CHP Burhaniye İlçe Kongresinde 2 Aday Yarıştı. Kazanan Aylin Yıldırım

Bugün Burhaniye Ahmet Akın Kültür Merkezinde gerçekleştirilen CHP Burhaniye İlçe Başkanlığı 37. Olağan Kongresinde mavi liste ile Murat Dinçer ve kırmızı liste ile Aylin Yıldırım olmak üzere 2 aday yarıştı . Divan Başkanlığını Hasan Metin'in yaptığı kongre süreci demokratik bir ortamda olgunlukla gerçekleştirilirken yapılan oylama sonucunda Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler'in desteklediği  Aylin Yıldırım ve yönetim kurulu listesi seçimi kazanmış oldu.

Geçerli oyların 129’unu alan Aylin Yıldırım yeni CHP Burhaniye İlçe Başkanı seçildi. Murat Dinçer 63 ao aldı.Çevre ilçelerden ve merkezden olmak üzere yoğun ilgi gösterilen kongreye katılım rekoru kırıldı. 

Burhaniye Değişim Gazetesi'nden seçim notları: 

BURHANİYE CHP’NİN YENİ BAŞKANI AYLİN YILDIRIM

DİNÇER’E BASKI YAPMAKLA SUÇLANAN BELEDİYE BAŞKANI DEVECİLER:
“DİNÇER İÇİN İLK İMZAYI BEN ATIYORUM”

Balıkesir’in Burhaniye İlçesi’nde yapılan Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Kongresi sonuçlandı. İki adayın yarıştığı kongrenin sonunda; geçerli oyların 129’unu alan Aylin Yıldırım yeni CHP Burhaniye İlçe Başkanı seçildi. Yıldırım’ın rakibi Murat Dinçer’in ise 63 oy aldığı kongreye Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in yaptığı çıkış damgasını vurdu. Bilindiği üzere kazanan ilçe başkanı Yıldırım’ı destekleyen Deveciler; diğer ilçe başkanı adayı Dinçer’in aday olabilmek için yeterli imzayı bulup bulamadığı üzerine bir polemik yaşanmaması için delegelere “Murat Dinçer için imza atın” çağrısı yaptı. Kaybeden aday Murat Dinçer; kongre öncesinde Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’i kendisini aday yaptırmamak için delegeye baskı yapmakla suçlamıştı.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde dün gerçekleşen 37. Olağan Cumhuriyet Halk Partisi kongresinde iki aday yarıştı. 215 kayıtlı delegeden 201’inin oy kullandığı kongrede 200 oy geçerli sayıldı. Geçerli oylardan 137’sini adaylardan Aylin Yıldırım’ın listesi alırken; bu listeye oy veren 6 delegenin Aylin Yıldırım’ın ismini çizmesi nedeniyle, Aylin Yıldırım 129 oyla CHP Burhaniye’nin yeni ilçe başkanı seçilebildi. Yıldırım’ın rakibi genç aday Murat Dinçer’in listesi ise 63 oy aldı. Dinçer’in listesine oy veren delegelerin ise 4 tanesi Dinçer’in ismini çizdi.

BELEDİYE BAŞKANI DEVECİLER: “DİNÇER İÇİN İLK İMZAYI BEN ATIYORUM”

Seçimden önce kongre divanına, kendilerini destekleyen delegelerin imzası ile adaylık başvurusu yapan Dinçer ve Yıldırım’ın imza listelerinde 7 mükerrer isim olması üzerine; divan başkanı Orhan Sür; mükerrer imzacıları divana çağırıp oylarının hangi liste için geçerli olduğunu soracağını açıkladı. Bunun üzerine divandan söz isteyen CHP’li Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler; “Kongremizde bu tip tartışmaların olmasına gerek yok. Eğer Murat kardeşimizin aday olması için imzaya gerek varsa ilk imzayı ben atacağım. Bu arkadaşlar kongre öncesinde beni hak etmediğim şekilde delegeye baskı yapmakla itham ettiler. Ama olsun ben onları affediyorum. Neticede ben aday olmak isteyen genç arkadaşımızın da abisiyim” diye konuştu. Konuşmasının ardından divana gidip Murat Dinçer’in aday olabilmesi için imza veren Deveciler; içinde eski belediye başkanlarından Fikret Akova’nın da olduğu birçok partili ağır topu Murat Dinçer’e imza vermeye davet etti. Sonunda divan; Murat Dinçer’in aday olabilmesi için yeterli imzaya ulaştığını açıkladı ve oy kullanma işlemine başlanabildi.

Kongreden haftalar önce ilçe başkanlığına adaylığını açıklayan Dinçer; kongreye kadar belediye başkanı Deveciler’i kıyasıya eleştirmiş ve Deveciler’i parti örgütünün iradesi üzerinde tahakküm kurmakla suçlamıştı.

12-01-2020/BURHANİYE