Cary North Carolina ..Bandırma'ya ABD'den Kardeş Kent Girişimi

Bandırma'ya ABD'den kardeş şehir girişimi.
Bandırma'nın, ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde yer alan Cary kentiyle "kardeş şehir" ilişkisi kurması için girişim başlatıldı.

Bandırma'da sosyal medyada  da büyük ilgiyle takip edilen Bandırma Kültür Platformu Başkanı Mustafa Özcan, platform üyeleri Sebahattin Pıravadılı ve Salih Yaldız, Bandırma Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Ergöz ve Bandırma Belediye Meclis Üyesi Fatma Sibel Salı, Cary'de bu konuda çalışmalarını başlatan bir heyetle "telekonferans" yoluyla görüştü. 6 ekim 2019 Pazar günü Türkiye saati ile 16:00-17:00 arasında  Bandırma Belediyesi Meclis Salonunda sağlanan  teknik bağlantı desteğiyle Bandırma-Cary(ABD-Kuzey Carolina) kardeş şehir komiteler arası bir telekonferans gerçekleştirildi.

Olumlu ve dostça bir ortamda gerçekleşen Telekonferans canlı görüşmede ABD Carolina Cary  kenti adına; Kuzey Carolina ATA-NC (Kuzey Carolina Türk Amerikan Derneği Komitesi)’nden ATA-NC nin başkanı Mehmet Göktan , ATA NC Yönetim kurulu üyesi , İşadamı Veli Sevim,ATA NC Yönetim kurulu üyesi Bankacı Nazan Öztemiz, Cary kardeş Şehirler Komitesi Başkan Yardımcısı Birgül Tuzlalı, Prof. Dr.Nur Onvural, bulunurken ;
Bandırma adına da Bandırma Belediyesi Meclis Üyesi Fatma Sibel Salı Karabacak,Bandırma Kültür Platformu ve Güney Marmara Kültür Derneğinden Mustafa Özcan,Sebahattin Pıravadılı,Salih Yaldız, Önder Balıkçı ve Bandırma Kent Konseyi Başkanı Dr.Murat Ergöz katıldı.
 Cary şehri bilimsel araştırmaların yapıldığı dünyaca ünlü üniversitelerin bulunduğu bir coğrafyada bulunuyor. Kimya dalında Nobel ödülü alan Türk bilim adamı Prof Dr. Aziz Sancar'ın görev yaptığı üniversitenin bulunduğu bölgede. Gerek Cary kardeş şehir komitesi gerekse Bandırma kardeş şehir komitesi , kardeş kent ilişkisinin geliştirilmesi ve ilişkilerin artarak devam etmesi konusunda hemfikir oldu. Cary kardeş şehir komitesi üyelerinden Nur Onvural’in annesi ve Veli Sevim’in eşi Bandırmalı.Cary kentinde Cary Belediyesi’nin önderliğinde 23 nisan çocuk bayramı kutlanıyor. 23 nisan ın gerek Kuzey Carolina gerekse tüm Birleşik Devletler’de Çocuk Bayramı olarak kutlanması yönünde çalışmalar yapılıyor. Toplantıda taraflar, Cary-Bandırma kardeş kent çalışmalarının artarak devam etmesi yönünde hemfikir oldular.

07-10-2019/MURAT ERGÖZ /EDİT. BERKAN KOZAN