CHP Altıeylül İlçe Kongresinde 4 Aday Yarıştı. Kazanan Hakan Şehirli

CHP’nin Balıkesir İlçe kongreleri devam ediyor. Balıkesir'in en en büyük ilçelerinden biri olan Altıeylül’de  yeniden aday olan mevcut İlçe Başkanı Hakan Şehirli kazanan oldu. İlçe Başkanlığı yarışına 4 aday olması nedeniyle oldukça renkli çekişmeli bir yarış izlenirken kongre üyelerinin kullandığı oylar sonucunda  İl Başkanı Serkan Sarı'nın desteklediği Hakan Şehirli fark yaparak yeniden başkan seçildi.

Küçük Sanayi Sitesi salonunda gerçekleşen kongrede dört aday yarıştı. Hakan Şehirli’nin yanı sıra Zekiye Uçar, Tugay Demiralp ve Yusuf Yüksel’in listelerinin yarıştığı kongrede delege çoğunluğu Şehirli’den yana tavır koydu.

Mevcut İlçe Başkanı Hakan Şehirli, daha önce İl yönetiminde görev yapan Av. Tugay Demiralp, Altıeylül eski İlçe Başkan Yardımcısı Zekiye Uçar’la birlikte son anda Yusuf Yüksel'de adaylığını açıklayınca kongrede 4 aday yarışmış oldu.

Öte yandan kongre öncesi ve sürecinde alınan kulislere göre Altıeylül’deki yarış, aynı zamanda İl Başkan adaylarının da yarışına dönüştü. İl Başkan adaylarından Ömür Boyuer, Tugay Demiralp’tan yana tavır koyarken, İl Başkanı Serkan Sarı ise Hakan Şehirli’ye destek verdi. Altıeylül’ün tek kadın adayı Zekiye Uçar’ın ise eski il başkanı  Ender Biçki ile birlikte hareket ettiği öne sürüldü.. Bir diğer aday  Yusuf Yüksel’in ise, eski İl Başkanlarından Tamer Molla ve ekibinin desteğiyle aday olduğu iddia edildi.

 Kongre süreci öncesine  kadar  birlikte hareket eden CHP Balıkesir eski il başkanlarından Tamer  Molla ve İrfan Barış, ın seçim sürecinde bu süreçte ayrıştığı ve tartıştığı öğrenilirken Ömür Boyuer’i destekleyeceği beklenen  İrfan Barış,ın yaşanan tartışmadan sonra Boyuer’le yollarını ayırdığı ve bu gelişmelerin kongre sonuçlarını etkilediği belirtildi.
CHP Altıeylül kongresinde  315’i oy kullanılırken, Hakan Şehirli 153, Zekiye Uçar 78, Tugay Demiralp 51, Yusuf Yüksel ise 20 oy aldı.

Kongrede eski milletvekilleri söz alırken CHP Altıeylül Belediye Başkan Adayı Esin Balıbek'in özellikle İl Başkanı Serkan Sarı'yı hedef alan eleştirel konuşması dikkatle dinlendi ancak Balıbek'in konuşmanın sonunda alkış ve tepkiler bir arada gerçekleşti. Balıkesir CHP eski milletvekili Namık Havutça konuşmasında " Aramızdaki tartışmalar bizi daha çok yaklaştırmalı sosyal medyada dedikodu yapmak CHP lilere yakışmaz Cumhuriyet Halk Partisinin kongreleri bir düğün gibidir. Partimizi daha iyi bir geleceğe taşır demokrası arenası ilçe kongreleridir" ifadesini kullandı.

21-12-2019 /EDİT. HAYRETTİN İLDAM