CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin'den Terkedilen Maden İçin Çevre Uyarısı

Edremit'te Bakır Madeni çıkarılan alanda şirketin işi bırakıp terketmesinden sonra çöplük alanı olarak kullanılma  girişimi üzerine CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, şirketin kapatmadan bıraktığı bakır madeni   çukurunun çöp deposu olarak kullanılmasının yaratacağı çevre sorunlarını  gündeme getirerek şirketin görevini yapmadan sahayı terkettiği suçlamasında bulundu.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin'in  konuyla ilgili değerlendirmesinde "Atık ıslah projesi yani çöplük sahası kapsamında değerlendirilmesi teklif edilen bu alan, adeta Balıkesir için saatli bombadır. Hiçbir kurumun gündemine dahi almaması gereken bu hibe alanının derhal kurallara uygun olarak kapatılması şarttır."paylaşımında bulunurken  Bölgede madencilik faaliyetlerini durduran Özdoğu Madencilik A.Ş kurallara uygun hareket etmediğini vurgulayarak  “Balıkesir’de bir kez daha, üstelik Bakanlık aracılığıyla çevre suçu işleniyor. Maden tesisine ait maden arama çukuru olduğu gibi bırakılmış durumda. Çevre ve halk sağlığını tehdit eden bu sahanın akıbeti ise belirsiz” açıklamasını yaptı.

Aytekin açıklamasında  “Bilindiği üzere Balıkesir ili sık sık yasa dışı yapılan madencilik aramaları ile gündeme geliyor. Olağanüstü güzelliği sahip olan bu coğrafya bu kez akıbeti belirsiz bir maden arama çukuru tehlikesi ile karşı karşıya! Tepeoba’da faaliyet gösteren şirket ÇED raporuna aykırı hareket ederek maden arama sahasını kapatmamış, çukur şehrin yer altı sularını, havasını ve doğasını tehdit eder hale gelmiştir. Çevre Bakanlığı ile Orman Bakanlığı topu birbirine atarken, adeta Bakanlık onayıyla katliama davetiye çıkarılmaktadır” dedi.

13-01-2020/EDREMİT