BÜTÜN SİYASETÇİLER YALANCIDIR !.. BEN DE SİYASETÇİYİM.!...

BÜTÜN SİYASETÇİLER YALANCIDIR..
BEN DE SİYASETÇİYİM..

M.Ö. 6. yy’da yaşamış olan Girit'li şair ve kahin Epimenides’e ait olduğu  iddia edilen paradoks  günümüze kadar gelmiş  çözülemeyen paradokslar arasında en bilineni olarak yerini korumuştur.
Bu  paradoks bir cümleden ibarettir.
 ‘’bütün giritliler yalancıdır ve ben bir giritliyim.”
*
Şimdi Evet hayır propaganda sürecinde izlediklerim dinlediklerim bana nedense bu paradoksu hatırlatıyor.
Ne bağlantısı var analitik çözemedim. Ama bu aklıma geliyor.
"BÜTÜN GİRİTLİLER YALANCIDIR, BEN DE GİRİT'LİYİM"
Demiş ünlü filozof.
Ne anlama geliyor bakalım.
Öncelikle Epimenedes " Bütün GİRİTLİLER yalancıdır " tespitini ifade ederek akabinde Kendisinin de bir GİRİT'li olduğunu ilave ediyor.
*
Kendisi de Giritli olduğu için ve  Bütün Giritlilerin yalancı olduğunu  söylediği anda  bütünün içinde olan kendisi de bir "yalancı" durumuna düşmekte.
Yalancı olduğuna göre söylediği söz " bütün Giritlilerin yalancı olduğu" tezinin karşıtı olan " doğru" nun geçerli  olması gerekiyor.
 "Bütün GİRİTLİLER DOĞRUCUDUR " olması gerekiyor.
Ancak  bu da olmuyor, çünkü  Epimenedes  ifadesine göre kendisi bir "yalancı " durumunda . Çünkü " Bütün Giritlilerin yalancı olduğunu "iddia ediyor. 
Bütün GİRİTLİLER YALANCIYSA O ZAMAN  KENDİSİ DE YALANCI OLUYOR ,yalancıysa söylediği de yalan. O ZAMAN bütün Giritliler doğrucu ..
ve böyle kedinin arkasından kuyruğunu tutarak habire  dönmesi gibi sonsuz bir anlamsızlık paradoksu sürüp gidiyor.
*
Şimdi gelelim neden evet neden hayır  sorusuna ahkam kesenler özellikle siyasetçiler   "bütün giritliler yalancıdır ,bende giritliyim " paradoksunu çağrıştırıyor.
Çağrıştırıyor. Çünkü halk çözemedi bu işi. Proleterya ise hiç çözemedi. Evet Yalan Hayır doğru, yalan evet... 
Bakıyor kitle. Ulan bu sefil demokrasiymiş gibi geçen yıllar  süreç bana şimdiye kadar ne verdi ? Sömürü, eziklik, eğitimde paylaşımda herşeyde vahşi ayrımcılık,haksızlık..
HAYIR isteyenlerden bir kişi ALLAHIN BİR KULU hayır DERSENİZ bütün bu haksızlıklara son vereceğiz diyor mu ? HAYIR BÖYLE BİR VAAT  hiç duymadım.!  Kimse kendi çiftliğinden vazgeçemiyor. 
Şimdi  EVET demem gerekiyorsa bu ne çelişki demezmisin ? . Ulan insan tecavüzcüsüne "evet" der mi ?  Polyanna'mıyım ? İşçilerin emekçilerin  ,kıt kanaat bir fazla maaşa talim memurların kafasına vura vura yasaklaya yasaklaya emeğinmi canını kanını almıyor mu bu sistem. İyide evet  diye pisipisi gel bize diyenlerin peşine gidilecekse kalan bi postumuzdan kürk yapmayacaklarını kimse inandıramaz.
*
KEDİ KİM KUYRUĞU KİM? DÖN DÖN AYNI YERE GELECEKSEK ÇÖZÜM BELLİDİR SEVGİLİ EMEKÇİLER.,ÜRETENLER, ÜCRETLİ MAAŞLI KENDİ İŞİNDE ÇALIŞANLAR, ASLINDA GÜÇ SİZDE  SADECE KENDİNİZE GELİN KENDİNİZE..Birilerinin kuyruğuna takılmayın kendiniz olun kendinize dönün.
Sizi umutla bekleyenler hala bekliyor bir yerlere gitmediler.

MLEVENTOĞLU