ncü Gündem maddesi ise, ‘’Plan-Bütçe Komisyonundan’’ istifa eden, AKP’li Meclis üyesi Gülgün Gezer’in yerine, yeni üye seçilmesiydi. Adalet ve Kalkınma Partisi gurup sözcüsü, Meclis Üyesi Şevki Yücel’i önerdiler. CHP grubu isim önermedi. Yapılan oylamada, Şevki Yücel 9 oy aldı. 15 oy ‘’boş’’ çıktı. Böylece, komisyonun ilk seçimlerinde yeterli oy alamadığı için seçilemeyen Sayın Şevki Yücel, ‘’Bütçe-Plan Komisyonunun’’ yeni üyesi oldu."
...
"18.madde olarak, ‘’Yağlı Güreşler Düzenleyen Şehirler Birliğine’’ tekrar üye olunması hakkındaki ‘’Başkanlık’’ önerisi görüşüldü. Birlikten ‘’Çıkış’’ kararı, Meclis oybirliği ile geri alındı. Yapılan seçimlerde ise, Birliğe yeni bir Komisyon seçimi yapıldı. Kapalı oylama yöntemiyle yapılan seçimlerde, Komisyona Rıfat Özyolcu-17 oy ile, Murat Yazgan- 17 oy ile, Bülent Başaran- 17 oy ile seçildiler."

MUSTAFA BALABAN -03-05-2019 -BURHANİYE

*********

BURHANİYE HABER :  BURHANİYE BELEDİYE MECLİSİ, MAYIS AY’I OLAĞAN TOPLANTISI

5393 sayılı Belediye kanununun, 20. Mad. Çerçevesinde, Burhaniye Belediye Meclisinin, belirlenen gündem ve konuları görüşmek üzere, MAYIS ayı olağan toplantısı, Belediye Meclis Salonunda, 2.Mayıs.2019 / Salı günü saat 16.00 da, gerçekleştirildi.

Başkanın, ‘’oturumu açıyorum’’ anonsundan sonra, divan katip üyeliğince, yoklama yapıldı. Bir Meclis üyesinin ‘’mazeretli’’, ikinci bir Meclis üyesinin ‘’mazeretsiz’’ bulunmadığı toplantıda, yeterli çoğunluk sağlandığı için, gündeme geçildi. Oturumun ilerleyen saatlerinde, ‘’AKP’li Meclis üyesi Müjdat Bahadır, toplantıya iştirak etti. Söz aldığında, geç kaldığı için Başkan’dan özür dilemesine rağmen, davranışı garipsendi.

Akabinde, 18 - Olağan gündem maddeli ve 4 - önerili oturuma başlandı. Belediye Başkanı, 4 özel gündemi okuttu ve oylama sonucu, olağan gündeme alınması onaylandı.

Gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce, AKP’li Meclis üyesi Cemal Akkılınç’ın, gündem dışı konuşmasına Başkan izin verdi. Sayın Akkılınç, mealen;

‘’25.Nisan.2019 tarihinde Belediyemize verdiğim dilekçem, kayıtlarda görünmüyor. Bu dilekçem, İlan ettiğiniz ‘’Burhaniye Belediyesi Borçları bilançonuzun yanında, Alacaklarının da belirtilmesi’’ talebimi içeriyordu. Makamınıza ulaşan ve onayladığınız dilekçem kayıtlarda görünmüyor. Dilekçeme ne oldu’’ diye sordu. Başkan; ‘’her gün yüzlerce dilekçe geliyor. Bir karışıklık yaşanmış olabilir. Ama dilekçenizi buldurup, kayıt altına aldıracağım’’ dedi.

