Büyükbaş Hayvan Hırsızlığı Olayı Aydınlanıyor

Büyükbaş Hayvan Hırsızlığı Olayı Aydınlanıyor

JANDARMA 7/24 GÖREVDE

Savaştepe ilçesi Yazören mahallesi Mancınık mevkiinde başıboş olarak otlamakta olan Yazören mahallesinden İ.K. isimli şahsa ait (1) adet büyükbaş hayvanın kimliği belirsiz kişi/kişilerce av tüfeği ile vurulmak suretiyle plakası belirsiz bir araç ile çalındığı Savaştepe İlçe Jandarma Komutanlığına yapılan müracaat ile öğrenilmiştir.

Olay yerinde yapılan "Olay Yeri İncelemesi"nde; (1) adet av tüfeği kartuşu ve büyükbaş hayvanın vurulduğuna dair iz ve deliller bulunmuştur.

Meydana gelen "Büyükbaş Hayvan Hırsızlığı" olayı ile ilgili olarak olay yeri ve çevresinde yapılan geniş çaplı araştırma ve istihbarî çalışmalar sonucunda olayda;   45 .. … plakalı bir aracın kullanıldığı ve olay günü Manisa ili Kırkağaç ilçesinde bir oto yıkama servisinde aracın yıkandığına dair bilgi elde edilmiş, araç ve araç sürücüsü V.K. Manisa ili Kırkağaç ilçe merkezinde yakalanmıştır.

"Olay Yeri İnceleme" birimlerince, araçta yapılan incelemede çalınan büyükbaş hayvana ait kıl, hayvan pisliği ve kan izleri bulunarak numuneler alınmıştır. Ayrıca hayvan hırsızlığı olayında kullanılan aracın zorunlu araç sigortası ve araç muayenesinin olmaması nedeniyle araç yediemin otoparkına çekilmiştir.

Olayla ilgili devam eden araştırmalar ve tanık beyanları ile "Büyükbaş Hayvan Hırsızlığı" olayının üç erkek şahıs tarafından gerçekleştirildiğinin öğrenilmesi üzerine V.K. ile birlikte F.C.K. ve M.D. isimli şüpheliler de yakalanarak gözaltına alınmışlardır.

V.K., F.C.K. ve M.D. isimli şüphelilerin çaldıkları büyükbaş hayvanı  Manisa ili Kırkağaç ilçesinde bir kasaba 1000 TL karşılığında sattıkları tespit edilerek Cumhuriyet Savcısının talimatıyla şüphelilerin üzerinde bulunan 1000 TL para ve olayda kullandıkları (1) adet ruhsatsız av tüfeği muhafaza altına alınmıştır.

Vatandaşlarımızın, otlamakta olan hayvanlarının başında ve hayvan ağıllarında kendilerinin veya çobanlarının sürekli olarak bulunmaları, hayvan hırsızlığı olaylarına karşı tedbir almaları, bölgede gördükleri şüpheli şahıs ve araçları "112 Acil Çağrı Merkezi"ne telefonla bildirmeleri önem arz etmektedir. 

    Balıkesir Valiliği - BANDIRMA GERÇEK