CHP Karesi Nisan Meclis Toplantısını Değerlendirdi

CHP KARESİ’DEN MECLİS TOPLANTISI DEĞERLENDİRMESİ

CHP Karesi İlçe Başkanımız Dilek Yalçın, 1 Nisan 2022 Cuma günü gerçekleşen meclis toplantısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. CHP Karesi Grubu adına söz alan meclis üyemiz Murat Gökdemir 2021 yılı faaliyet raporunda eksiklikler görülmesi nedeniyle çekimser oy verdiklerini dile getirdi.

Karesi Belediyesi Nisan ayı olağan meclis toplantısıyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Karesi İlçe Başkanımız Dilek Yalçın, “Karesi Belediyesinin 01 Nisan 2022 Cuma günü yapmış olduğu Meclis Toplantısında Komisyonlardan gelen “1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı, Özel Eğitim Alanı, Parka İsim verilmesi 2022 Yılı Fotoğraf Yarışması düzenlenmesi” konuları görüşülerek kabul edilmiş, İhtisas Komisyonları ile Belediye Encümeni seçimleri yapılmış, 02 – 04 Haziran 2022 Tarihlerinde Makedonya’nın Üsküp kentinde yapılacak olan “Avrupa Sıfır Atık Döngüsel Ekonomisinde Yetişkin Yeterlilikleri Oluşturmak” ile 19 – 22 Haziran 2022 Tarihlerinde İspanya’nın Granada kentinde yapılacak olan “Çevre Koruma Açısından Faydalı Mikroorganizmaların Tarımsal Kullanımı” konulu projelere Karesi Belediyesi adına katılmak üzere Belediye Başkanı ve Belediye Strateji Geliştirme Müdürünün görevlendirilmelerine karar verilmiş, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Plan Değişikliği, Kocaavşar ve Şamlı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planına İtirazlar, 5 Yıllık İstimlak Programı ile Yıldırım Beyazıt İmarethanesi Kültür ve Sanat Evi Etkinlik Yönergesi ile konular ilgili Komisyonlara havale edilmiştir” ifadelerini kullandı.

“DOĞRUDAN TEMİN REKABETÇİ ORTAMI ENGELLİYOR”

Karesi Belediyesi’nin mal ve hizmet alımlarında doğrudan temin yöntemine başvurmasının rekabetçi bir ortam oluşturmadığını söyleyen meclis üyemiz Murat Gökdemir toplantıda söz alarak şu ifadeleri kullandı; “

Belediyemizin 2021 faaliyet raporu üzerine partim adına görüşlerimizi belirtmek için söz almış bulunmaktayım. 2021 yılında Karesi Belediyemizin toplam bütçesi yaklaşık 150.485.000 TL idi Belediyemiz faaliyetlerini devam ettirebilmesi, mal ve hizmet alımlarını yapabilmesi için 19 müdürlük vasıtası ile Bütçesinin 149.930.000 TL sini harcamıştır. 2021 yılında müdürlüklerin bütçelerini harcama oranı %99,63 tür. Yani her müdürlük kendine ayrılan bütçeyi sonuna kadar harcamıştır. Belediyemiz 2021 yılı bütçesini harcarken 16 adet açık ihale, 11 adet pazarlık usulü ve 308 adet doğrudan temin yöntemi ile mal ve hizmet alımı yapmıştır. 4734 sayılı ihale kanunun 21 nci maddesinin b-d-f bentlerine göre Belediyenin ihtiyacının kısımlara bölünerek limitler dâhilinde, ilan yapılma zorunluluğu olmadan, en az üç istekli davet edilerek, davetlilerin yeterlilik belgesi ve fiyat tekliflerini vermeleriyle çoğunlukla doğrudan temin yöntemi kullanılarak belediyeye mal ve hizmet alımlarının yapılmasını doğru bulmuyoruz. 2021 yılında 308 adet doğrudan temin yöntemi ile mal ve hizmet alımı yapılmıştır. Doğrudan temin yöntemi ile yapılan mal ve hizmet alımı pratik olabilir, mevzuat ile uğraştırmıyor olabilir. Doğrudan temin yöntemi ile mal ve hizmet alımları rutin hale gelmemeli ayrıca doğrudan temin için belli şartların oluşması gerekir. Doğrudan teminde rekabetçi bir fiyatın ve rekabetçi bir ortamın oluşmadığı kanaatindeyiz. Örneğin 2021 yılında Belediyemizin temizlik malzemeleri alımlarının doğrudan temin yöntemi ile çoğunlukla aynı firmadan yapıldığı, Yine doğrudan temin yöntemi ile Belediyenin ofset işinin tek firmadan karşılandığı, Bilgi İşlem Müdürlüğünün ihtiyacı olan sarf malzemelerin çoğunlukla tek firmadan alındığı, ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılmak üzere alınan kömürlerin yıl boyunca aynı firmalardan yapıldığını görüyoruz. Belediyemizin İştirak şirketi olan Karesi Kent A.Ş. aracılığı ile de doğrudan temin yöntemi ile mal ve hizmet alımı yapmıştır. Karesi Kent A.Ş. “nin mali durumu hakkında meclis olarak herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Ayrıca doğrudan temin tüm bütçenin %10 unu geçmemelidir.

