Bursa Şehir Hastanesi Açılıyor.Hangi Hastaneler Kapanıyor?

4 Hastane Kapatılacak mı?

Türkiye'nin 10. şehir hastanesinin yapımı tamamlandı. 1355 yatak kapasiteyle açılacak olan Bursa Şehir Hastanesinde hasta kabulü öncesi son hazırlıklar yapıldı.
Türkiye'nin en büyük yatırımlarından biri olan ve 2 milyar liraya mal olan Bursa Şehir Hastanesi'ndeki çalışmalar son aşamaya geldi.  Bursa Şehir Hastanesi'nin Balıkesir, Çanakkale, Yalova ve Bandırma olmak üzere diğer yakın şehirlerle birlikte 6 milyon kişiye hizmet verecek.

Edinilen bilgilere göre Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesi Doğanköy Mahallesi'nde inşa edilen Bursa Şehir Hastanesi açılışıyla birlikte Muradiye Devlet Hastanesi, Ali Osman Sönmez Onkoloji Devlet Hastanesi, Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğumevi Hastanesi kapatılacak.

Türkiye genelinde şu an itibari ile 230 bin hasta yatağı mevcut, her 345 kişiye Türkiye genelinde 1 hasta yatağı düşüyor. 

Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven, yapımı tamamlanan Bursa Şehir Hastanesinde incelemelerde bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'nin 10. şehir hastanesi olan Bursa Şehir Hastanesinde hasta kabulü öncesi son hazırlıklar yapıldı.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Muhammet Güven, Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Hüseyin İnceöz ve Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ataseven Bursa Şehir Hastanesi'ni ziyaret etti.

Bakanlık heyeti, değerlendirme toplantısının ardından poliklinikleri, ameliyathaneleri, hasta odalarını, laboratuvarları ve diğer birimleri inceledi.

Hastanenin hizmete girmesiyle Bursa'da sağlık hizmet sunumunun daha dengeli hale geleceğini belirten Güven, şunları kaydetti:

"Şehir hastanemiz Bursa'da en özellikli ameliyatların yapılacağı, nitelikli sağlık hizmetlerinin bir arada verileceği merkez konumunda olacak. Her birimiyle uluslararası standartlarda, en yüksek kalitede sağlık hizmet sunumu gerçekleştirilecek. Hastanemiz hizmete girmeden önce en ince ayrıntısına kadar planlamamızı ve hazırlıklarımızı yapıyoruz. Tüm bunları eksiksiz bir şekilde yerine getirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız ve hasta kabulüne başlayacağız."

Bursa Şehir Hastanesi, bünyesinde 6 farklı branş hastanesi ile hizmet verecek. Genel Hastanede 308, Kadın-Doğum Çocuk Hastanesinde 222, Kalp-Damar Hastanesinde 271, Onkoloji Hastanesinde 254, Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesinde (FTR) 200, Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri (YGAP) Hastanesinde 100 yatak olacak.

Hastane, 403 poliklinik, 49 ameliyathane, 217 yatak kapasiteli çocuk ve yetişkin yoğun bakım ünitesi ile hizmet verecek.

07*07-2019