Ayrıca Sayın Akkılınç; Belediyemizin yasal hakkı olan, ‘’2 kadrolu ve 2 adet de Meclis üyeleri içerisinden’’ seçebileceği ‘’Başkan Yardımcılığı’’ makamı niye kullanılmıyor diye sorular yöneltti. Şahsı adına bir beklenti mi, yoksa atanabilecek Meclis Üyelerine bir destek hizmeti mi olduğu pek anlaşılmayan bu soruya Başkan;

‘’Bu makamıma tanınmış bir tasarruftur. Gerekli görürsem kullanırım. Görmezsem kullanmam. Şu aralar, Burhaniye Belediyesine önceki dönemlerden bırakılan ağır Borç yükünü çözmek ve hafifletmek birinci önceliğimdir. Bir Başkan Yardımcısının, Belediyemize maliyeti aylık yaklaşık 15 bin tl. dir. İleriki tarihlerde, uygun ekonomik şartlar da oluştuğunda bu ‘’tasarrufumu’’ kullanabilirim’’ dedi.

Gündemin olağan maddelerine geçildi.

1.nci; Gündem maddesi, 4081 sayılı Çiftçi mallarının Korunması Hakkındaki Kanunun, 4. Maddesi gereği, İlçe Ticaret Odası ve Ziraat Odası Yönetim Kurullarının da katılımı ile, ‘’Çiftçi Malları Koruma Meclisine, 5 asil, 5 de yedek üye seçimi yapılması idi. Kapalı zarf usulü yapılan oylamada, CHP Meclis Grubunun önerdiği, ‘’Ünsal Çalışkan (32 oy ile), Tahsin Özdemir (33 oy ile), İsmail Başa (33 oy ile) Hüseyin İnceefe (34 oy ile), Aydın Baydar (31 oy ile), ‘’ Asil üyeliklere seçildiler. Yedek üyeliklere ise; ‘’Hasan Dönmez – 31 oy, Mehmet Demirel – 31 oy, Hasan Vural – 31 oy, Sedat Sönmez – 31 oy, İsmail Özdemir – 31 oy’’ ile seçildiler.

2.nci gündem maddesinde ise, ‘’Çiftçi Malları Murakabe Heyetine’’, 5 asil – 5 yedek üye seçimi (kapalı zarf usulü ile) yapıldı. Oylama sonucu;

‘’Tolga Akbey - 33 oy ile, Erhan Belgin – 33 oy ile, Erol Bıçak- 31 oy ile, Mustafa Öztürk- 31 oy ile, Murat Özbey – 30 oy ile’’ Asil üyeliklere seçildiler. Yedek üyeler ise; ‘’Behzat Topçu- 30 oy, Zafer Eker-32 oy, Alibey Karaarslan-30 oy, Recai Emre-31 oy, Yalçın Kocabey-31 oy’’ ile seçildiler.

3.ncü Gündem maddesi ise, ‘’Plan-Bütçe Komisyonundan’’ istifa eden, AKP’li Meclis üyesi Gülgün Gezer’in yerine, yeni üye seçilmesiydi. Adalet ve Kalkınma Partisi gurup sözcüsü, Meclis Üyesi Şevki Yücel’i önerdiler. CHP grubu isim önermedi. Yapılan oylamada, Şevki Yücel 9 oy aldı. 15 oy ‘’boş’’ çıktı. Böylece, komisyonun ilk seçimlerinde yeterli oy alamadığı için seçilemeyen Sayın Şevki Yücel, ‘’Bütçe-Plan Komisyonunun’’ yeni üyesi oldu.

4.Madde, ‘’Mali Hizmetler Müdürlüğünün’’, Burhaniye Belediyemizin 2018 yılı Kesin Hesabının onaylanması müzekkeresi idi. Yapılan görüşmelerde ve Gurup değerlendirmelerinde, CHP gurubu ‘’Onaylamayacağını’’ deklare etti. AKP Gurup sözcüsü ise; ‘’Belediye alacaklarının, tahsil edilemeyecek düzeyde, şüpheli alacaklar bile olsa, kamuoyuna açıklanmasını talep etti. Bir anlamda, bu rakamların ‘’alınamayacak bilanço kandırmacası’’ olduğunu itiraf etti.

