CHP Kurultay'ında 30 Delege Koronavirüslü Çıktı İddiası

 CHP, 25-26 Temmuz'da Ankara Bilkent Odeon Gösteri ve Kültür Merkezi'nde 37. Olağan Kurultayı'nı gerçekleştiren .CHP delegelerinden 30 kişide  Koronavirüs  testinin pozitif çıktığı iddia edilidi.

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, parti yönetimi ve delegelerin tamamının kendilerini evlerinde karantinaya aldığına yönelik sosyal medya paylaşımlarına karşı  henüz bir açıklama yapılmadı.  

Edinilen bilgilere göre ertelenmesi yönünde uyarılara rağmen tek adaylı kurultay da, Türkiye'nin 81 ilinden gelen ve  sadece kurultay delegelerinin alındığı kurultaya katılan 30 partilinin koronavirüs  testi pozitif  çıktı. Şimdiye kadar yapılan testlerde ortaya çıkan sonuç, partide korku ve panik yaşanmasına neden oldu. Kurultay salonunda maskesiz dolaşan ve mesafe kuralına uymayan delege ve parti görevlileri tedirginlik yaşamaya başlarken, olayın ortaya çıkmaması için çaba sarf eden parti yönetimine karşı tepkiler yükseldi.

Koronavirüse yakalanan partilerden Üsküdar kurultay delegesi Aydın Yıldırım, geçen salı günü koku alamamaya başlayınca test yaptırdı. Test sonucu pozitif çıktı. Bunun üzerine Yıldırım, tatile gittiği Balıkesir'deki Edremit Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Yaşanan gelişmeler üzerine kurultaya katılan herkes endişeli. Şimdiye kadar herhangi bir belirti göstermeyen CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, parti yönetimi ve delegelerin tamamı kendilerini evlerinde karantinaya aldı.

Virüs kapan delegelerde kurultaydan sonraki üçüncü gün olan salı günü belirtiler görülmeye başlandığı, koku alamamanın yanısıra bazı hastalarda öksürme, ateş gibi rahatsızlıklar yaşandığı belirtildi. Parti yönetiminde de bazı isimlerin koronaya yakalananların olduğuna dair bilgiler  medyada yer alıyor.

02-08-2020/SOSYAL HABER