Cenazeye mi,Kokteyle mi Geliyorsunuz?

CENAZEYE Mİ, KOKTEYLE Mİ GELİYORSUNUZ?

Çok şükür belediyeler artık kimsenin cenazesini ortada bırakmıyor. Bunun için belediyeye bir telefon yetiyor. Eş, dost, akrabaya haber vermek de kolaylaştı, internette bir paylaşımla, fizandaki sağır sultana bile duyurabilirsiniz!

Sorun o değil!

Allah göstermesin, bir yakınımızın cenazesinin duyurusunu alınca, merhumu tanıyanlar, dostları, arkadaşları, ailesi, çoluk çocuk camiinin avlusunu doldururlar.

Tabut musalla taşında yatarken, merhumun ailesine üzüntülü bir görüntülü ile başsağlığı dilenir, sonra camiinin avlusunda öbek öbek sohbet başlar. Sohbetlerin konusu siyasetten ticarete, ticaretten merhumun ve ailesinin yaşamındaki karelere kadar uzanır.

Bazılarının yüzünde sahte bir yas, kadınların başlarında göstermelik bir başörtü ve gözlerinde çift nal gibi kara gözlükler…

Müezzin efendinin, “…Allah için namaza, meyyid-meyyide- için duaya uyun hazır olan imama” seslenişinden sonra siyasilerin veya siyasete soyunacakların ön safa geçme mücadelesi ile taziyeye gelenlerin bir bölümü imama uyar. Bazıları yan taraftaki avluda sohbetine devam eder. Sanki cenaze namazına değil de “Kokteyle gelinmiştir!”

Namaz biter, cenaze aracına merhum yerleştirilirken, bazı kokteyciler yan taraftan krişi kırar, hele hava soğuk ve yağışlı ise, merhumun uzaktan yakınları bile çeşitli mazeretler üreterek, ortalıktan kaybolur. Merhumun defin işi çok yakınlarına kalmıştır…

Az kalsın unutuyorduk, bir de bu işin çiçek faslı vardır. Tabii bu konu merhumun yoksul veya zengin olmasıyla ilgilidir. Eğer merhum zengin ise, çiçeklerin kimden geldiği merhumun bir yakını tarafından, aynen düğünlerdeki takı olayı gibi takip ve tespit edilmesi vardır.

Biz, kimseyi ölüye saygıdan alıkoyamayacağımız gibi, namaz kılmaya da zorlayamayız.

O halde yapılacak olan nedir?

Madem namaz kılmıyorsun, o halde gelir, aileye başsağlığı diler ve gidersin. Camii avlusundaki anlatmaya çalıştığım davranışlar ölene saygısızlıktır.

Cenaze, orada musalla taşında yatacak, sen burada dedikodu yapacaksın, ya da birbirinizle tatil anılarınızı anlatacak, ya da Bandırmaspor’un maçını tartışacaksın.

AYIPTIR AYIP!

YAŞAR KIRBIYIK /12-09-2019 /BANDIRMA