Başkan Sayın Ali Kemal DEVECİLER ise, ‘’mealen’’;

‘’2014 yılında, sizden önceki yönetim sizlere ‘’borçsuz’’ bir Belediye bıraktı. Tahsil edilemeyen sözde alacaklar, sizin döneminizin rakamlarıdır. 5 yılda, sizin ‘’alamadığınız’’ tahsilatları, bizlerin yapmasını bekliyorsunuz. Bu bir haksızlıktır. İcra Servisi bile kuran önceki yönetimin beceriksizliği ve basiretsizliğidir. Zira bu rakamlar ‘’şüpheli’’ alacaklardır. Kaldı ki, ‘Alacakla – borç ödenmez’. Biz yeni yönetim olarak ‘’şaibeli alacaklara’’ değil, Burhaniye Belediyesinin borçlarının ödenmesi ve tasfiyesine odaklandık’’ dedi…

Önceki dönemlerde de CHP Belediye Meclis Üyeliği yapan, Grup Sözcüsü Tarık Erdil de; ‘’2014 yılında AKP’ ye teslim ettiğimiz Belediye Bütçesinde, borç oranımız Genel bütçenin % 25 idi. Şu an, Genel Bütçemizin % 50 si oranında borçlu bir Belediye devraldık’’ dedi.

5.Madde de, ‘’Mali Hizmetler Müdürlüğümüzün’’, Belediyemizin Stratejik Plan ile yatırım ve çalışma programlarının yapılması konusundaki müzekkeresi, Bütçe Plan Komisyonuna havale edildi.

6.Madde; Belediyemize Kurum ve Kuruluşlardan gelen taleplerin, 5393 sy. kanunun, 75/a maddesi çerçevesinde görüşülüp karara bağlanması, Komisyona havale edildi.

7.Madde; İlçemiz ‘’Çoruk’’ mahallesi, 182 ada, 3 parselde kayıtlı bir taşınmazın kamulaştırma programına alınması hakkında, Bütçe-Plan Komisyonu raporunun görüşülmesi oldu. Komisyon sözcüsü, uygulamayı onaylamadığını ve tekrar İmar Komisyonuna havale edilmesini önerdi ve görüş Meclis Üyeleri tarafından onaylandı.

8.Madde, Belediyemiz ‘’Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün’’ müzekkeresi idi. Bütçe Plan Komisyonuna havale edilen, ‘’Burhaniye Roman Yardımlaşma-Dayanışma ve Araştırma Derneğinin’’, Dernek yeri tahsis edilmesi talebi, Komisyonca ‘’reddedildi.’’ AKP’ li üyelerin, ‘’Romanlara sözümüz var. Reddetmeyelim, Komisyona geri iade edelim’’ şeklinde görüş belirtmesine itibar edilmedi. ‘’Romanlara sözümüz var’’ değerlendirmesine, Belediye Başkanı Sayın Ali Kemal DEVECİLER, ‘’madem sözünüz vardı, 5 yıl içinde niye gerçekleştirmediniz’’ diye sordu. Devamında ise; ‘’Şu anda mevcut 2 Roman Derneği ve 3-4 dört gurup var. Birine verdik mi, diğerleri de isteyecektir. Birleşsinler, SÖZ VERİYORUM yer ve mekan tahsisi yapacağım’’ dedi.

9.ncu Madde, Belediyemize ait, İlçemiz Karadere mahallesinde- köy içi mevkiindeki, 178 ada, 6 nolu parselden, geçit hakkı talebi, reddedildi.

