Büyükşehir'in 2018 İhaleleri Sayıştay Raporunda

SAYIŞTAY RAPORUYLA KANITLANAN BÜYÜKŞEHİRDEKİ USULSÜZLÜKLER

Taze Büyükşehir, usulsüz ve kontrolsüz harcamada, İstanbul ve Ankara gibi eski Büyükşehir Belediye Başkanlarına özenmiş olmalı ki; kamu kaynakları bir güzel peşkeş çekilmiş. Sayıştay raporu Büyükşehir Belediye sİtesinde yer alıyor. Bu kadarına pes dedirten işler.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin 2018 yılı Sayıştay Denetleme raporunu kaç kişi okudu bilemiyorum. Aşağıda Sayıştay raporunda tespit edilen ‘Denetimin Görüşünü Etkilemeyen’ 18 tane bulgu var. Bu bulguları tek tek bir yazıda size aktarmak mümkün değil. O yüzden size bulgulardan bazılarını aktaracağım. Merak edenler için Sayıştay Raporunun tam metninin olduğu linki yazının sonunda vereceğim. Oradan daha detaylı inceleyebilirler.

2018 Yılında Balıkesir Büyükşehir belediyesi nerelere nasıl harcama yapmış?

2018/23788 ihale kayıt numarası ile Diş Bakım seti ihalesine gidiliyor. Diş bakım seti İhalesinin önceliği ayrı bir tartışma konusu. Biz şimdi bu ihaledeki oyunlara bakalım. 55 bin adet diş bakım setinin ihale kanunun ilgili maddesince pazarlık usulü alınacağı belirtilmiş. Üç firmadan teklif alınmış bir firma pazarlığa çağrılmış. 55.000 Diş Bakım seti alınması gerekirken 32.500 diş bakım seti alınmış. O da ihaleden önce Aralık 2017’ de alınmış. Yani 22.500 adet eksik alınmış. İhaleden üç ay önce. Bu işin maliyeti 132.000 TL. Minare çalınmış ama kılıf uymamış. Bu şekilde ihalesi yapılan sadece bu olay yok. Bir diğer örnek 2018/273142 ihale kayıt numarası ile yapılan Balıkesirli Minik Efe Çocuk Dergisi. İhale tutarı 60 bin dergi için 220.200 TL. Önce dergi alınmış sonra ihaleye çıkılmış.

Evlere şenlik bir başka ihale araç kiralama işi.

2018 yılında Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı tarafından iki defa pazarlık usulü bir defa da açık ihale usulü gerçekleştirilen ihalelerin birinde ihale onayı bir gün önce alınmış ve katılımcılara bir gün süre verilmiş. İhale bedeli 3.410.598 TL. Yapılan itirazlar dikkate alınmamış diğer ihalelerde adrese teslim koşullar konulmuş.

Örneğin 2018/33387 kayıt numaralı araç kiralama işine sahiplerinin karı-koca olduğu bilinen iki ayrı şirket davet edilmiş ancak biri doküman dahi almamıştır. Yine başka bir ihaleye amca-yeğen davet edilmiş aynı durum onda da görülmüştür.

Sevgili dostlar çok sayıda usulsüzlük var. Bunu ben demiyorum. Bizzat Sayıştay denetçileri ifade ediyor. Sadece konu başlıkları olarak size diğerlerinden bir kısmını sayayım;

500 Adet Dekoratif Lamba Alımı, 64.900 TL. Kaç adet alındığı belirsiz.

Jeneratör Kiralama İşi, 17.700 TL. Jeneratörler kullanılmamış, teslim alınmamış ama ödeme yapılmış.

Etnospor Festivalinde Keşkek, Höşmerim ve Susurluk tostu dağıtılması işleri. 227.386 TL. Kısımlara bölünen ve hiç götürülmeyen toplam 15 bin sandalye ve 1500 masa için beş gün boyunca kira ödenmesi.

Pilav organizasyonları, USB bellek alımı, ajanda basımı gibi daha neler neler. Ama şimdi örnekleri bırakıp soruları soralım.

Sayıştay Denetçileri tarafından tespit edilen bu uygulamaların 4734 sayılı İhale Kanununa aykırı hareket edildiği, rekabetin engellendiği yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı belirtilmiştir. Bu konuda Büyükşehirin verdiği yanıtlar ‘sonraki uygulamalarda dikkat edilecektir’ şeklindedir.

Şimdi sorulara geçelim.

1. Bu rapordan sonra İç İşleri Bakanlığı her hangi bir soruşturma başlatmış mıdır?

2. Raporda yasaya aykırılık açıkça belirtilmesine rağmen Cumhuriyet Savcılığı neyi beklemektedir?

3. Balıkesir basını neden bu olayın takipçisi olmamış gündeme taşımamıştır?

4. Muhalefet Partili Balıkesir Milletvekilleri ve il başkanları neden konunun takipçisi değildir?

5. Taze Büyükşehir’de yaşanılan bu olaylara karışanlar ve yapanlar bedel ödemeden elini kolunu sallayarak gezmeye devam edecek midir?

Peki kongreden kongreye koltuk sevdası için gezmekten başka iş yapamayan  CHP Balıkesir milletvekilleri neden suskundur ? Bu raporları neden görmezden gelirler? Belki aslı astarı yoktur iftiradır. Açıklasınlar ki  bizde görmezden mi geleceğiz bilelim.

Meraklısı için raporun linki;

https://sayistay.gov.tr/tr/Upload/62643830/files/raporlar/kid/2018/Beled...

27-01-2020