2021 yılı bütçesini denetlerken incelediğimiz faturalardaki mal ve hizmet alım fiyatları ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik bunalım sonucu günümüz de nerede ise 3-4 kat artmıştır”

“BÜTÇENİN YÜZDE 5’İ FAİZE GİTTİ”

Gökdemir sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Karesi Belediyemizin 2021 yılı faaliyetlerinde olası bir deprem ve doğal afete karşı herhangi bir çalışması yoktur. Ayrıca Belediyemiz sınırları içerisinde kaç tane depreme dayanıksız bina mevcuttur. Bununla ilgili faaliyet raporunda herhangi bir çalışma görülmemektedir. Deprem

toplanma alanlarının uygun alanlar olmadığı ile ilgili uyarılarda bulunmamıza rağmen konu ile ilgili bir çalışma yapılmamaktadır. Örneğin Anafartalar caddesinde Eminevim in bulunduğu yer de acil toplanma merkez tabelası vardır.

2021 yılında da belediyenin bütçesinin %5 olan 7.352.500 TL faize gitmiştir. Faiz gideri bütçe üzerinde ciddi bir yük oluşturmaktadır. O yüzden belediye gereksiz borçlanmalardan kaçınmalıdır.

Belediyemizin merkez ve kırsal mahallelerde yol yapım bakım onarım asfalt ve altyapı çalışmalarında geçen yıllara göre bir artış yoktur. Hala daha kırsal mahallelerimizde alt yapı çalışması tamamlanmamış kilit parke taşı döşenmemiş belediyemizden gerekli hizmetleri alamamış mahalleler vardır. Umarız 2022 Türkiye sinde Karesi Belediyemizin köylerin de alt yapı çalışması tamamlanmamış kilit parke taşı döşenmemiş tek bir köyü kalmaz”

“PANDEMİDE VATANDAŞA YETERLİ DESTEK VERİLMEDİ”

Pandemi döneminde Karesi Belediyesi tarafından yapılan yardımların yetersiz kaldığını belirten Gökdemir, “2020 yılında pandeminin ağır koşullarında yaşayan vatandaşlarımıza yapılan yardımların yetersiz olduğunu söylemiştik. Ancak görüyoruz ki 2021 yılında da Vefa Sosyal Destek gurubu aracılığı ile sadece 2 vatandaşın market alışverişi 1 vatandaşın medikal malzeme ihtiyacı ve 45 vatandaşın gıda ihtiyacının karşılanması sosyal belediyeciliğe yakışmamaktadır. Yine pandeminin yoğun yaşandığı 2021 yılında Belediyemizin sadece 279 esnafa 1.000 TL yardım yapması çok yetersiz kalmış ve esnafa pandemi sürecinde yeterli destek verilmemiştir.

