CHP Bandırma İlçe Kongresini İzledim

CHP Bandırma İlçe Kongresini İzledim..Sıcağı sıcağına düşüncelerimi arzedeyim.

Bandırma Belediyesini elinde bulunduran ve yerelde iktidar olan CHP, 18 OCAK ta yapacağı ve bazılarına göre hukuksuz ertelenen kongresini, 25 OCAK ta Bandırma Grand Asya Otelinde yaptı ve ; yarışan 3 adaydan Dr. Selim PANÇ 219 oy, mevcut başkan Hüseyin BAHAR 120 oy, şahsen aday olan Gökhan YANKOL 11 oy aldı ve Dr. Selim PANÇ, ipi göğüsledi...
Kongrenin ertelenmesindeki hukuki sorun, kongrede de yaşandı. Çünkü, kongrede asıl konuşması beklenen Başkan adaylarına en son söz verildi öncesinde 15 sair kişiler mikrofon aldılar ve seçim başladıktan ve hatta bitmesine yakın ancak, başkan adayları oy kullanımına geçildikten sonra söz verilip   konuşturuldu bu arada Divan'da kimse kalmadı. Bu bakımdan ilginç bir kongre oldu....
Örneğin ben aday olsaydım, oylama başlatıldıktan sonra mikrofon almazdım. Kime niçin konuşacaktım ?

Kaldı ki başkan adayları da konuşurken artık dinleyen pek kimse yoktu ve delegeye değil, sadece salonda kalanlara  konuşabildiler sadece...Bu durum pek alışılagelmiş bir şey değil  bana göre etikte olmadı.Delegenin oy vereceği aday konusundaki fikrini değiştirmek veya yönlendirmek adına başkan adayları sahneye çıkar, yoksa kongre sahnesi genel politikaların konuşulduğu kendiini göstermek adına  genel bir alan değildir. Kaybeden adaylardan birisi, gerek kongrenin nedensiz ve tüzüğe aykırı ertelenmesini ve oylama başladıktan sonra adaylara söz verilmesini yarın dava ederse kongreyi iptal ettirebilir. Genel kurullarda gündem vardır, divan vardır. Divan söz verdikleriyle ilgili gündeme ait o maddeyi tamamlamadan, diğer son maddeye geçemez. Divan burada, kongreyi maalesef iyi ve doğru yönetememiştir.
Kongrede en dikkat çekici konuşmayı Belediye Başkanı sayın Tolga TOSUN yaptı. Konuşmasında, delege seçimlerinde mevcut Başkan Hüseyin BAHAR’ın yanında taraf tutarak BEYAZ Listesini desteklediğini, ama bugünkü konjoktüre göre (sanırım desteklediği aday Hüseyin Bahar’ın kaybedeceğine inanmış.) tarafsız kalması gerektiğini anladığını, pişmanlığını ve özeleştirisini, seçimde kim kazanırsa onunla birlikte çalışacağını dile getirdi. Dediği gibi de oldu ve desteklediği aday seçimi kaybetti.  Oysa, bildiğim kadarıyla kaybeden başkan ile birlikte belirlemişlerdi 400 delegeyi...!
Şimdi, gerek partide geçmişi pek olmayan Hüseyin BAHAR’ın başkanlığa getirilmesi, başkan yapılırken de sosyal medya paylaşımları incelenmeyen yada umursanmayan ama beyaz liste yaratmaya kalkışınca eski paylaşımları yüzüne çarpılıp delegeden uzaklaştırılması ve delege seçimleri süreci, gerekse kongrenin incelediğim kadarıyla tüzüğe aykırı ertelenmesi ve dahi kongredeki gündem maddelerinin uygulanmaması olayı, yarın İPTAL e neden olursa, bilinecek ki, Bandırma il delegeleri Balıkesir İl seçimlerinde oy kullanamayacak ! Acaba maksat bu mu göreceğiz. Peki Bandırma bu şekilde enterne edilirse bu Balıkesirde hangi il başkan adayına yarar bunu ben bilemem, partililer bilir.
Bu kongrede kim kazandı ? Kim kaybetti . Kazananında kaybettiği bir algı vardı salonda. 
Ama CHP de bir operasyon yapılıyor diye süreci açıklayanlar vardı, bu operasyonun nasıl ve neyle sonuçlanacağını veya sonuçlandığını onlar biliyorlardır...Delege seçimlerinde MAVİ LİSTE kaybetmişti amenna, hatta mavi listenin önderleri delege bile yapılmamıştı da...o zaman savaşan BEYAZ Liste de şimdi kaybettiğine göre acaba kim kazandı ? Çarşaf liste olsaydı, listedekilerin isimleri üzerinde oylama olsaydı, sorumun cevabı daha kolay bulunacaktı. Ama tüzüğe göre taraflardan birinin teklifiyle geçilmesi gereken blog listeler yarıştı ve bir blog kazandı. MAVİ-BEYAZ derken, SARI liste kazandı diyebiliriz yani.  
Ben, biliyorsunuz  herhangi bir parti üyesi  değilim. Ama geçmiş siyasi tecrübem şunu söyledi bana. Bu seçimin galibi, operasyonculardır.

Haaa, operasyonu kim yaptı o zaman diyebilirsiniz de, listeleri incelerseniz o sorunun cevabını da bulabilirsiniz.

Gerçek şu ki ; demokrasi bu olayda göstermelik kullanıldı, delegeler üzerine yapılan baskı bırakın partide Bandırma'da duyuldu. Öte yandan muhterem eşraf ve onların üzerinde ki  üzerindeki baskı güçleri olan Rotaryen ve Lionslar kazandı. Bu anlamda, delegasyondan birileri çıkıp, biz aslan sosyal demokratlarız falan demesin bence. Delege'nin özgür vicdanına bırakılmadığı ayan beyan ortada. Kürsüde, Atatürk e ilkelerine, İnönüye, Ecevite, Kılıçdaroğluna atıflar yapmakla, sosyal demokrat da olunmaz, CHP li de olunmaz...
Yine de ; CHP Bandırma İlçe kongresi, katılımı ve yarattığı heyecanı ile aksiyon yaratmıştır ,bizim demokrasi anlayışımıza örnek olmuştur bu anlamda ve böylece bundan sonra yerel iktidarın içinde bulunacak yönetimi şahsım olarak kutluyorum. Umarım, baştaki hesaplaşmaları geride bırakırlar ve Bandırma ya, Bandırmalılara faydalı olacak iş ve görevlere imza atarlar. Çünkü ülkemiz bir geçiş döneminde ve siyasi kaos yaşıyor. Çünkü Bandırma gerek Büyükşehir'den gerekse Ankara hükümetinden gereken yardım ve hizmetleri alamıyor olduğu da ortada ise enerjilerini birbirlerini yemeye alaşağı etmeye değil bir an önce bu işlere baksınlar. Bunun önünü açınız ey görev alanlar !  

NOGAYTÜRK  25/01/2020