CHP'den Edincik Merası Açıklaması

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında Edincik Merasının bir bölümünün mera vasfından çıkarılmasıyla ilgili gündem maddesi Belediye Başkanı Tolga Tosun ve CHP grubunun çalışmaları sonucu gündemden çıkarılması üzerine CHP Bandırma İlçe Örgütü bir basın bildirisi yayınladı.

Büyükşehir Belediyesi Edincik Merası Konusunda Fırsat Kolluyor!

Edincik merası, Edinciklilere kalmıştır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz...
Bildiğiniz üzere son Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Edincik Merası’nın ‘Dolgu ve Rehabilitasyon Sahası olarak kullanılması maddesi olacağı gündeme gelmişti. Edincik Merası, Edincik Mahallesi’nde yaşayan hemşerilerimizin kendi ceplerinden satın aldıkları bir arazi ve Büyükşehir Belediyesi yasası ile birlikte belde belediyelerinin kapatılmasıyla Bandırma Belediyemize devredildi.
Daha öncesinde de bu konu defalarca Büyükşehir Belediyesi tarafından gündeme getirildi, tartışmaya açıldı ve hatta belediyemizin elinden alınmaya çalışıldı. Bu konuda devam etmekte olan bir yasal süreç de söz konusudur.
Toplantıda her ne kadar yeniden gündeme getirilme çalışması konu ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin dönem dönem konu ile ilgili toplumsal refleksi ölçmek anlamı taşısa da, yeterince ses çıkmadığı anda bu alana çöreklenmek isteyeceklerinin de niyetini barındırıyor. Edincik Merası konusu anlıyoruz ki Büyükşehir Belediyesi’nin hala iştahını kabartıyor ve Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk fırsatta yeniden gündeme gelecek! Bu anlamda konu ile ilgili açık tavrımızı ifade etmekten geri adım atmamamız, sessiz kalmamamız gerekiyor.

CHP Grubu Olarak Bandırmalılar’ın ve Edincikliler’in Sesini Meclise Taşıdık!

Konunun gündeme gelmesi ile birlikte Bandırma’nın ve Edincik’in sakinleri tarafından anında ses çıkarılması, sosyal medyada konu ile ilgili açık ve ortak tavrın ortaya konulması ile karar noktasında risk alamadılar. CHP Grubumuz da konu ile ilgili çok net bir tavır ortaya koydu ve Bandırma Belediye Başkanımız Tolga Tosun’un da yaptığı sunum ile konunun gündemden bu toplantı için geri çekilmesi kararı verilmiştir.
Bu anlamda Bandırma halkına ve Edincik’in havasına, toprağına ve merasına sahip çıkan tüm sakinlerine ve de kaygılarımızı ve tavrımızı Büyükşehir Belediye Meclisi’nde doğrudan ifade eden CHP Grubu’na teşekkür ediyoruz.

İktidar Partisi İlçe Örgütü’nün Kahramanlık Çabasını Hayretle İzliyoruz!

Kendi Partilerinin gündeme getirdiği bu maddenin geri çekilmesinden kendisine pay çıkarmaya çalışanları da Bandırma halkı ile birlikte hayretle izliyoruz.
Büyükşehir Belediyesi'nin bir kamu kurumu olarak tüm vatandaşlara dağıtacağı halk ekmek, maske ve gıda kolisi gibi ürünleri parti çalışmasıyla dağıtacak kadar Yücel Yılmaz’a yakın olan Ak Parti Bandırma İlçe Başkanlığı’nın, Edincik Merası’nın gündemden geri çekilene kadar, maddeyi engellemek için kılını kıpırdatmayacak kadar uzak olmasına inanmakta zorlanıyoruz.
Edincik Merası ile ilgili Bandırmalılar’ın ve Edincikliler’in sesi çıktıktan ve CHP Grubu’nun açık tavrından sonra değişen kararı; sanki kendi partileri ve Belediye Başkanları gündeme getirmemiş gibi davranarak kahramanlık pozları verenlerin vicdanlarının ve iç seslerinin de ne olduğunu değerlendirmesini kıymetli Bandırmalılar’a ve Edincikliler’e bırakıyoruz.

Asıl Kahraman Bandırma Halkı ve Geri Adım Atmayan Edincikliler’dir!

Bu geri çektirmenin asıl kahramanı, Büyükşehir Belediyesi ve kamu gücü eliyle hizmetsiz bırakmanıza, bir çivi çakmamanıza, siyaseten cezalandırmanıza rağmen; haksızlığı kabul etmeyen, susmayan Bandırma halkı ve tavrını ortaya koymaktan bir an bile çekinmeyen Edincikliler’dir. Kendilerine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz!

Dr. Selim Panç
CHP Bandırma İlçe Başkanı

12-03-2021