CHP Milletvekili Mehmet Tüm Uyardı

 CHP’li TÜM: Bu utanç tablosuna son verin.

Ayvalık ta önceki gün yaşanan sel felaketini dile getirmek üzere TBMM de basın toplantısı düzenleyen CHP Balıkesir Milletvekili ve PM Üyesi Mehmet TÜM, Aladağ’da yaşanan yangın faciasına değinerek  hükumete seslendi “her gün , ölüm , taciz, tecavüz, yangın haberi okumaktan duymaktan , usandık ve utanıyoruz. Türkiye’yi  bu gibi utançlarla daha ne kadar yaşatmayı düşünüyorsunuz,” dedi.Başbakanın 8.5 milyon yurttaşın kuruğa girerek vergi ödediğini , bunun için yurttaşlarımıza teşekkür ettiğini duyurduğunu hatırlatan Tüm, “Yurttaşlarımız bu vergileri, yol , okul  ve yurt yapmanız için veriyorlar. Bir an önce çocuklarımızın yurt sorununu çözün. Bu sorun devletin temel görevidir. Cemaatlere ait okul ve  yurtları derhal kapatın. Yeni Fetö lerin yaratılmasına izin vermeyiniz” açıklamasında bulundu. Sözlerine Ayvalıkta yaşanan Sel felaketinin bilançosunu anlatarak sürdüen TÜM “Ayvalık ilçemiz bir an önve AFET bölgesi ilan edilmeli, Ayvalık’ın yaraları devlet tarafından sarılmalıdır” . İfadelerini kullandı.

 CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi.

 

“Dün akşam Adana ili, Aladağ ilçemiz de yaşanan yangın felaketinde yaşamını yitiren tüm çocuklarımıza Allahtan rahmet  ailelerine baş sağlığı ve yararlılara acil şifalar diliyorum 

Buradan bir kez daha  Hükûmete sesleniyorum. Çocuklarımızı bu cemaatlerin elinden kurtarın.  

Bu yurtlarla ilgili her gün , ölüm , taciz, tecavüz, yangın haberi okumaktan duymaktan , usandık ve utanıyoruz. Türkiye’yi  bu gibi utançlarla daha ne kadar yaşatmayı düşünüyorsunuz. 

Bu utanç tablosuna bir an önce son verin. Sayın Başbakan gurup toplantısında 8.5 milyon vatandaşımızın, vergi ödemek için kuyruğa girdiğini söyleyerek, yurttaşlarımıza teşekkür etti. 

Sayın Başbakan ; Yurttaşlarımız bu vergileri, yol , okul yurt yapmanız için veriyorlar. Bir an önce çocuklarımızın yurt sorununu çözün. Bu sorun devletin temel görevidir.

 Cemaatlere ait okul ve  yurtları derhal kapatın. Yeni Fetö lerin yaratılmasına izin vermeyiniz.

Seçim bölgem olan Balıkesir ili Ayvalık ilçemizde önceki gün çok büyük bir felaket yaşandı.

Her şeye rağmen can kaybının olmaması hepimizi sevindirdi. Buradan tüm Ayvalıklı hemşerilerime  bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Her zaman yanlarında olacağımızı bilmelerini istiyorum. Pazartesi günü Ayvalık’ta 36 saat içerisinde metrekareye düşen yağış, 270 kilogramı aşmıştır. Çıkan fırtına ve sel yüzünden ağaçların çoğu araçların üzerine devrilmiş, 100 ün üzerinde araç kullanılamaz hale gelmiştir. Bölgede yüzlerce ev ve işyeri kullanılamaz duruma gelmiştir. Yüzlerce yurttaşımız şuan otellerde barınmaktadır. Selden esnafımız çok büyük zarar görmüş, bir çok esnafımızın sermayesi bir gece de yok olmuştur. Tarım arazilerindeki mahsuller tamamen kullanılamaz hale gelmiştir. 

Bölgede, binlerce küçükbaş, yüzlerce büyükbaş hayvan telef olmuştur. Henüz hasar tespiti yapılmamış olsa dahi, zararın boyutunun çok büyük olduğu görülmektedir. Kentin altyapısı tamamen yok olmuştur. Sel felaketinin yaşandığı gece  , Sınırlı imkanlarına karşın Ayvalık Belediyemizin  can Siper hane çalışmasına tanık oldum. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Ve gece geç saat olmasına rağmen iletişime geçtiğimiz  ve bölgeye ekiplerin gitmesini sağlayan   AFAD Genel Müdürlüğü ve ekibine   teşekkür ediyorum. Asıl sorumluluk sahibi olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesine bağlı BASKİ ve İtfaiye bölgeye erken müdahale etmekte yetersiz kalmıştır.

Biliyoruz ki bu tür olaylarda erken müdahale her zaman olası zararları en aza indirecektir. Buradan bir çok defa  sizlerin huzurunda Balıkesir’in sorunlarını dile getirdim. Ve Hükûmete Balıkesir’in sorunlarını çözmesi için çağrıda bulundum. Balıkesir’e karşı ayrımcılık yapmaktan vaz geçiniz, Bütçeden gerekli ödenekleri ayırınız dedim. 

Yaşanan bu sel felaketi ile  ilgili  olarak; Hükmet acilen şu önlemleri almalıdır;

-          Ayvalık ilçemiz derhal Afet bölgesi ilan edilsin.

-          Ev ve işyeri zarar gören yurttaşlarımızın zararları derhal karşılansın.

-          Evleri zarar gören ve şuan otellerde konaklayan yurttaşlarımızın, otel paraları evleri yapılıncaya kadar devlet tarafından ödensin.

-          Hayvanları telef olan yurttaşların,  zararları, karşılansın.

-          Altyapısı kullanılmaz hale gelen Ayvalık ile ilgili Belediyemize özel ödenek ayrılsın. 

-          Büyükşehir Belediyesinin itfaiye  araç – gereç eksiği bir an önce giderilsin.

 

-          Esnafımızın vergi ve prim borçları ertelensin. 

-          Yaralar sarılıncaya kadar, her hangi bir vergi alınmasın.

Ben Balıkesir Milletvekili olarak hükûmeti göreve çağırıyorum. Ayvalıklı yurttaşlarımızın yaralarını bir an önce sarın . Bizlerde her       türlü desteği vermeye hazırız.

Bu vesile  ile tekrar Ayvalık’ta yaşayan tüm yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”