10.ncu madde, Bütçe Plan ve İmar Komisyonlarına havale edilen ‘’BÖMÇED’’ Başkanlığının, ‘’Bisiklet Festivali Kamp Alanı’’ yer tahsisi ile ilgili müzekkeresi idi. Festivalin, ADYAR girişindeki Belediye arsasının tahsis edilmesi önerisi Komisyonca kabul edilmedi. Karar, meclis tarafından da onaylandı. Belediye Başkanı; BÖMÇED’in yer talebi uygun değil. Ama, önceki yıllarda olduğu gibi, ‘’Ayaklı Tesislerimizde’’ festival düzenleyeceklerse, her türden desteği vermeye hazırız dedi. Yapılan Meclis oylamasında bu görüş ‘’Oy birliğiyle’’ kabul edildi.

11.nci Madde; Mart-2019 Meclis toplantısında İmar Komisyonuna havale edilen toplam 4 adet İmar planı ve değişikliği projelerinin, komisyonlarda tutulmasına;

12.nci madde de, Meclis Havaleli plan tadilatı tekliflerinin, komisyona havalesine onay verildi.

13.ncü madde de, Çoruk mahallemizde, 124 ada, 2 ve 3 numaralı parsellere, 5 yıllık imar kamulaştırma programına dahil edilmesi talebi ile, Plan Bütçe Komisyonu raporu okundu. Konu Komisyona havale edildi.

14.ncü Madde de, yine Çoruk mahallemizde, kamulaştırma talebiyle ilgili bir müzekkere idi. Bu da Komisyona havale edildi.

15.nci madde, ilçemiz Mahkeme Mahallemizde, 102 ada, 50 numaralı parselde kamulaştırma talebi, komisyona havale edildi.

16.ncı madde, TOKİ site yönetiminin, mülkiyeti belediyemize ait taşınmazda bulunan, İnşaat aşamasında işçilerin baraka olarak kullandığı beton platformların 2 adetinin, masrafları kendi yönetimlerine ait olmak üzere, çocuklar için spor platformları olarak kullanılmasına, geçici olarak tahsisi görüşüldü. Oylandı ve kabul edildi.

17.madde; Mülkiyeti ‘’Spor Genel Müdürlüğüne’’ ait, tasarrufu ise Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait olan ilçemiz ‘’8 Eylül Stadyumunun’’ 1 yıllık süreyle kiralanması hususunda, Mali Hizmetler Müdürlüğümüzün müzekkeresi idi. Yeni ve farklı bir alanda Stadyum yapılmaya devam edilmesine rağmen, yeni tesisin teslim alınmasının daha uzun bir süre alabileceği öngörüsü ile, mevcut ‘’8 Eylül Stadyumunun’’ 1 yıl süre ile daha kiralanması talebi oylandı ve kabul edildi.

18.madde olarak, ‘’Yağlı Güreşler Düzenleyen Şehirler Birliğine’’ tekrar üye olunması hakkındaki ‘’Başkanlık’’ önerisi görüşüldü. Birlikten ‘’Çıkış’’ kararı, Meclis oybirliği ile geri alındı. Yapılan seçimlerde ise, Birliğe yeni bir Komisyon seçimi yapıldı. Kapalı oylama yöntemiyle yapılan seçimlerde, Komisyona Rıfat Özyolcu-17 oy ile, Murat Yazgan- 17 oy ile, Bülent Başaran- 17 oy ile seçildiler.

19. madde de, İlçemiz sınırları içerisindeki muhtelif parsellerin kamulaştırma taleplerinin incelenmesi, Bütçe Plan Komisyonuna havale edildi.

20. madde de, İlçemizde Yağlı Pehlivan Güreşleri düzenlenmesi hususunda, Belediye Başkanına yetki verilmesi konusunda, ‘’Basın ve Halkla İlişkiler’’ Biriminin müzekkeresi oylandı ve kabul edildi.

21.made de,’’30. - Burhaniye-Ören/ Kültür ve Sanat Festivali’’ yapılması hususunda, Belediye Başkanına yetki verilmesi önerisi, oylandı ve kabul edildi.

22.nci gündem maddesi ise, bir sonraki Olağan Meclisin, 2/Temmuz/2019 tarihinde toplanmasına karar verildi ve oturum kapandı.