Faaliyet raporunda da belirtildiği gibi şehrimizin en önemli özelliklerinden bir tanesi de tarım ve hayvancılık kenti olması, şehrimizin tarım ve hayvancılık kenti olmasına rağmen 2021 yılı faaliyet raporunda karesi belediyemizin tarım ve hayvancılığa yönelik hiçbir desteğinin olmadığını görüyoruz. En azından 2022 yılında gıdanın bu kadar öneme sahip olduğu bir dönemde Belediyemiz çiftçilerimize sahip çıkarak tarım ve hayvancılığı teşvik etme anlamında gerekli desteği sağlar. 43 köyü 27 mahallesi olan karesi belediyesinin sadece 742 ihtiyaç sahibi kişiye kişi başı 366 kg kömür yardımı yapmasını yetersiz buluyoruz.

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın belediyeye ulaşmasında, ya da belediyenin ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşmasında zorluk çektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“ŞİKAYET VE TALEPLER CİDDİ ORANDA ARTTI”

Karesi Belediyesi’nin talep ve şikayetler üzerine iş yapan bir belediye haline geldiğini söyleyen Gökdemir, “2021 yılında belediyemize beyaz masaya aracılığı ile 16 bin 217 adet talep ve şikâyet başvurusu, çağrı merkezi aracılığı ile de 28 bin 049 adet talep ve şikayet başvurusu yapılmıştır. Toplamda bir yılda 44 bin 266 adet bir günde ise ortalama 122 adet talep ve şikâyet başvurusu yapıldığını görüyoruz. Sanki belediyemiz talep ve şikâyetler üzerine iş yapan bir Belediye haline gelmiştir. Belediyemiz vatandaşlardan gelen talep ve şikâyetleri minimum seviyeye indirecek çalışmaları ve hizmetleri vatandaşlarımızdan talep ve şikâyet gelmeden yapmalıdır. Örneğin belediyenin ilgili birimleri belli aralıklarla mahallelerimiz dolaşmalı; kırılan bozulan kaldırımları, kilit parke taşlarını, oyun parkındaki oyuncak ve spor aletlerini, bozulan yeşil alanları yani vatandaşı rahatsız edecek aksaklıkları tespit edip gerekli önlemleri almalıdır.

2022 yılı her anlamda zor bir yıl olacak. Şimdiden Karesi Belediyemizin gerekli tedbirleri almasını, çiftçisine esnafına her vatandaşına dokunmasını, destek olmasını, talep ediyoruz.

Faaliyet raporuna Cumhuriyet Halk partisi olarak çekimser oyu veriyoruz” dedi.

“MÜDAHALEYİ DOĞRU BULMUYORUZ”

Karesi ilçesinde vatandaşların istek ve taleplerinin takipçisi olacaklarını söyleyen CHP Karesi İlçe Başkanımız Dilek Yalçın, ““2021 Yılı Faaliyet Raporu” nun görüşülmesinde söz alan İYİ Parti sözcüsünün konuşması sırasında Meclis sıralarından yapılan müdahaleyi doğru bulmadığımızı ve Meclisimize yakışmadığını düşünüyoruz. Bizler Karesi ilçemizde yaşayan tüm vatandaşlarımızın en iyi şartlarda yaşamaları için çalışmaların takipçisiyiz. Bu doğrultuda tüm meclis üyelerimize teşekkür eder, kentimiz için belediye hizmetlerinin takipçisi olacağımızı, halkımızın talep ve sorunlarını meclise gündemine taşıyarak çözüm üretilmesine katkı sunacağımızı değerli kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadelerini kullandı.

07-04-2022