CHP Balıkesir İl Başkanlığı Kongre Galibi Serkan Sarı Oldu

CHP Balıkesir 36. Olağan İl Kongresi 2 adaylı sandık seçimiyle gerçekleştirildi.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem İnce'nin katılım göstererek bir konuşma yaptığı seçim çekişme içinde geçti .

606 geçerli oyun sayıldığı seçim sonuçlarına göre Mavi listeyle seçime giren  332 delege'nin oyunu alan  Serkan Sarı iki yıllık süreden beri İl Genel Başkanlığını sürdüren Ender Bıçkı'ya üstünlük sağladı.  İl Başkanı olarak kırmızı listeyle seçime giren Ender Biçki 274 oyda kaldı. Bu sonuçlara göre CHP’nin yeni Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı oldu.

Balıkesir Gala Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilen CHP Balıkesir 36. Olağan İl Kongresi başabaş geçmesi beklenen seçime rağmen mükemmel bir uyum içinde ancak heyecanlı geçti ve sandıktan galip çıkan  Serkan Sarı’nın mavi listesi olurken Bandırma Belediye Baskanı Dursun Mirza,CHP ilçe Baskanı Atilla Atakay,Erdek Belediye Baskanı Hüseyin Sarı Serkan Sarının listesinden kurultay delegesi seçildiler.

Geç vakitlere sarkan sandık oyları sayımından sonra  açıklanan sonuçlar sonrası büyük bir sevinç yaşayan Serkan Sarı ve kendisine destek veren partililer sahneye çıkarak mutluluklarını birbirleriyle paylaşırken  seçimin galibi olarak CHP Balıkesir İl Başkanı olan Serkan Sarı Kendisine destek veren-vermeyen herkese teşekkür etti.  Sarı, “Bugün kaybedeni olmayan bir seçim yaşadık. 2 senedir bu onurlu görevi sürdüren Sayın Ender Biçki ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Görevimizin ve sorumluluğumuzun bilinci içerisindeyiz. Delegelerimize şükranlarımı sunuyorum. Balıkesir’in 2019’da CHP’li bir Belediye olması adına va rgücümüzle gece-gündüz demeden çalışacağız.” şeklinde konuştu.

Eczacılık yapan ve 39 yaşında aktif olarak siyasetin  genç yüzlerinden biri olarak politik hayata atılan  Serkan Sarı aynı zamanda Karesi CHP meclis üyesi....

Kongreden notlar :  CHP İl Başkanı Ender Biçki, İl Kongresine katılan her delegeye içerisinde kendisine ait bir notun da bulunduğu Nutuk hediye etti. Muharrem İnce nin konuşma esnasında 3 kere mikrofonun kesilmesi bazı üyelerce manidar karşılanırken MYK da karşı grupda yer alan Mehmet Tüm'ün  CHP İl Kongresi’nin en dikkat çeken isimlerin başında olması İnce nin yıldızını söndürdü  Tüm kırmızı fuları ve kravatıyla partililerle fotoğraf çektirmesi gözlerden kaçmazken Mavı fularla yarışan Serkan Sarı'yı listesini desteklediği  söylemleriyle çok iyi bir stratejist  olduğunu çok sayıda delege dillendirdi. Buna rağmen kürsü konuşmalarında  devleşen  yine  Yalova Milletvekili Muharrem İnce oldu. Coşkulu konuşması ve mizahi üslubuyla CHP’lilerin ilgisini kendinde toplamayı başaran İnce nin kendine has uslübüyla iritcalen  konuşması uzun süre alkışlandı.

CHP’nin Körfez’deki en kıdemli belediye başkanı olan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, kongreyi sessizce kenardan izlerken Edremit İlçe Yönetimini muhalif kanada kaptırması ile İlde destek verdiği  eski Başkan Ender Bıçkı'nın seçimi kaybetmesinde büyük rol oynamasının üzüntüsünü gizleyemedi. CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın'la  birlikte adı Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için geçen ve son dönemlerde Balıkesir’deki programlarını sıklaştıran bir önceki dönem milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, il kongresinde aktif gözükenler arasındaydı. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Balıkesir İl Kongresi’ndeki konuşması mikrofonun azizliğine uğradı. Mikrofonun bozulmasından dolayı üç kez konuşmasına ara veren İnce, “Benim sesimi Meclis’te AKP’liler kesemedi, burada mı susacağım” dedi

Bir kısım delegenin manevi baskı altında oy kullandırıldığı dedikoduları da konuşulan Kongrede bir partilinin açtığı “Büyükşehir CHP’li adayla kazanılır” pankartı uzun süre alkışlandı. Birer konuşma yapan CHP Milletvekilleri Namık Havutça ve Ahmet Akın, kendi tarzlarını ortaya koyarken yeni bir söylemediler akabinde  oy kullanımı süresince  Havutça’nın her zaman olduğu gibi basınla samimi sohbeti ve neşesi dikkat çekti. Kongrede merak edilen bir konuda açığa kavuştu  Bandırma Kurultay delegeleri  Dursun Mirza ,Atilla Atakay oldu.

BANDIRMA GERÇEK * SERHAT OZAR